• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Altı buçuk milyar kilometrelik yolculuk on iki yıl sürecekmiş! Jüpiterliler'e Orhan Pamuk okutmaya çalışan budala

Gazeteci Engin Ardıç, NASA'nın Jüpiter'e gönderdiği uzay aracı Lucy'ye Orhan Pamuk'un kitabından alıntı yapılmasıyla dalga geçti. Jüpiter'in bir toz bulutundan oluştuğunu gönderilen aracın oraya iniş bile yapamayacağını belirten Ardıç, "Tüh, Orhan'ın kitabı gitti havaya..." dedi.

Yeniakit Publisher
2021-10-20 14:41:00 - 2021-10-22 09:12:04
Altı buçuk milyar kilometrelik yolculuk on iki yıl sürecekmiş! Jüpiterliler'e Orhan Pamuk okutmaya çalışan budala

NASA'nın Jüpiter'e gönderdiği uzay aracı Lucy'ye insanlığa ve yaşama dair anlamlı mesajlar içeren plakalar yerleştirildi. Alıntılarda Orhan Pamuk'un bir kitabından alıntı ve bir Türk atasözü yer aldı.

Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından yapılan alıntı şöyle: “Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyvalar, kağıt ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.”

Plakada, "Ağaca balta vurmuşlar ‘sapı bendendir’ demiş” şeklindeki Türk atasözünün İngilizce çevirisine de yer verildi.

Engin Ardıç dalga geçti

NASA'nın Jüpiter'e göndediği araca Orhan Pamuk'un kitabından alıntı yapılması olayını gazeteci Engin Ardıç tiye aldı. Jüpiter'in sadece bir toz bulutundan oluştuğunu, gönderilen aracın oraya iniş yapmasının mümkün olmadığını belirten Ardıç, "Tüh, Orhan'ın kitabı gitti havaya... Keşke peynirlisini ve kıymalısını çıkarıp 2 bin 500 liradan satsaydı bazı uyanıklar gibi, üç kuruş daha kazanırdı. Bunu Kaptan Kirk, Mister Spock ve Doktor McCoy da beğenirlerdi." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

resat

kitabın sahibi havayla şişirilmis bir balon,yazarlıgıile degil batı yalakalığıyla ödül almış bir balon .kendine benzeyen yere gönderilmiş gariplik yok.
 • Yanıtla

sorunlu işler bea

Jüpiterdeki tuvaletlerde tuvalet kağıdı yok, neyse sorun etmeyiz yanımızda götürürüz de, zcrken ayağımızı nereye basacaz her yer dumandansa..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23