Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz gecesini anlattı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz gecesinde yaşananları anlattı. Davutoğlu, "Bir sapkın ideoloji onları aldı ve bir robot haline dönüştürdü. Kendi milletine saldırmaktan çekinmeyen bir robot yaptı" dedi.

07 Aralık 2018 Cuma 19:00
Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz gecesini anlattı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, sapkın bir ideolojinin 15 Temmuz gecesini yapanları kendi milletine saldırmaktan çekinmeyen bir robot haline getirdiğini söyledi.

İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi tarafından Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından “Duruş Konuşmaları, Bilgi, Bilinç ve Ahlak” konulu konferans verildi. Davutoğlu, “Kastamonu’da yaşama şerefine nail olmuş bu milletim, burada eğitim alan öğrencilerim oldu. Bu şehrin kıymetini bilmelisiniz. Kastamonu’ya her geldiğimde bir şehir geleneği görmüyorum; huzuru, dinginliği de hissediyorum. Kastamonu dediğimizde benim zihnimde canlanan ilk şey Anadolu’da bir görünen başkentlerimiz var. Mesela Konya, mesela Bursa, mesela İstanbul ve tabi Ankara. Bir de bu başkentler sıkıntıya düştüğünde bir de sığındığımız şehirler var. Onlar hemen fark edilmez. Ama onlar olmadan bir milletin tarihi var. Onlar kendilerini bir propaganda yaparcasına gündeme getirmeyecek kadar vakumdurlar. Ve mütevazıdırlar. Kastamonu bir sığınak şehrimizdir, hami şehrimizdir. Dönüp de tarihe baktığınızda son olarak ta İstiklal harbimizde millet diğer şehirlerde sıkıntıya düşmüşken bir şehir yeni başkentin kapısı olur. İnebolu’dan Kastamonu’ya, Ankara’ya İstiklal Yolu diye yol kuran Kastamonulular öldü zannedilen bir milletin lojistik koridorunu kurdular. Allah onlardan razı olsun” dedi.

“Ben, kitapsız bir odada huzurlu uyuyamam” diyen Davutoğlu, “Odada bir kitap kokusu olacak. Başbakan iken bile zorlu günlerin ardından eve geldiğimde kitap okumadan yatamazdım. Bir kitap kokusu, bir de çocuk kokusu, Allah hiçbir evi bu ikisinden mahrum bırakmasın” diye konuştu.

“Sapkın bir ideoloji, 15 Temmuz’u yapanları kendi milletine saldırmaktan çekinmeyen bir robot haline getirdi”

“Duruş” kitabını 15 Temmuz gecesi yazmaya nasıl karar verdiğini anlatan Davutoğlu, daha sonra kitabında yer alan konu ve prensiplerini anlattı.

Eski Başbakan Davutoğlu, “2016 yılında Başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra geriye dönük yazdığım kitaplarımı kontrol ettim. Önce Medeniyetler ve Şehirler kitabını yayınladım. Sonra 15 Temmuz söz konusu oldu. Bir milletin karşı karşıya kalabileceği en büyük felaketlerden en büyük acılardan bir tanesidir. Kendi ordusunu içine sızmış bir grup hainin, o ordunun imkanlarını, uçaklarını, tanklarını, tüfeklerini kullanarak kendi milletine karşı saldırıya geçtiği mefhum bir gecede bir taraftan yerel kanallara, ulusal kanallara bağlanıp bütün bir milletin ayağa kalkışına destek olarak direniş çağrısı yaparken diğer taraftan uluslararası kanallara hemen hemen birçok kanala doğrudan bağlanıp, o gece Türkiye’de darbe olsa neredeyse şen şakrak düğün ilan edecek bir yayın yapan uluslararası kanallara bağlanarak bu gece bazıları için karanlık bir gece senaryosu olabilir. Ama bu milletin şanlı direnişi yarın sabah aydınlık bir Türkiye’yi başlatacaktır, aydınlık bir güne uyanacağız diye çağrılar yaparken emin olan sadece bir Başbakan olarak değil bir hoca olarak, yeni bir nesil yetiştiren biri olarak büyük bir hüzün içindeydim. Bugün o kendi meclisini bombalayan hainler, bir dönem bu milletin okullarında ve bu topraklarda yaşayan çocuklardı. Bir sapkın ideoloji onları aldı ve bir robot haline dönüştürdü. Kendi milletine saldırmaktan çekinmeyen bir robot yaptı. Öbür tarafta ise daha Cumhurbaşkanımızın çağrısı, bizlerin konuşması olmadan dahi sokaklara çıkmış kahramanlık destanı yazan gençlerimiz var. Şöyle düşündüm bir daha birinci grubun çıkmaması yani bu vatanın içinden hain bir topluluğu çıkartmaması, ikinci grup içinde o şanlı gece hayatlarını feda eden, şehitlerimize hitap eden bir kitap yazacağım diye düşündüm. Duruş kitabının fikri o gece beynime bir tohum gibi ekildi ve sonra üzerinde çalışmaya başladım. Önce 150 sayfalık bir kitap düşünürken başladıktan sonra 625’inci sayfada durabildik. Bu kitabı gelecek nesillere bir miras gibi bırakmak istedim, bu yüzden yazdım” şeklinde konuştu.

“Bu yıl içerisinde 300’den fazla kültürel mirası ayağa kaldırdık”

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, yerel bazda yürüttükleri çalışmalar kapsamında bu yıl içerisinde 300’den fazla kültürel mirası ayağa kaldıklarını belirterek, “Kastamonu kökleri M.Ö. 50’li yıllara dayanan geçmişe sahip, biz de bu uygarlığın tarihini korumaya çalışıyoruz. Kastamonu’nun hem manevi hem kültürel hem de fiziki değerlerini korumak için ciddi bir çaba içerisine girdik. 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti vesilesiyle hem Türk dünyasıyla hem de ilimizdeki manevi atmosferde çok ciddi çalışmalar yaptık. Kazakistan’ın Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin ortamından Kastamonu’daki Şeyh Şab’an-ı Veli’nin manevi atmosferine bir köprü kurma gayreti gösterdik. Elimizden gelen gayreti gösteriyor ve bu uğurda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadim bir şehir olan Kastamonu’muzun manevi değerlerini hem de fiziki değerlerini korumak için gerçekten ciddi bir çaba içine girdiğimizi söyleyebilirim. Manevi değerlerimizin başında önümüzdeki yıl vuslatının 450. yılını anacağımız Şeyh Şab’an-ı Veli gelmektedir. Yine Kastamonu’da meftun bir sürü evliyanın bu toprakları nasıl aydınlattığını nasıl ışıttığını hem bilmekte hem de gelecek nesillere aktarma çabası içerisindeyiz. Vizyon meselesi haline getirdik. Misyonumuz kültürel mirasın korunması, onarılması gelecek nesillere aktarılması bunlardan sapmamız veya dönmemiz yok. Bütün çabamız ona yönelik onun içinde yerel bazda bu yıl içerisinde 300’ün üzerinde kültürel mirası ayağa kaldırdık. Bu arada bakanlıklarımızın, hükümetimizin yardımlarını da ciddi manada katkı sağlıyor. Yine sivil toplumlarımızla, halkımızla bu işin içine girdik. Özellikle üniversitemizde bu konuda ciddi manada destekler veriyor. Bundan sonrada elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şube Başkanı Fatih Köse de, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendilerini kırmayarak öğrencilerle bir araya gelmesinden ötürü teşekkür etti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 19:00

YORUM YAZ

 • HadanHadan9 ay önce
  Kargaları güldürme
 • KonyaKonya9 ay önce
  Devletmizi yıktınız sahte belge ile finans sağlayanların ermenk ermeni cemaatilideri nur cemaati nin kendi siyasi temcilcilerini TBMM fgülenin yanına hemşerilerini koyan sahte belge finans sağlayan sahte hükümetler kuran fetönün filmini karmaan konyada çeken vatan hainleri darbe bildirisi okuyan derdes edenler seçimleri isa mesihin gücünü göstermek iin seçimleri bile hile yaptıkalrını sahte belge ile finans sağlayan darbeciler bu ülkeyi pkk yetkileri kürdistanı ilan edenler öcalnın sağ kolu başbakan cia teknik direktörü ve ekibi yine bu ülkeyi mehdi diyeadlandırlan fgülenin muadili devletmizi yıkıp gücünü göstermek için burada ekibi yıkacan diyen deres eden işkence haraç çetesi sahte hükümetler sahte seçimler sahte belge ile finans sağlayanların figüranısınız.Valileri emniyet md.savcıları bakancıklr abd hemşerileri ve ekndileri belirler.Başbakan da cumhurbaşkanı dar burada fetöden atılanlar bakancıklar kimin emrinde diyen darbeciler biz kand gölünde yüzdürecez onlar gülücek dediler.Şimdi mutlusumusunuz.Egemenliğimizin kaybedildiği tarih sizi affetmeyecek darbeciler olark sahte hükümetler kurmanızlar bu ülkede kadına şiddet uygalayıp derdes edenlerin pkk cia mossa bnd kuklası figüranızın.Devlet i yıktınoız.Bağımsızlık gitti bayrak gitti.
 • VataBayrakVataBayrak9 ay önce
  15 Temmuzu siz yaptınız.Devletimizi yıktınız derdes edip darbe bildirisi okuyanlar darbeciler cia mossad işkencesi gördüğüm darbeciler tarafından esir alındığım emniyet valiliğe ve müdür yard. savcılığa verdi.darbeciler davutoğlu hükümeti kimin emrinde dediler.İçişleri çalışma bakanı ve diğer bakancıkalr nur cemaati lideri darbecilerin derdes ettiği kişilerin temcilcilerimiz dediği ve biz bombalayaz onlar gülücek dedikleri figüran olarak seçtiği fetönün darbe hükümetisiziniz.Bir devlette iki hükümet olurmu.Bu ülkede can güvenliğine müf.atar valicikleri kim atar emniyet müdürlerini kim satar siyaslerin kimin emrinde diye ermenilerin ruhanilideri nur cemaati kendi siyasler meclisde darbeciler meclismizi ele geçirmiş.darbe belgesi elimde.
 • cemcem9 ay önce
  pelikancılara iyi çaktı ama. neden yayınlamıyorsunuz
 • tunatantunatan9 ay önce
  o gece direniş çaprısını yaptığını hiçbir tv gazete ya da internet sitesinde görmedim.güvenli evde saklanırken yanındakilere yaptıysa birşey diyemem.
 • Yunus 16 Yunus 16 9 ay önce
  DAVUTOĞLU, EDEBİYATI BIRAK, FETÖ NÜN AMERİKAN PROJESİ OLDUĞUNU NE ZAMAN FARKETTİNİZ? ŞUBAT 2012 MİT MÜSTEŞARI KRİZİ NDE NE ANLADINIZ? GEZİ PARKI OLAYLARINDA FARKETTİNİZ Mİ? 17-25 ARALIK 2013 YARGI DARBESİNDE UYANMADINIZ MI? MİT TIR'LARI İHANETİNDE ANLAMADINIZ MI? ERDOĞAN DERSANELER HAŞ HAŞİLER DİYE BAS BAS BAĞIRIRKEN FETÖ YÜ ANLAMADINIZ MI? 2013 - 2014-2015 YILLARINDA 24 BAKANDAN KAÇ TANESİ FETÖ NÜN AMERİKAN PROJESİ OLDUĞUNA İNANIYORDU? ERDOĞAN I KİMLER YALNIZ BIRAKTI? YOKSA SİZİN DE BARINÇ GİBİ 15 TEMMUZ DA MI JETON DÜŞTÜ? (siz sade vatandaş değilsiniz ki) ORTADA FAZLA DOLAŞMAYIN CEVAPLAYAMAYACAĞINIZ O KADAR ÇOK SORU VAR Kİ?
 • Sina SALIKSina SALIK9 ay önce
  15 temmuz öncesi her gün bomba patlıyordu. o bombalar darbenin zeminini hazırlamak içindi. darbeciler sadece darbeden değil o patlayan bombalardan da yargılanmalı ve o patlayan bombaların davalarıyla birleştirilmeli.
 • KartalKartal9 ay önce
  Direniş çağrısı yaptım diyen adam o gece saklanmadı mı? Ben mi yanlış biliyom? Konyamdan fetö çıkmaz diyen stratejik derinlik diyerek ülkenin derinliğini ifşa eden kimdi?
 • ZgunayZgunay9 ay önce
  Sn.Davutoglu bu ulkenin yetiştirdiği önemli bir insan yalnız etrafındakiler ve danışmanları onu sıkıntıya düşürdü ülkeye daha çok hizmetleri olacaktır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019