• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Altın ve mücevherler Karayipler'de batmıştı: Zengin miras için yola çıktılar... Hamlesine ilişkin İşte tüm detaylar

Yeniakit Publisher
2024-06-18 11:11:00 -
Altın ve mücevherler Karayipler'de batmıştı: Zengin miras için yola çıktılar... Hamlesine ilişkin İşte tüm detaylar

San Jose harekete geçti! Ünlü isim zengin hazinesine keşif gezisi başladı.

İngiliz korsanların saldırısı sonucu külçe altın, değerli taş ve mücevherlerle yüklü olarak 300 yıl önce Karayipler’de batan İspanyol savaş gemisi San Jose’nin enkazına keşif gezisi başlatıldı. San Jose’deki hazinenin yaklaşık 17 milyar dolar tutarında olduğu tahmin ediliyor. Kolombiya ve İspanya gemideki hazinenin kime ait olacağı konusunda anlaşamıyor.

İspanyol savaş gemisi San Jose, 8 Haziran 1708 günü, Karayip Denizi’nde İngiliz korsanların saldırına uğradı. Korsanlar dev geminin külçe altınlar, değerli taşlar ve mücevherlerle dolu olduğu bilgisini almıştı. San Jose kaptanı korsan toplarından kurtulmak için her manevrayı denese de başarılı olamadı. San Jose, Karayip Denizi’nin mavi sularına gömüldü. Gemideki hazineler resmi kayıtlara göre bilinse de, bugüne kadar bir efsane gibi dilden dile anlatılıp durdu.

Yeri 2015 yılında tespit edildi

Kolombiya Hükümeti, Aralık 2015’te, San Jose’nin enkazını Cartagena açıklarında bulduklarını açıkladı. İspanyol hükümeti de hemen peşinden açıklama yaparak, 2001 UNESCO Sözleşmesi’ne göre geminin egemen dokunulmazlığı bulunduğunu ve asıl sahibinin İspanyol Devleti olduğunu belirtti. İki devlet arasında itilafa yol açan San Jose ile ilgili bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı.

Keşif gezisine başlıyoruz
Kolombiya Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nden (ICANH) yeni yapılan açıklamada, San Jose gemisini incelemek üzere keşif gezisine başlanacağı ve ilk aşamasında uzaktan sensörler yardımıyla enkazın fotoğraflanacağı belirtildi.

İnceleme sonuçlarının, gemi enkazındaki hazinenin çıkarılmasını da içeren sonraki keşiflerin önünü açabileceğine dikkat çekilen açıklamada, bilimsel ve arkeolojik değerini muhafaza etmek amacıyla enkazın ‘koruma altındaki arkeolojik alan’ olarak ilan edildiği belirtildi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Hazinenin değeri 17 milyar dolar

San Jose gemisinin resmi kayıtlarına göre, içerisindeki hazinenin yaklaşık 17 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Eğer San Jose’deki hazine çıkartılırsa, Kolombiya ile İspanya arasındaki tartışmaların sertleşebileceği tahmin ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23