Seçim 2019 Sayfası

Ankara'nın ardından bir ilde daha su fiyatlarına büyük indirim

Su ücretlerinde yüzde 30 indirim yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ardından bir indirim haberi de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Büyükşehir, su fiyatlarına yüzde 12 indirim yapıldığını açıkladı.

14 Ocak 2019 Pazartesi 21:07
Ankara'nın ardından bir ilde daha su fiyatlarına büyük indirim

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayının son oturumunu gerçekleştirdi. Meclis toplantısında tüm parti gruplarının oy birliğiyle Başkent’teki su ve atık su tarifesinde yüzde 30 indirime gidildi.

Tüm konut ve iş yeri su abonelerinin faturalarında yüzde 30'luk indirim sağlayacak teklif, oy çokluğuyla kabul edildi. Yeni tarife 21 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek.

"Gerede suyunun yakın zamanda Ankara'da musluklardan akacak olması" ve "Kesikköprü'den su alınmayacağı için enerji maliyetinin düşecek olması" kararın gerekçeleri olarak sunuldu. Toplantıda, son dönemlerde artan yağışlarla barajlardaki su rezervlerinin de yükseldiği belirtildi.

Öte yandan, su faturalarının TEFE veya ÜFE artış oranına göre ayarlanması uygulamasına da son verildi.

Gaziantep'te de indirim

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Kurulu için toplanan meclis, suda yüzde 12 oranında indirime gitme kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi, daha önce 2018 Ocak ayında yüzde 15 oranında düşürdüğü su tarifesini güncelleyerek, bir yılda toplamda yüzde 27 oranında suda indirime gitmiş oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısının birinci bileşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Bileşimde, görüşülen 42 gündem maddesinin 41’i oybirliğiyle 1’i oy çokluğuyla ilgili komisyona gönderildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımı olan Düzbağ Projesi'nin 43 gün içinde tamamlanacağını aktararak, Kahramanmaraş'tan doğan Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e ulaştıracaklarını anlattı.

Her dönemin büyük işleri...

Yapılan işin ne kadar büyük bir iş olduğunun farkına varılmasını isteyen Şahin, “Bu meclis çok büyük bir işe imza attı, bu tam 1 milyar TL’lik bir yatırım. Bir belediye yatırımının nasıl bir devlet yatırımına dönüştürüldüğüne tanıklık ettik. GASKİ’nin bu projesi sayesinde yılda 125 milyonluk elektrik masrafı şehrin cebinde kalacak. Bu tasarruf zamanla vatandaşa yansıyacak. Aslında bu, meclisin başarısı, meclisin becerisidir. Proje ve kaynak üretme kapasitesi olan GASKİ’nin sayesinde hükumetin yatırım programında olmamasına rağmen büyük uğraşlar ve çabaların ardından Melen’den sonra en büyük su yatırımı olan Düzbağ İçmesuyu Projesi’ni, iki yılda tamamlama noktasına getirdik. Bir yılda suda yüzde 27 indirim yapan başka bir şehir yok. Bu iş, yetişmiş beşeri sermaye istiyor. GASKİ’nin bütün teknik ekibine teşekkür ediyorum. En önemlisi bu kaynağa bütçe üretmektir. Bütçe üretme noktasında cumhurbaşkanımıza, hükumetimize ve ilgili bakanlıklara çok teşekkür ediyorum. Kayıp kaçak önlemeye yönelik çalışmalara, gerekli altyapı ve teknolojik yatırımlara devam edeceğiz. Her dönemin akıllarda kalan büyük işleri vardır. Düzbağ bu dönemde yapılan en önemli işlerden biridir. Tüm meclis üyelerinin bu projeye büyük katkıları oldu, hepinize teşekkür ediyorum. 15 artı 12 toplamda yüzde 27 indirim yapmış olduk, şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Bunu bu meclis başardı, birlikte başardık” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi 21:07

YORUM YAZ

 • Cüneyt BeyazCüneyt Beyaz3 ay önce
  Vatandaş adlıyorumcu,rize de indirimi geçtik,her gün su kesilmesin yeter
 • ahmetahmet3 ay önce
  ankarada oturuyorum 70 tl ye 22 tl lik su alabiliyorum.48 tl atık su ve vergiler indirim oldu böyle oldu sakın indirim istemeyin.saygılar.
 • AtillaAtilla3 ay önce
  ...Secim var secim bunlar muslumanin halinden ne anlar.
 • Posetci Posetci 3 ay önce
  Milletartikcebinidüşünüyor secimumrumdadegilama AKPoy yokmillet ac sen en yakininidanışmanyapsulalenizenginetoh ne alabizgaribanlarda sizler dahazenginolsundiyeoy verelimdemiverirsemserefsizimartikcokofkeliyimakpsizehattahaberleribileizlemiyorumsizigormeyetahammulumyokartikekranlarda dayanamiyottumsizigoruncekanalıanindakapatıyorum sogudumilletsizdenartikartikgecimderdindevatandaş peşinizdeolanlarcahilinsanlartuzukuruolan insanlarben uyandimamageç uyandimbunadaşüküramamarta oy yoksize
 • CavitCavit3 ay önce
  31. Mart'a kadar indirim, 1. Nisan'dan sonra bindirim. ..
 • Garip Garip 3 ay önce
  Eeee secimgeliyornedeolsa nasiloy toplayacak ankara yi kaybetmeyikim ister büyükrantdönüyor baskente helede istanbuldabunlarsecimyemleri vatandaş gözünüzüacin artik hükümetin oyu düşmediğisurece halkinyararina hicbiryasacikmazbunuboylebilin bakingoruneyt nasılcikacakoy kaybetsinmarta benyeminettimoy vermiyecemdiyebanaturemislerdiyenbaşkanistemiyorumartik ben bu vataninevladıyım suriyedenturemedimturkiyeye okadar
 • Karamanlı Karamanlı 3 ay önce
  Seçim öncesi bunlara; dövceği eşeğin önüne ot atmak derler. Niye şimdi, bu millet bu kadar saf mı?
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı3 ay önce
  Yaz ayının kurak döneminde tasarruf amaçlı zam yapılır fakat böyle Allah'ın yağmurlarının bol olduğu dönemlerde hala da bu zammı korumak bu millete hıyanettir, ihanettir. Ya Allah aşkına Allah'tan bu kadar su tüm canlı varlıklara serpilirken bir yerlerden büyük para kotarmanın derdinde olan yerel idareler kalkıp ta böyle yapıyorlarsa ayıptır söylemesi milleti soyulacak soğana döndürmektir. Ha aklıma gelmişkenbölgemizin su havzalarının bol olduğu Diyarbakırve diğer yerel idarelere ne olur da bu memleketlerin su fiyatlarını indirmemekteler.
 • Dadaş 25Dadaş 253 ay önce
  Seçim nelere kadirdir.Doğalgaz , elektirik ve marketlerdeki furua zammı geri alınacakmı? Artk zamlar poşet polemiğiğle örtülenmedi.Vadandaşa bir Dokun bin ah işitiyorsun.Artık insanlar geçim derdinde. Zaten durumu iyi olanlar tuzu kuru. Hükümetimiz vatanfaşın derdi ile ilgili çareler aramalı.Allah güç kuvvet versin.
 • FazlıFazlı3 ay önce
  Yüzde 30 değil, bedava da yapsalar sülalece oy yok ak partiye, kimin bebelerini danışman yapıyorlarsa onlar oy versin, bizim bebeler asgari ücretle iş bulamıyorlar.
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  indirim indirimdir. Madem ki mümkündü neden bu fahiş fiyatları bize yıllarca ödettiler? Ahlaksızlık. Ve biz tüketicileri koyun yerine saymak değilde ne?!
 • seçimseçim3 ay önce
  ah ulan seçim ah sen nelere kadirsin be fakat nafile bu akapeyi ateş aldı gideceklerini akilları kesti fakat boşşş
 • VatandasVatandas3 ay önce
  Suyun en bol olduğu Rizede biz de indirim bekliyoruz
 • GaziGazi3 ay önce
  Ankara Büyükşehir Belediyesinin daha önce yapmış olduğu %17 indirim 17 gün sürmedi, bakalım bu kaç gün devam edecek. Ama nafile çabalar bunlar, seçim öncesi göstermelik bir indirim olduğu, kandırmaca olduğu, seçim rüşveti olduğu o kadar belliki. Rüşvet almakta vermekte hatam olduğuna göre, bize ters.
 • uyan tcuyan tc3 ay önce
  her şeye % 80-90 zam emekliye tefenin küfen binde birirnin kılın yünün tüyün zammı % 10 . gidin babanızı kandırın. yalancıyı nasılsa s......lar değilmi akp. bu gün şu anarşi vede savaş durumu olmasa akp nin karşısınde iyi bir muhalif parti olsa akp bir anda yerin dibine batar. durmak yoookkk poşet fiatları 25 kuruş az 50 kuruş yapın akp. oy moy yok hiç birinize

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019