Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan dert yandı: Dünyanın hiçbir yerinde yok

'Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi'nin kapanış konferansından konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan "Bugün geldiğimiz noktada gerçekten yine dünyada hiçbir Anayasa Mahkemesi'nin karşılaşmadığı bir iş yüküyle karşı karşıyayız" sözleriyle dert yandı.

23 Eylül 2019 Pazartesi 15:41
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan dert yandı: Dünyanın hiçbir yerinde yok

"Bugün geldiğimiz noktada gerçekten yine dünyada hiçbir Anayasa Mahkemesi'nin karşılaşmadığı bir iş yüküyle karşı karşıyayız." diyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Şu anda derdest 47 bin bireysel başvuru var Anayasa Mahkemesi'nin önünde" ifadelerini kullandı.

'Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi'nin kapanış konferansı, İstanbul'da gerçekleştirildi.

AİHM'e, Türkiye aleyhine yapılan başvuruların 7 yılda yüzde 50 azaldığını söyleyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, anayasa koyucunun bir taraftan ilkesel olarak bireysel başvurunun Türk hukuk sisteminde temel hakların korunması standardını yükseltmek için bu sistemi getirdiğini ifade ettiğini, diğer taraftan da pratik düzlemde Türkiye'de insan hakkı ihlali iddialarının ulusal sınırlar içinde ele alınarak ulusal yargı mercileri tarafından çözümlenmesini, ulusal sınırlar dışına bu iddiaların mümkün olduğu kadar taşınmamasını hedeflediğini ifade etti.

"Çığır açan ve çok zor kararlar verdi"

"Bu noktada 7 yıl sonra bu iki amacın da önemli ölçüde gerçekleştiğini memnuniyetle ifade etmek isterim" diyen Arslan, şöyle devam etti:

Birincisi. ilkesel olarak gerçekten Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru sistemini etkili bir şekilde uygulamak suretiyle Türkiye'de temel hak ve özgürlüklerin standardını yükseltmiştir. Anayasa Mahkemesi 7 yıl önce bugün 23 Eylül 2012'de uygulamaya geçen bireysel başvuruda çok önemli, çığır açan kararlar verdi ve çok zor kararlar verdi, zor şartlarda zor kararlar verdi. Yaşama hakkından ifade özgürlüğüne kadar hemen her alanda bir taraftan binlerce insanın hak ihlali iddialarını karara bağladı ve ihlal tespiti yaptı, diğer taraftan da bu kararları vermek suretiyle ülkedeki temel hak ve özgürlüklere ilişkin bir çok hukuki meseleyi çözüme kavuşturdu.

İkinci hedefin daha ölçülebilir bir hedef olduğunu aktaran Arslan, "Anayasa koyucunun amacı hak ihlali iddialarının ülke sınırı içerisinde ele alınmak suretiyle uluslararası yargı organlarının önüne hak ihlali iddialarının taşınmamasıydı" dedi.

Türkiye'den yapılan başvuru sayısı azaldı

AİHM önünde Türkiye'den yapılan başvuru sayısını ve ihlal sayısını azaltmanın pratikteki hedef olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti:

7 yıl sonra geldiğimiz noktada bu pratik hedefin önemli ölçüde gerçekleştiğini görebiliyoruz. 2012 yılında bireysel başvuru henüz başlamadan AİHM’in önünde 16 bin 900 başvuru vardı. Türkiye’den yapılan 16 bin 900 başvuru vardı. Bugün baktığımızda bu başvuru sayısı 8 bin 800. Bunun yaklaşık yarısının da 15 Temmuz 2016 sonrası yapılan başvurular olduğunu ifade ettiler. Türk Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurunun kabulüyle anayasa koyucunun pratik amacı da önemli ölçüde gerçekleşmiş oldu.

AİHM'e Türkiye’den yapılan başvuru sayısı azaldı.

Anayasa Mahkemesi'nin ihlal bulmadığı veya kabul edilemezlikle sonuçlandırdığı başvuruların bir kısmının AİHM'e gittiğini ve AİHM'in bu başvuruların çok azında ihlal bulduğunu aktaran Arslan, bunun da bireysel başvurunun önemli ölçüde amaca hizmet ettiğini gösterdiğini dile getirdi.

"Hâlâ bireysel başvuruyla uğraşıyoruz"

7 yıllık süreçte bireysel başvurunun sıkıntılı yanlarının da olduğunu belirten Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu 7 yıllık süre hiç kolay geçmedi. Bireysel başvurunun hazırlık aşamaları dahil başlangıcına şahit oldum. Bugün hâlâ bireysel başvuruyla uğraşıyoruz. Gerçekten hiç kolay geçmedi. Hiçbir ülkenin bireysel başvuruyu benimseyen hiçbir ülkenin Anayasa Mahkemesi'nin görmediği kadar ağır iş yükü ile karşılaştık. Başlangıçta iş yükümüz çok ağır değildi. 4 bin, 5 bin, 10 bin civarında derdest başvurularla gidiyorduk. Fakat bunun böyle olmayacağını biz tahmin ediyorduk.

Bugün geldiğimiz noktada gerçekten yine dünyada hiçbir Anayasa Mahkemesi'nin karşılaşmadığı bir iş yüküyle karşı karşıyayız.

Şu anda derdest 47 bin bireysel başvuru var Anayasa Mahkemesi'nin önünde. AİHM'e 47 ülkeden toplam yapılan başvuru sayısının 62 bin olduğunu düşünürsek 47 bin bireysel başvurunun Türk Anayasa Mahkemesi açısından ne büyük bir yük getirdiğini daha rahat anlayabiliriz.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 15:41

YORUM YAZ

 • HarunHarun27 gün önce
  He he
 • mehmetmehmet27 gün önce
  çünkü adalet yok.
 • YunusYunus27 gün önce
  Adalet adaletsizlikle sağlanmaya çalışınca insanlar bireysel başvuru yada bireysel ceza işlevine geçer sn başkanım
 • MuhsinMuhsin27 gün önce
  EVET DUNYANİN HİC BİR YERİNDE YOK .TERÖRİSTLER İÇİN SEFERBER OLUP (CAN DUNDAR GİBİ) DEVLETE KATİL DİYEN AKADEMİSYENLERİ AKLAYAN, DAHA BİR SURU TERÖRİSTİN HAKKİNİ SAVUNAN DEVLETİNE SAVAŞ AÇMIŞ HİC BİR MAHKEME DUNYANİN HİC BİR ULKESİNDE YOK. . .
 • İbrahim Alkılıçİbrahim Alkılıç27 gün önce
  Anayasa mahkemesi başkanının ağlamaya hiç hakkı yok!
 • VedatVedat27 gün önce
  hak adalet ihlalinden ziyade yükümüz ağır diye dert yanmak türk hukukçularına has bir sorun olsa gerek
 • ahmetahmet27 gün önce
  sn baskan burasi Turkiye! burada darbr ansyasayi ortadan kaldiran askerleri ilk kutlatam, askeri brifinge ilk kosan, parti kapatma karari sabikasi en yuksek olan, "once adalet ve adil yargilama" gorevi yerine "oncelikli gorevin rejimin uyanik bekcisi ve guvenlik gorevlisi olmak" denilen mahkemeler, ideolojik hakimler ve gercekten herkes icin adalet istemeyen samimi adil olmayan oportunist insanlarin cogunlukta oldugu bir ulke Turkiye!
 • MeteMete27 gün önce
  Dünyada Anayasa mahkemesi mi var da iş yükü olsun. Vatan haini can dündarın dosyasını torpil geçerek öne alan sonrada tahliye ettiren Babam mıydı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019