Almanya'dan Yunanistan'a flaş Türkiye çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, göçmenlere yönelik açıklamalarının ardından harekete geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'a flaş bir çağrıda bulundu.

12 Eylül 2019 Perşembe 13:40
Almanya'dan Yunanistan'a flaş Türkiye çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, göçmenlerin, Avrupa ülkelerine geçebilmeleri için sınır kapılarını açabileceğini dile getirmişti. Endişelen Merkel, Erdoğan'ı arayarak konuyu bir telefon görüşmesinde ele aldı. Öte yandan Ege Denizi'nde yeniden artan sığınmacı geçişlerinin ardından, Almanya Yunanistan'dan daha fazla sığınmacının Türkiye'ye iade edilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin yeni bir sığınmacı akını ile tek başına başa çıkamayacağını belirterek Avrupa'nın daha önce taahhüt ettiği yardımların yerine getirilmesini talep etmiş ve bu yardımların yapılmaması halinde sığınmacıların Avrupa ülkelerine geçebilmeleri için sınır kapılarını açabileceğini dile getirmişti.

Merkel Erdoğan'ı aradı

Bu sözlerin ardından endişelen Almanya harekete geçti. Almanya hükümetinden yapılan açıklamada Başbakan Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çarşamba günü bir telefon görüşmesi yaptıkları ve bu görüşmede sığınmacıların durumunun da ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, iki liderin Suriye ve Libya gibi dünya gündemindeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunduğu ve Ege'deki sığınmacıların durumunu ve bu sığınmacılarla ilgili, Türkiye-AB anlaşması çerçevesinde nasıl bir iş birliği yapılabileceğini ele aldıklarını duyuruldu.

Almanya'dan Yunanistan'a çağrı

Yunanistan, Ege Denizi'ndeki adalarında bulunan sığınmacı kamplarındaki aşırı yoğunluk sebebiyle, bir süre önce sığınmacıların bir kısmını ana karaya tahliye etmeye başladı.

Almanya da yaşanan bu gelişmeler karşısında Yunanistan'a çağrıda bulunarak, Türkiye'ye iade edilen sığınmacıların sayısının artırılmasını talep etti. Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, Funke Medya Grubu'na verdiği röportajda, "Yunan adalarındaki sığınmacı kayıt merkezlerinde yaşanan sıkıntılı durumun iyileştirilmesi için, sığınmacıların Türkiye'ye iadesinde acilen bir ilerleme kaydetmemiz gerektiğinin anlaşılması lazım" ifadesini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 13:40

YORUM YAZ

 • merkel... seninmerkel... senin3 gün önce
  almanyanın neredeyse tamamı evlilik dışı çocuklardan oluşuyor ve gittikçe de nesilleri yaşlanıyor... artık gerisii siz düşünün...!!!
 • Aladín kayaAladín kaya3 gün önce
  Şu anda bu yeni bir fikir degilbir an önce kapıları açıp göndermeliyiz kış gelmeden birilerinin menfaatleri zarar görecek diye biz zarar etmeyelimböylece Türkiye nin kıymetini daha iyi bilirler.
 • hus coshus cos4 gün önce
  vatandaşın düşüncesinin hiç bir değeri yok.her şeyin en iyisini devlet büyüklerimiz bilir.bir şey vatandaşa iyi anlatılmadı. suriyenin kuzeyi sözde kürt devleti adına işgal edilip tıpkı filistinde olduğu gibi israile hediye edilecek. ne demişti bay sezayi temelli ! buralar vaad edilmiş topraklar. (yani bu toprakların tanrı tarafından yahudilere verildiğini açık açık söyledi.) bunlar tarihi kaynaklarda mevcut.. İran, Irak, Suriyeve Türkiyenin topraklarının bir kısmıkopartılarak israile devredilecektir. suriyeye ait golon tepeleri amerika tarafından israile sunulmuştur. Amerika suriye ve ıraka kendilerini kurduğu deaş terör örgütünü yok etme bahanesi ile ırak ve suriyenin topraklarını işgal etmiştir. hiç kimse bunu açıkcadile getirmiyor. pkk,pyd,ypg, işid taliban bunların hepsi amerika ve israilin kurdugu örgütlerdir.bu örgütlerden taliban vedeaş ı yok etmek bahanesi ile afganistan ırak, suriye lübnan işgal edilmiş bu ögrütlerden deaşı yok etmek için pkk yı kullanıyormuş görüntüsü vermeye çalışıyor. iki örgütte aynı yerden yani amerikadan yönetiliyor.ey benim kürt kardeşlerim: siz kendinize bağımsız bie devlet kurmanın mücadelesini vermiyorsunuz. israile köle olmanın temelini atıyorsunuz. kendi din kardeşlerinizin kanını dökerek kazanmaya çalıştıgınız bu topraklar siyonizim tarafından size mezar yapılacak. ne diyor israil başbakanı seçimi tekrar kazanırsam amerikanın ve avrupanın desteği ile bazı yerleri ilhak edecegim diyor.işgal ve ilhak sırasında suudiarabistan başta olmak üzere diğer arap ülkeleri var. amerikaya rüşvet vererek bu akibetten kurtulamıyacaklar.
 • EMMİEMMİ4 gün önce
  ana heriflerinden hangisiiyiydi; HEPSİDE BİR SANTİM DAHA İLERİYE İTTİRİYORDU NE BEKLİYORSUNKİ kendime diyorumacabatürkiyeyle ortamı germe mi demiştir diyebaktım habere ama ne alaka
 • TAMERTAMER4 gün önce
  kapıları acacayız başka yolu yok
 • AhmetAhmet5 gün önce
  avrupa ne derse onu yaparız çünkü onlara bağlıyız bakmayın erdoğanın laflarına türkiyede arabadan iğneye kadar herşeyi onlardan alıyoruz bir ambargo patlatırlarsa afrika ülkelerinden farkımız kalmaz
 • MEHMETMEHMET5 gün önce
  SEÇİMLERİ ERDOĞAN KAYBETMEKTE, MERKEL KORKU İÇİNDE GEÇMİŞTE RAMAK KALMIŞTIGİTMEYE
 • trabzonlu trabzonlu 5 gün önce
  türkiyenin sığınmacıları göndermemesinin sebebi suriyeyi boşaltıp boşaltılan yerlere pyd ve pkk nın yerleşmemesidir.PYD nin istediğide zaten budur.Suriye halkını topraklarından sürüp boşalan yerlere kendileri yerleşip sınırımızda bir terör devleti kurmaktır.Siyaseti biraz takip eden insan bunun farkındadır.Reiste bunu göz önüne alarak sınırları açmaz.
 • YusufYusuf5 gün önce
  Anlamadığım konu Avrupaya geçen mültecileri neden tekrar alıyoruz ki? Bizde yeteri kadar hatta yeterinden de fazla mülteci var. Biz Avrupa'nın sığınmacı deposu muyuz? Biz onlardan alacağımıza bizdekilerden gönderelim. Sonra insan haklarından bize dem vuranlar kendileri insan haklarına saygı gösterip mültecilerin de insan olduğunu görsünler ve insan haklarına saygı duysunlar.
 • Hasan AliHasan Ali5 gün önce
  Türkiye bütün kapıları açarak;Suriyeliler dahil Avrupaya geçmek isteyen göçmenlerin geçişine yardımcı olmalıdır.Dünyanın delisi bizmiyiz ?Hükümetin uygulaması külliyen yanlış.Herkes istediği ülkeye gitsin.Bizimkiler AB ve ABD nin emirlerini yerine getiriyor.Bu nasıl bir dış politika.Suriye harekâtı ne oldu ?Hani Şamda Cuma Namazı kılınıyordu.Bunların hepsi iç politikaya yönelik hamleler.ABD ve AB ne derse bizimkiler onu yapıyor.Gerisi göz boyama.
 • Hasan AliHasan Ali5 gün önce
  Türkiye bütün kapıları açarak;Suriyeliler dahil Avrupaya geçmek isteyen göçmenlerin geçişine yardımcı olmalıdır.Dünyanın delisi bizmiyiz ?Hükümetin uygulaması külliyen yanlış.Herkes istediği ülkeye gitsin.Bizimkiler AB ve ABD nin emirlerini yerine getiriyor.Bu nasıl bir dış politika.Suriye harekâtı ne oldu ?Hani Şamda Cuma Namazı kılınıyordu.Bunların hepsi iç politikaya yönelik hamleler.ABD ve AB ne derse bizimkiler onu yapıyor.Gerisi göz boyama.
 • Defne Defne 5 gün önce
  Recep Tayyip ERDOĞAN ❤❤❤❤❤❤
 • hüseyinhüseyin5 gün önce
  evet o kadar korktu ki, Mersedes BMW, Audi, Opel, sıemens Bosch ve daha sayamadığımız yüzlerce fabrika kapandı, Bizi kıskanacak duruma geldiler....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Eylul 2019