Anne karnındaki bebek ağlar mı?

Annelerin merak ettiği konuların başında gelen “Bebek anne karnında ağlar mı?” sorusunun yanıtını sizler için açıklıyoruz.

20 Nisan 2019 Cumartesi 13:25
Anne karnındaki bebek ağlar mı?

Gebelik sürecinde anne adayları an be an bebeklerinin gelişimlerini takip etmek ister. Bu konuda son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar annelerin meraklarını bir hayli gideriyor. Bebeklerin anne karnında dış dünyadaki sesleri duyabildi bilinen bir gerçek. 2015 yılında yapılan bir araştırmada anne karnındaki bir bebeğin 16 haftadan önce yani kulakları tam olarak gelişmeden seslere tepki verdiğini kanıtlamıştır. Bu nedenle uzmanlar bebeğin zeka gelişimi konusunda anne adaylarının bebekleriyle henüz gebelik sürecinde iletişim kurmaları gerektiğini vurguluyor.

Anne karnında hıçkırıyor

Bebeklerin anne karnında gülümsediği, dil çıkardığı, parmaklarını emdiği yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde bebeklerin anne karnında hıçkırdıkları da bilinen bir gerçek. Hatta anne adayları bu hıçkırığı karınlarının içerisindeki peş peşe gelen hareketlenmeyle hemencecik anlayabilir. Tabi bu konuda yaşanan ilk deneyim bebeğin hıçkırdığını bilmeyen bir anne için panik yaşatabilir!

Anne karnında ağlıyorlar mı?

Son yıllarda yapılan araştırmalar bebeklerin anne karnında ağlama alıştırmaları yaptığını gözler önüne sermiştir. Ağlamak göründüğü kadar kolay bir eylem değildir. Bu hareket için yüz kasları, ciğerler ve beyin aynı anda çalışır. Kısacası ağlamak aslında onların gelişimi için sanıldığından daha önemlidir. Araştırmalar bebeklerin ilk üç ayın ardından anne karnında ağlama alıştırmaları yaptığını ispatlamıştır. Bu ağlamalar elbette son derece düşük desibelde gerçekleşiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 13:25

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mayıs 2019