• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ahmet Dede'ye özgürlük

Sivas Cezaevi’nde 22 hastalığın pençesinde 56 farklı ilaçla hayata tutunmaya çalışan 85 yaşındaki ağır hasta Ahmet Turan Kılıç hakkında devlet hastanesinin verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporu 9 aydır işleme konulmuyor. Sivas mazlumu Kılıç’a reva görülen uygulama her kesimin tepkisini çekerken, sosyal medyada başlatılan “Ahmet Dedeye Özgürlük” kampanyasına katılan onbinlerce vatandaş, Kılıç’a uygulanan zindan zulmüne son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Yeniakit Publisher
2020-01-10 09:27:00 - 2020-02-02 19:16:09
Ahmet Dede'ye özgürlük

26 yıldır tutsak edildiği cezaevinde ölümcül hastalıklara yakalanan ve Sivas Numune Hastanesi uzman hekimlerinin oybirliğiyle “cezaevinde kalamaz” raporu verdiği 85 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın tahliyesi hâlâ gerçekleştirilmedi. “Ahmet Dedeye Özgürlük” kampanyaları yürüten kamuoyunun çağrılarına kulak tıkanırken, alanında uzman hukukçular, Kılıç’ın zindanda tutulmasının işkence olduğunu söyleyerek yetkililere ‘adalet’ çağrısı yaptı.

Asrın tezgâhı, asrın zulmü

Türkiye tarihinin en karanlık tezgahları arasında yer alan 1993 yılındaki Sivas olaylarının suçlusu olarak zindanlara doldurulan mazlumların çilesi katlanarak devam ediyor. Televizyon tamirciliği yaptığı Sivas’ta olay günü protesto yürüyüşüne dahi katılmamış biri olarak 26 yıldır zindan çilesi çektirilen 85 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç, suçsuz yere cezaevinde tutsak edilmesinin yanı sıra 22 hastalığın pençesinde 56 farklı ilaçla hayata tutunmaya çalışıyor. Kılıç’ın durumu ile ilgili Sivas Numune Hastanesi’nin 18 Nisan 2019 tarihindeki 2400 no’lu Sağlık Kurulu Raporu’nda “Cezaevinde kalamaz” şeklindeki 8 uzman doktorunun raporu 9 aydır uygulanmıyor.

Kamuoyu tek ses: Kılıç’a özgürlük

Sivas mazlumu Kılıç’a reva görülen uygulama her kesimin tepkisini çekerken, sosyal medyada başlatılan “Ahmet Dedeye Özgürlük” kampanyasına katılan onbinlerce vatandaş, Kılıç’a uygulanan zindan zulmüne son verilmesi çağrısında bulunuyor. Alanında uzman hukukçular ise 85 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç’ın cezaevinde tutulmasının işkence olduğunu ve Adalet Bakanlığı’nın bu işkence suçuna alet olmayarak gerekli adımları bir an önce atması çağrısında bulunuyor.

Toraman: Sivas mazlumlarını affetmeyin, af dileyin

Gazetemize konuşan Avukat Cüneyt Toraman, Sivas tutuklusu Ahmet Turan Kılıç’ın tahliye edilmekle bırakılmayarak ayrıca kendisinden özür dilenmesi gerektiğini söyledi. Davanın avukatları arasında yer alarak olayların dünü ve bugününü en iyi bilen isim olan hukukçu Cüneyt Toraman, “Sivas Davası’nda hukuki lince maruz kalmış insanlar var. Bu mağdurlardan Ahmet Turan Kılıç hastalığı ve yaşıyla gündemdedir. Sivas tutuklusu Ahmet Turan Kılıç sadece tahliye edilmekle bırakılmamalı bir de kendisinden özür dilenmelidir. Suçsuz günahsız yere 26 yıldır zindana atılan, hayatları, yılları, sağlıkları ellerinden alınan Kılıç ve tüm Sivas tutuklularından devlet af dilemelidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bir grubun Sivas Davası dosyasının özellikle kapalı kalmasını istediğine değinen Toraman, “Çünkü dosya yeniden açılırsa bütün pislikler ortaya çıkacak. Dönemin devletinin kurduğu bütün kumpaslar ortalığa saçılacak. Hadi diyelim bu insanlar tahliye olur veya cezaevinde ölür... Peki daha sonraki nesiller bu dosyayı açmayacak mı? Bu hukuk cinayetini incelemeyecekler mi? Üniversite öğrencileri bu dosyaları araştırmayacaklar mı, görmeyecekler mi? Bu elbet olacak” sözlerini sarf etti.

Neden korkuyorsunuz?

Yetkililere seslenen avukat Toraman, şunları söyledi: “Mevcut hükümetin de artık bu dosyanın yeniden açılması için adım atması gerekiyor. Kanunları değiştirdiniz, ceza muhakemesi kanunlarını değiştirdiniz, ceza kanununu değiştirdiniz, terörle mücadele kanunu değiştirdiniz, 28 Şubat darbesini yapanları yargıladınız ve mahkum ettiniz, 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs edenleri de yargıladınız. İşte bunların tezgahıydı Sivas olayları, neden korkuyorsunuz hala bu dosyayı açmaktan?”

Sivas Davası’nın baştan sona hukuk skandalı olduğunu hatırlatan Toraman, şöyle devam etti:

“Ben o davada avukatlık yapmış biri olaraktan suç görmedim. En fazla izinsiz yürüyüş var. Protesto için izin almaya da gerek yok zaten. Toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunu ihlalin cezası 1 sene yahu. En fazla 6 ay-8 ay hapis cezasını gerektirir, o kadar. Sivas olaylarında otelin perdelerini yakıp tutuşturan kontrgerillanın adamlarıydı. Aynı elemanlar aynı yıl Başbağlar’a gitti. O dönemin gizli tanıkları bu yönde ifadeler verdi ama soruşturma bile açılmadı. Sivas davası dosyası baştan sona hukuk skandalıdır. “

Avukat Başaran: Başlı başına işkence

Avukat Mehmet Ali Başaran, Ahmet Turan Kılıç’ın önce suçsuz yere cezaevine atılarak ardından hasta ve yaşlı olarak zindanda tutularak işkenceye maruz bırakıldığını kaydetti. Mehmet Ali Başaran, “Bu olay şüphesiz işkencedir. Ahmet Turan Kılıç haksız ve hukuksuz olarak yargılandı, adil yargılanmadan ceza alarak tutuklandı. Hukuksuz olarak 26 yıldır cezaevinde bulunması başlı başına bir işkencedir. Sivas Davası raporlarla sabittir ki bu insanlar adil yargılanma hakkından mahrum bırakılmışlardır. Bu kadar uzun süreli mahkumiyet işkencedir. 85 yaşına gelmiş ağır hasta birisinin zindanda tutulması da işkencenin boyutunu artırmaktadır” şeklinde konuştu.

Bir an önce Kılıç’ın mağduriyeti giderilmelidir” diyen Başaran şöyle devam etti: “Kılıç’ın yaşlılığı ve hastalığı onu ayıran noktadır. Adil yargılamanın yeniden gerçekleşmesi de tüm Sivas tutukluları için yeniden görülmelidir. Sivas Davası’nda adil olmayan davanın yeniden gerçekleşmesi ve cezaevindeki insanların tamamının derhal tahliye edilmesi gerekmektedir.“

Başaran, “Uzun süreli mahkumiyetleri de bu vesileyle sorgulamak gerekiyor. İslam’da bugünkü anlamda uzun süreli zindan uygulaması yoktur. Uzun süreli olarak insanları dört duvar arasına kapatan bir cezalandırma sistemi gayri insani ve gayri İslamidir. Islah edici değildir” dedi.

{relation id:1040171 slug:'ahmet-dede-nihayet-ozgur'}

 

FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gocasolak

Müslüman ASLA korkak olmaz.
 • Yanıtla

Süleyman Çapoğlu

Ahmet dede diyorlar sana Senin gencliğin yokmuydu seni mahbuslarda gencliğini dükettiler senin Vatan millet bayrak sevdasindan başka kusurun yokdu seni Vatanini bayrağini dinini islami milletini sevdiğin için cezalandirdilar Duada bizi de unutma Ahmet ağbiyimiz Selamlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23