• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Alçaklar onu böyle şehit etti! ‘Muhsin Yazıcıoğlu'nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor’

Vefatının 11. yıldönümünde dualarla anılan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabri başındaki anma törenleri koronavirüs salgını sebebi ile iptal edildi. Şehit Başkan'ın helikopter kazasına ilişkin davası 11 yıldır çözülemezken, kazadan sonra 'Muhsin Yazıcıoğlu'nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor' diyerek kaza sonrası çalışmaları aksatan Yazıcıoğlu davası sanıklarından eski Emniyet Müdürü Dursun Özmen ile eski Yarbay Davut Uçum, FETÖ suçundan cezaevinde hapis yatıyor.

Yeniakit Publisher
2020-03-25 21:09:00 -

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Kahramanmaraş'ta 25 Mart 2009 yılında içinde bulunduğu helikopterin düşmesi ile hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ülke genelinde dualarla anıldı. Şehit Başkan'ın Ankara Tacettin Dergahı'nda bulunan kabri başındaki anma etkinliği koronavirüs salgını sebebi ile iptal edilirken sevenleri merhumun kabrini kalabalık oluşturmayacak şekilde sıra ile ziyaret etti. Gün boyunca devam eden ziyaretler havanın kararması ile son buldu.

Şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu, beraberinde BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya, pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş ile birlikte Çağlayancerit'te düzenlediği mitingin ardından Yozgat'a gitmek üzere helikopterle yola çıkmıştı. İçinde şehit lider Yazıcıoğlu ile birlikte altı kişinin bulunduğu helikopter Keş Dağı'na düştü. Yazıcıoğlu ve beraberindekiler kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Soruşturma ve davalar devam ediyor

Yaşanan bu elim kazanın ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen savcılar soruşturma başlattı. Kazaya ilişkin kaza kırım heyeti oluşturuldu.

FETÖ hükümlüsü 'görevi kötüye kullanmaktan' yargılanıyor

Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde olaya ilişkin, hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan dava açılan, öte yandan FETÖ üyeliği suçundan hüküm giyen eski emniyet amiri Dursun Özmen'in de yargılanmasına devam ediliyor.

Olay tarihinde Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan Özmen, olay sonrasında 'Muhsin Yazıcıoğlu'nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor' yazılı bilgi notunu hazırladığı, bu nedenle arama kurtarma çalışmalarının aksamasına neden olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.

Olaya ilişkin 132 şüphelinin yer aldığı 'ana soruşturma dosyası' hakkında ise 20 Haziran 2016'da takipsizlik kararı verildi. BBP'nin ve Yazıcıoğlu ailesinin avukatları, 13 Temmuz'da takipsizliğe karşı itirazda bulundu. İtirazın, Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Mahkemesinde incelemesi tamamlandı.

Mahkeme, 10 Nisan 2018'de, şüpheliler A.O.Ç, A.K, A.P, A.A, A.Ö, D.U, D.Ö, İ.D, M.K, M.S.Ç, M,Y, M.K, M.G, M.A, N.M, O.Ö, T.B.D, Y.Y, Y.Ç. ve Z.Ö. yönünden kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına, kararda adı geçen diğer şüpheliler yönünden yapılan itirazların reddine hükmetti.

Helikopterdeki 'GPS hırsızlığı' davası

Helikopterin düşmesinin ardından GPS cihazlarının sökülmesiyle ilgili 10 sanığın yargılanması ise Kahramanmaraş'ın Göksun Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Davada, başka bir soruşturmadan tutuklu olan sanıklar Davut Uçum, Aydın Özsıcak ve Yusuf Yiğit ile tutuksuz sanıklar Ebubekir Semih Yüksekkaya, Halil İbrahim Açan, Bekir Çerikçi, Cemal Şahin, Suat Kaplan, Nedim Bakırhan ve Nusret Memiş yargılanıyor.

Davut Uçum da FETÖ'den hükümlü

Sanıklardan eski yarbay Davut Uçum, FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi ve iki polisin şehit edilmesi davasında ağırlaştırılmış müebbet, eski astsubay Aydın Özsıcak ise müebbet hapisle cezalandırıldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rabia Zafer

O Alçaklar Cezalarını Çekmeliler Kesinlikle.Hiç Șüphesiz ki.Bedelini Ödemeliler.
 • Yanıtla

Şeriat+Hilafet=Akit

Onun düşen helikopterine o günkü teknolojiye rağmen 46 saat sonra ancak ulaşabilenlere ve bugünde arkasından timsah gözyaşı dökenlere de lanet olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23