• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Alman basınından Türkiye'ye çirkin iftira! Türkiye'nin sağlık başarısını lekelemeye kalkıştılar

Alman Die Welt, Türkiye'nin koronavirüs salgınına karşı yürüttüğü mücadeleyi lekelemeye kalkıştı. Sosyal medyada koronavirüs sonrası yaşanmış gibi servis edilen yıllar öncesine ait görüntüleri kullanan Die Welt, Türkiye'ye çirkin iftiralar attı.

Yeniakit Publisher
2020-04-02 17:48:00 - 2020-04-02 18:04:42
Alman basınından Türkiye'ye çirkin iftira! Türkiye'nin sağlık başarısını lekelemeye kalkıştılar

Terör örgütleri FETÖ ve PKK ile sıkı işbirliği içinde yayınlarıyla bilinen Alman Die Welt gazetesi, kasıtlı ve manipülatif olarak Türkiye'yi hedef aldığı haberlerine bir yenisini daha ekledi. Die Welt'in asılsız haberinin konusu bu kez dünyanın gündemine oturan koronavirüs oldu. Die Welt, sosyal medyada yayılan asılsız görüntülere dayandırdığı haberinde Türkiye’de toplu mezarların kazıldığını, hükümetin ölü sayısını sakladığını iddia ederek Türkiye’ye iftira attı ve başarıyla yürütülen koronayla mücadele sürecine gölge düşürmeye çalıştı. Die Welt, Avrupa'nın sağlık sistemi çökerken ve hastane kapasiteleri yetersiz kalırken; Türkiye'nin çok kısa zamanda tam 106.799 test uygulayıp 15.679 vakayı tespit etmesini de "hastalık çok hızlı yayılıyor" algısıyla haberleştirdi.

Gazete "toplu mezar" haberinin dayanağı olarak Türkiye'de de bazı sosyal medya provokatörleri tarafından kasıtlı olarak yayılan Gaziantep'teki görüntüleri gösterdi.

"Koronavirüsten ölen çok sayıda kişinin gömülmesi için toplu mezar kazıldığı" iddialarına yönelik Gaziantep Valiliği "İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür. Günlük defin işlemi yapılırken olumsuzluklarla karşılaşmamak için önceden mezarlar kazılarak hazır hale getirilmektedir." açıklamasını yapmış, söylemlerin gerçek dışı olduğunu belirtmişti.

Fakat Alman Die Welt, Valiliğin açıklamasına ve iddiaların gerçek dışı olmasına rağmen İstanbul'da yaşadığı iddia edilen "Bilge" isimli bir şahsın asılsız ve Türkiye'yi hedef alan söylemleri üzerinden algı oluşturma peşine düştü.

Die Welt, ayrıca açıklanan verileri manipüle ederek Türkiye'de virüsün diğer ülkelere oranla çok daha hızlı yayıldığını iddia etti. Fakat gazetenin bu iddiası da asılsız; öyle ki, birçok ülkenin sağlık sistemi çöküp test yapmaktan aciz bir duruma düştüğü için Türkiye aldığı erken tedbirlerle çok kısa zamanda on binlerce vatandaşına test uyguladı. Veriler, Alman Die Welt'in iddia ettiği gibi "hastalığın hızlı yayıldığının" değil, koronavirüs kapan vatandaşlara diğer ülkelere göre daha fazla test yapılıp daha erken tanı konmasının kanıtı durumunda.

Avrupa'da büyük kriz

İddiaya göre Türkiye'ye atılan iftiraların arkasında Avrupa'daki koronavirüs krizi yatıyor. Türkiye, dünyada virüsle mücadele konusunda örnek gösterilirken, birçok ülke Türkiye'den yardım ve danışmanlık isterken, Avrupa ülkelerinin sağlık sistemi çökmüş, hastalar yatak bulmakta ve test yaptırmakta sıkıntı çekmişti.

Almanya'nın da ölü sayılarını düşük yansıtmak amacıyla kronik rahatsızlıkları olup koronavirüsten ölen kişileri "kalp hastalığından, tansiyondan, diyabetten" öldü şeklinde göstererek kamuoyunu yanılttığı iddia ediliyor.

Almanya'da son bir günde 6 bin 156 kişide daha korona virüsü tespit edildi. Ülkede korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 872'e, vaka sayısı ise 73 bin 522'ye yükseldi.

Türkiye'de ise hayatını kaybedenlerin sayısı 277 iken, toplam vaka sayısı ise 15.679.

Kaynak: Takvim

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

vejo

herkes kendisine baksın turkiye yi dert etmeyin
 • Yanıtla

Kemal kara

Bu alanlarda bir Türkiye Türk alerjisi var. Bir sağlık çalışanı olarak söylüyorum ülkemizde yüksek ölüm oranı yok.. Bu önlemlere halkımız dikkat ederse bu hastalık tez zamanda yayılma hızı düşer..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı