Ak Parti’den ambargo tepkisi: İBB’nin yaptığı kültürel düşmanlıktır

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminden 'israf' kılıfıyla Necip Fazıl, Mustafa Kutlu ve İskender Pala'ya ambargo uygulanmasına AK Parti’den tepki geldi.

20 Eylül 2019 Cuma 02:46
Ak Parti’den ambargo tepkisi: İBB’nin yaptığı kültürel düşmanlıktır

 Sezai Erhan  yeniakit.com.tr 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının, Mustafa Kutlu'nun 'Mavi Kuş', Necip Fazıl Kısakürek'in 'Reis Bey' ve İskender Pala'nın 'Aşk Bir Zamanlar' oyunlarını, yeni dönemin repertuvarından çıkardı.

AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye yönetime tepki göstererek, “Bu sığlıktır, hazımsızlıktır, sansürdür, kültürel düşmanlıktır” dedi. Yazar Cengiz Algan, “Necip Fazıl'ı Türkiye'nin sanat zemininden çıkartmaya çalışan kafanın sanattan zerre anlamadığı açıktır. Militan kafadır bu. Fazıl'ın iki şiirini bile okumadıklarına emin olabilirsiniz. Memleketin kültür sanat dünyası bu jakoben kafaya tekrar teslim edilemez” dedi.

CHP kodlarından vazgeçmeyeceğini gösterdi

Yazar Sabri İşbilen, “Tasarruf adı altında Necip Fazıl Kısakürek'e ait eserlerin oynanmasını engelleyen Ekrem İmamoğlu, danışmanı Murat Ongun'a aylık 45 bin lira maaş veriyor” ifadelerini kullandı. Gazeteci Ersin Çelik, “Bugün tiyatro oyununu yazarı mütedeyyin diye yasaklayan CHP kodlarından vazgeçmeyeceğini bir kez daha gösterdi. Geçmişte başörtüsünü, imam hatipleri, ezanı, Kuran’ı yasaklayan CHP ilk fırsatta bir an dahi beklemeyecektir. İtirazı olan “kucaklanmayı” beklesin” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 02:46

YORUM YAZ

 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 1 ay önce
  Sözle değil icraatla engelle. Ben gücüm olmadığından de sözle protesto ediyorum. Sen iktidarsın sözle yetiniyorsan bir sorun da sen de var. Adalet ve kalkınmanın kapsama alanı İstanbul şehrini dışlayamaz. Oradan gelen zülüm ve haksızlığı sözle protesto etmenin ötesinde Adalet ve Kalkınmanın gereğini yapmalısın.
 • AntichpliAntichpli1 ay önce
  Daha yolun başındalar. 4 senesi hüsran.
 • Abbas GündemirAbbas Gündemir1 ay önce
  Kılasik zihniyet değişmez değişti diyenlere duyurulur
 • Trabzonlu Trabzonlu 1 ay önce
  Ya bu aptal zihniyete ben öyle acıyorum ki. Akıllarınca manevi değerlerimizi önemseyen İslam için bişeyler yapmaya çalışan insanlara savaş açmışlar. O mercimek beyinleriyle İslama Müslümana savaş açmışlar.Ama bilmiyorlar ki kıyamet günü azap öyle şiddetli olacak ki. Sabırla o günü bekliyoruz. Ve bunlara oy vererek söz sahibi olmalarını sağlayan herkesten mahşerde davacıyız
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ1 ay önce
  . Memleketin kültür sanat dünyası bu jakoben kafaya tekrar teslim edilemez DEMİŞYA AKLI SIRA.EEMİLLET İRADESİNE SAYGI DUYUN.DEMEKKİ MİLLET BU JAKOBEN KAFAYA GUVENİYOR.SİZ HADDİNİZİ BİLİN. CHP BU ULKENİN SİGORTASIDIR.YOKSA SONUNUZ ARABLAR GİBİ GERİCİLİK OLUR.CHP LAİKLİGİN DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR.
 • zakozako1 ay önce
  Mümin ALLAH ın nuruyla bakar Kime oy vererek halimiz meydana çıktı, nasıl gördüğümüz DİN düşmanları.....
 • AvamAvam1 ay önce
  Ak partinin yaptığı yanlışlar insanları bu adamlara mecbur kıldı herşey normalleşti rüşvet vs.......daha kimlere mecbur kalcaz vazgeçilmez sanılanlar yüzde 51 oldu yuzde 30 ...seçimden hiç ders alınmadı bildiğini okumaya devam ..
 • ismettismett1 ay önce
  bir insan bu kadar dönek olurbelediyenin kut ül amare dizisine-mehmetcik dizisine yardım ettigini söylüyor yapanlardan ALLAH razı olsun kendileri şarkıcıyadansözeharcadıkları nı söylemiyorkısaca zihniyetlerini anlayışlarını görmek lazım bunlar islam ve ülke düşmanıALLAH bunlara fırsat vermesin
 • VekaVeka1 ay önce
  Müslümanlar oyunu, pkk ya, sola versin ondan sonra müslüman yöneticileri suclasin..Herhalde oy veren müslümanlar bundan
 • Muhammed veraMuhammed vera1 ay önce
  Rabbim bizi ıslah etsin. Kimlere kaldık.Kimlere teslim olduk. Kimlere muhtaç etildik. Muhafazakar mütedeyyin yönetimlerimiz kendilerine cekiduzen vermezlerse ,millet ile aralarina maddiyati koyarlar ise daha çok göreceğiz bunlari

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019