• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ankara zemini sağlam semtler

Ankara'da hangi ilçeler deprem riski altında? Deprem son dakika haberi Merkez üssü Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem, Elazığ ve Malatya'da yıkıma neden oldu. Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Son olarak da Ankara’da deprem meydana geldi. Ankara depremi sonrası akıllara Ankara’nın hangi semtleri depreme dayanıklı değil? Ankara zemini sağlam semtler hangileri? Ankara’da depreme zemini sağlam olmayan semtler hangileri? sorularının sorulmasına neden oldu.

2020-01-27 16:21:00 - 2020-01-27 16:23:46
Ankara zemini sağlam semtler

Deprem son dakika haberi Merkez üssü Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem, Elazığ ve Malatya'da yıkıma neden oldu. Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Son olarak da Ankara’da deprem meydana geldi. Ankara depremi sonrası akıllara Ankara’nın hangi semtleri depreme dayanıklı değil? Ankara zemini sağlam semtler hangileri? Ankara’da depreme zemini sağlam olmayan semtler hangileri? sorularının sorulmasına neden oldu.

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası hayatını kaybetenlerin sayısı 40’a yükseldi. Elazığ merkez, Sivrice ve Maden'de 50 bina yıkıldı. Ayrıca 308 binada da ağır hasar tespit edildi. 150 binada ise orta derecede hasar var. Hasarlı binalardan 22'si için acil yıkım kararı alındı. Malatya'da ise 155 binanın yıkıldığı, bin 278 binanın ise hasarlı olduğu tespit edildi. Elazığ depremi sonrası Ankara’da deprem oldu. AFAD'dan alınan bilgiye göre Ankara'nın Akyurt ilçesinde 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 5 kilometre olarak açıklandı.

Ankara zemini sağlam olan ve olmayan semtler

Yaşanan küçük depremlerin büyük bir depremin habercisi olmadığını belirten Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Büyük depremin habercisi demek doğru değil. Bir de bunların hepsi aynı fay üzerinde olmuyor. Biri Elmadağ’da oluyor, diğeri Mamak’ta oluyor, Kazan’da oluyor. Bunların biri güneydoğuda, biri kuzeybatıda. Sonra Yenimahalle’de oldu. Bunlar hep küçük ölçekli yerel faylara bağlı depremler. O nedenle haberci deprem değil uyarıcı deprem diyelim biz bunlara. Ama biz bu uyarıları almıyoruz, alsaydık 1939 Erzincan depreminden alırdık. Erzincan yok oldu, 40 bin civarında can kaybı var, şehir yok oldu. Sonra 17 Ağustos 1999 depremi, sonra 12 Kasım 1999 Düzce Kaynaşlı depremi oldu, sonra 2011’de Van depremi oldu. Bunlardan ders almıyoruz ki Ankara’daki 3.5'lik depremden alalım. Ders alma konusunda maalesef çok yetenekli ve başarılı değiliz” diye konuştu

Ankara’nın hangi semtleri depreme dayanıklı değil?

Ankara’daki yapıların çoğunda zemin sıkıntısı olduğunu belirten Pampal, “Kabaca şunu söyleyebilirim Ankara’nın yarısının zemini kötü. Bu ne demek? Depremin şiddetini iki katına kadar artırır demek. Yani bir de bu var zeminler kötüyse diyelim ki depremin büyüklüğü 5, sizin binanız 5 yaşamaz, onu 10 yaşar ve 5’e dayanacaksa bile 10’a dayanamaz ve yıkılır. Yani Ankara’nın önemli bir kısmı depreme dayanıklı değil. Yapı stoku ve zemin olarak kötü. Bu konuda bir örnek verdim, hep veriyorum o örneği ve herkeste biliyor. Demetevler örneği hala orada duruyor. Yıllardır orası düzenlenecek, taşınacak, park olacak ve yeşil alan olacak diye her dönemde taahhütte bulunurlar ama ben bugüne kadar adım atanına rastlamadım. Üstelik orası Kuzey Anadolu Fayı’na yakın olan bir kesim. Yani Kuzey Anadolu hemen Gerede arası 80 kilometre. Yani oldu ki Bolu’dan gelen enerji burada birikti, yani Düzce Kaynaşlı depreminde enerji geldi, Bolu civarında birikti, doğuya doğru kırılma ihtimali var. Bir de Marmara depreminden sonra batıya doğru olan İstanbul’u etkileyecek kısım kırılacak diye tartışıyoruz. Batıda ne kadar tehlike yükseldiyse doğuda da aynı şekilde. Doğuya doğru kırılırsa Ankara etkilenecek bir kent ve özellikle Ankara’nın kuzey yerleşim alanı Kuzey Anadolu Fay Hattı’na yakın olduğu için etkilenecek. O kesimdeki konutlar mesela riski daha yüksek olan konutlar, eski konutlar yani 1999 öncesi inşa edilmiş konutlar. Riski daha yüksek olan konutlar. Çünkü depreme dayanıksız yapılmışlar Ankara’da deprem olmaz inancıyla” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osmanoğlu2023

depreme karşı eve girmeyince korunuruz fakat korona virüsü bizi her yerde ansızın yakalar...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı