• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya Başbakanı'ndan enerji fiyatlarıyla ilgili açıklama: Endişeliyim

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yükselen enerji fiyatlarından endişeli olduğunu söyledi.

Yeniakit Publisher
2022-07-03 22:30:00 -
Almanya Başbakanı'ndan enerji fiyatlarıyla ilgili açıklama: Endişeliyim

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yükselen enerji fiyatlarından endişeli olduğunu belirtti.

Scholz, ARD televizyonunun geleneksel yaz röportajı programına katılarak açıklamalar yaptı.

Yükselen fiyatlardan endişeli olduğunu belirten Scholz, "Çünkü vatandaşlar hayatlarıyla geçinmek zorunda. Eğer ısınma faturası aniden birkaç yüz avro artarsa o zaman bu, pek çok kişinin gerçekten baş edemeyeceği bir meblağ olur. Bunu sosyal bir patlayıcı madde olarak niteleyebiliriz." ifadesini kullandı.

Scholz, Alman Sendikalar Birliğinin (DGB) enerji fiyatı tavanı önerisine de değinerek, tüm soruları tartışacaklarını, Almanya'daki sosyal ortaklar ve devletin yeniden el ele vereceğini dile getirdi.

Rusya, Ukrayna'ya saldırmaya bir sene önce karar verdi

Amerikan CBS kanalına verdiği demeçte ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı bir savaş başlatma kararını çok önceden verdiğini savunan Scholz, "Bu savaşın kararı, savaşın başlangıcından bir yıl önce veya muhtemelen daha önce verildi. Böylece savaşa çok uzun süre devam edebilecek." dedi.

Scholz, geçmişte Rus enerjisine tek taraflı bağımlı hale gelmenin yanlış olduğunu kabul ederek, "Bu nedenle Avrupa genelinde bir günde tedarik kaynağını değiştirme fırsatı verecek bir altyapıya yatırım yapmalıydık." dedi.

Yapılan analizlere göre, Rusya, yalnızca savaşın ilk 100 gününde fosil yakıt ihracatından 93 milyar avro gelir elde etti.

Finlandiya Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi tarafından (CREA) haziran ortasında yayımlanan raporda, Rusya'dan enerji ithal eden ülkeler arasında Almanya'nın 12,1 milyar avro ile Çin'den sonra ikinci en önemli müşteri olduğu açıklanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

türk

sanki başka ülkede yükseliyor iyi endişeliymiş bizde çok endişeliyiz

deniz HAN

KIŞ YAKLAŞIYOR SCHOLZ BAK TÜRK DOĞAL GAZI SATIN AL AMA TURKİSH LİRA İLE TÜRK PARASI İLE ALMANLARIN KIÇI DONMASIN PUTİN DE SATMAZSA NE OLACAK ŞİMDİ AVRUPANIN KIÇI DONACAK MERKEL NERDE ??? AHHH MERKEL CİA BAŞKANI KADIN İNGİLTERE BAŞBAKANI KADIN 3 Ü GENÇKEN AYNI FOTOGRAFTA AKLA BAK AKLA SUBLİMAL MESAJLA YERLEŞTİRDİLER SCHOLZ SİZLER OYUN OYNADIĞINIZI ZANNEDİN O KÜRESEL BARONLARINIZA SÖYELYİN O MU KAVMİ BABASI TÜRKLER SİZLERİN OYUNLARINIZI GÖRÜYORUZ BİZ HERYERDEYİZ BAK IŞINLANDIM ŞUAN AFRİKADA BİR YERDEYİZ BAK ŞAK AVRUPADAYIZ BAK KALBİNİN ATIŞLARINI DİNLİYORUM HEYACANLI SCHOLZZZZZZZ KIŞ GELİYOR AĞUSTOS BÖCEKLERİ SİZİİİİ
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23