AP seçimlerinde Haçlı zihniyeti güç kazandı!

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, göçmen karşıtı aşırı sağcı partiler ve Yeşillerin oylarında artış, merkez partilerin oylarında düşüş oldu.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:24
AP seçimlerinde Haçlı zihniyeti güç kazandı!

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından seçim sonuçlarına göre yayımlanan öncü tahminler, AB yanlısı partilerin halen parlamentonun 4'te 3'ünü oluşturacağını ortaya koysa da popülist partiler ve Yeşillerin önemli ölçüde oylarını artırdığını gösterdi.

Seçim öncesinde 216 sandalyesi bulunan EPP'nin milletvekili sayısı 173'e düşerken, bu partiyi 147 milletvekili ile Sosyal Demokratlar (S&D) izledi. Böylece, Sosyal Demokratlar da 40 koltuk kaybetmiş oldu.

Avrupa İçin Liberal ve Demokrat İttifakı (ALDE) 102 milletvekili, Avrupa Yeşiller Partisi (EFA) 71 milletvekili, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 58 milletvekili, Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) 57 milletvekili, Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi (EFDD) 56 milletvekili, Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu (GUE/NGL) 42 milletvekili çıkardı.

Geriye kalan 45 milletvekili ise bağımsız ve diğer adaylardan seçildi.

Aşırı sağcı partiler, AP'deki 3 siyasi grup olan Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR), Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) ve Özgürlükler Avrupası ve Doğrudan Demokrasi'de (EFDD) temsil ediliyor.

Söz konusu partilerin, AP seçimlerinden sonra tek çatı altında toplanarak birlikte hareket etmeye yönelik ittifak arayışı ve girişimleri de bulunuyor.

Geleneksel olarak merkez sol ve merkez sağ siyasi gruplarca yönetilen AP'de aşırı sağcı partilerin sandalye sayısını artırarak parlamentoyu bölebileceği ve karar alma süreçlerini zorlaştırabileceği yorumları yapılıyor.

Öte yandan, 2014 yılında katılımın yüzde 42,6 oranında gerçekleştiği AP seçimlerinde, 2019'da sandığa gitme oranının yüzde 51'e yükselmesi dikkati çekti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:24

YORUM YAZ

 • NejlaNejla20 gün önce
  Seçimlerin iptali ve tekrarı için YSK'ya başvurmuşlar diyecem de orada hukuk var adalet var halkın iradesine saygı var.Bu yüzden 500 senedir onları 300 sene geriden takip ediyoruz.
 • Almancı HacıAlmancı Hacı20 gün önce
  Birlik olup BIG partisini seçemedik avrupada. Yazıklar olsun bize! 3,5milyon insanımızdan sadece 70bin oy çıktı. Suç ve tembellik bizde. Bir temsilcimiz olabilirdi Brükselde ama otarihi imkanıda kaçırdık hep beraber
 • hakanhakan20 gün önce
  Avrupa bölünür ve kaosa sürüklenirse bu ırkçı sağcılar yüzünden olacaktır. inşallah da öyle olur birbirlerini yerler.
 • hizipsavarhizipsavar20 gün önce
  sizin hala ümidiniz varmı. asla türkiyeyi almayacakalr kaldı ki artık bizde heveslisi değiliz.
 • yeşilleryeşiller20 gün önce
  acilen bi yeşiller partisi kurmalıyız kararsızlar doğaya çimene oy veriyor twröristlerde bu partiye doluşunca bedavadan meclise giriyorlar durum ciddi
 • CahilCahil20 gün önce
  Ne o yoksa avrupa musluman mi oldu avrupa HIRISTIYAN kulübü degilmi kapısında bekleyen türkiye ve avrupada yaşayan türkler bu kulübe üye adayları degilmi yoksa avrupalı gelin misali avrupa yi musluman mi yapacagiz
 • Hasan Hüllemann (Deutschland)Hasan Hüllemann (Deutschland)20 gün önce
  Tabiiki Hacli zihniyeti olacak, orasi onlarin yeri. Budist ve Müslúman merkezi mi olacak di? siz önce kendi birliginiz kurun, toplanin ve toparlanin ! bunlari örnek alin, adamlar sizden 50 sene ileride ! Güzel Europe seninle gurur duyuyoruz.
 • KahramanKahraman20 gün önce
  Rahmetli Erbakanhoca Avrupa birliği bir hiristiyan kazanıdır oraya kesinlikle müslümanları almazlar diyordu herdediği aynen çıkıyor . Domuzdan post kafirden dost olmaz diyordu .karamollaoğlu avrupa kazanınının içine düşmüş dinine düşman olanlarla dost olmuş milligörüşü satmıştır Allah islah eylesin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019