Afrin’e girmeseydik masada olamazdık

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları yapılmamış olsaydı bize hiçbir masada yer yoktu, Münbiç masası da dahil olmak üzere” diye konuştu.

14 Haziran 2018 Perşembe 12:32
Afrin’e girmeseydik masada olamazdık

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, başta gayri milli muhalefet olmak üzere PKK/PYD yandaşlarının her fırsatta diline doladığı sınır ötesi operasyonlara ilişkin, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları yapılmamış olsaydı bize hiçbir masada yer yoktu, Münbiç masası da dahil olmak üzere” dedi.

ONLARI RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ 

Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında çok başarılı hava harekatları yapıldığına işaret eden Canikli, bunların çok sofistike operasyonlar olduğunu vurguladı. Canikli, TSK’nın bu tür operasyonları rahatlıkla yapabildiğini belirterek, “Bunlar tabii bazılarının hoşuna gitmiyor, başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce. Onlar rahatsız oluyor ama biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz, kusura bakmasınlar” dedi. Türkiye’nin Münbiç’te masaya daha kolay oturulmasını sağlayan etkenlerden birinin de Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki atılımları ve son dönemdeki başarılı operasyonları olduğuna işaret eden Canikli, bu operasyonların yerli silahlarla gerçekleştirildiğini vurguladı. Canikli, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları yapılmamış olsaydı bize hiçbir masada yer yoktu, Münbiç masası da dahil olmak üzere” ifadesini kullandı.
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Milli Savunma Üniversitesine yönelik FETÖ iddiasıyla ilgili Canikli, şunları kaydetti: “Talihsiz bir hadise yaşandı. Sayın İnce, CHP ve diğer bazı cumhurbaşkanı adaylarının bütün programlarını, kampanyalarını manipülasyon, aldatmaca ve yalan üzerine kurduklarının bir defa daha net göstergesi. FETÖ mensubiyeti nedeniyle açığa alınan ya da hakkında işlem yapılan, bir şube müdürü. Rektör ile şube müdürü arasındaki farkı bilemeyecek kadar ya bir bilgisizlik var ya da bilerek yapılıyorsa o daha vahim. Her ikisi de çok üzücü bir hadise.”

İNCE KENDİSİNİ YALANLADI

Canikli, Türkiye Cumhuriyeti devleti cumhurbaşkanı adayının bu kadar sığ, yanlış, insanları ve toplumu manipüle etmeyi amaçlayan bir söylem içerisinde olmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Üniversite bünyesinde toplam 150 şube müdürlüğü var. Açığa alınan ya da işlem tesis edilen kişi, FETÖ örgütüyle kontörlü telefon bağlantısı nedeniyle işlem tesis edilen bir şube müdürü albay. Buna benzer olayları her gün yaşıyoruz. Bakanlıkta da var” diye konuştu.

Canikli, “Önce ‘rektör’ dedi Sayın Muharrem İnce. Sonra ‘dekan’, en son ‘albay’ dedi. Kendi kendini yalanladı” diye konuştu.

OHAL OLMASA FETÖ AZAR

FETÖ’nün kripto yapısının ne kadar önemli olduğunu, bu konuda örgütün elemanlarını gizlemek için özel çalışmalar yaptığını ifade eden Canikli, kriptoları çözmek için büyük mücadele verildiğini ve bu konuda önemli mesafeler katedildiğini söyledi. Canikli, OHAL’in verdiği imkanlar olmasa kamudan bu kişilerin ihraç edilemeyeceğini ifade etti.

İTİRAFLARI DA TAKIYYE

FETÖ’nün hain darbe girişiminin ardından TSK’dan toplam 9 bin 154 personelin ihraç edildiğini aktaran Canikli, “Bugüne kadar toplam 2 bin 374 kişi itirafçı oldu TSK’dan. Hepsi için söylemiyorum, samimi itirafçılar da var, bu şekilde yoğun olarak gündeme gelen ve şablon ifade veren itirafçıların önemli bölümünün örgüt tarafından yönlendirildiği, kumanda edildiği şeklinde bir kanaatimiz var. O zaman mutlaka onun peşinde bir hareket, eylem olacaktır. 2 bin 374 kişinin itirafçı olduğu bir yapıda örgütün her şeyinin açığa çıkması gerekir, gizli kapaklı hiçbir şeyin kalmaması gerekir ama halen var.”

Örgüt kendi pilotlarını korumuş

TSK’dan şu ana kadar 610 pilotun ihraç edildiğini ifade eden Canikli, alınan tedbirler ve uygulamalarla bu açığın büyük oranda kapatıldığını kaydetti. Canikli, şöyle devam etti: “FETÖ pilotları korumuş, muhafaza etmiş görevde. Kendi pilotlarına yer açmak amacıyla sağlam olan pilotlara olumsuz raporlar vermişler. Onların hepsini tekrar çağırdık yeniden rapor almak şartıyla.”

Nuretttin Canikli: “FETÖ’nün hain darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinden bugüne kadar 9 bin 154 kişi ihraç edildi.”


Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 12:32

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Mart 2019