• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Anne karnındaki bebek ağlar mı?

Annelerin merak ettiği konuların başında gelen “Bebek anne karnında ağlar mı?” sorusunun yanıtını sizler için açıklıyoruz.

2019-04-20 13:25:00 -
Anne karnındaki bebek ağlar mı?

Gebelik sürecinde anne adayları an be an bebeklerinin gelişimlerini takip etmek ister. Bu konuda son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar annelerin meraklarını bir hayli gideriyor. Bebeklerin anne karnında dış dünyadaki sesleri duyabildi bilinen bir gerçek. 2015 yılında yapılan bir araştırmada anne karnındaki bir bebeğin 16 haftadan önce yani kulakları tam olarak gelişmeden seslere tepki verdiğini kanıtlamıştır. Bu nedenle uzmanlar bebeğin zeka gelişimi konusunda anne adaylarının bebekleriyle henüz gebelik sürecinde iletişim kurmaları gerektiğini vurguluyor.

Anne karnında hıçkırıyor

Bebeklerin anne karnında gülümsediği, dil çıkardığı, parmaklarını emdiği yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde bebeklerin anne karnında hıçkırdıkları da bilinen bir gerçek. Hatta anne adayları bu hıçkırığı karınlarının içerisindeki peş peşe gelen hareketlenmeyle hemencecik anlayabilir. Tabi bu konuda yaşanan ilk deneyim bebeğin hıçkırdığını bilmeyen bir anne için panik yaşatabilir!

Anne karnında ağlıyorlar mı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar bebeklerin anne karnında ağlama alıştırmaları yaptığını gözler önüne sermiştir. Ağlamak göründüğü kadar kolay bir eylem değildir. Bu hareket için yüz kasları, ciğerler ve beyin aynı anda çalışır. Kısacası ağlamak aslında onların gelişimi için sanıldığından daha önemlidir. Araştırmalar bebeklerin ilk üç ayın ardından anne karnında ağlama alıştırmaları yaptığını ispatlamıştır. Bu ağlamalar elbette son derece düşük desibelde gerçekleşiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23