• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Afganistan'da fitili ateşleyecek açıklama

Afganistan Savunma Bakan Vekili Muhammedi, Afgan ordusunun ülkenin Taliban tarafından alınan yerleri almak için operasyona hazır olduklarını söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-07-27 22:30:00 -
Afganistan'da fitili ateşleyecek açıklama

Afganistan Savunma Bakan Vekili Bismillah Han Muhammedi, Afgan ordusunun ülkenin Taliban tarafından ele geçirilen bölgelerini geri almak amacıyla önümüzdeki günlerde bir karşı saldırı başlatacağını belirtti.

Tolo News'in aktardığına göre Muhammedi, bölgedeki güvenlik durumunu değerlendirmek üzere Afganistan'ın kuzey bölgelerini ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, Taliban'ın saldırılarının yoğunluğunu artırmasına rağmen hükümet güçlerine karşı koyamadığını belirterek, "Güçlerimizi saldırılar için hazırladık. Daha şimdiden bazı bölgeleri geri almayı başardılar" dedi.

Daha önce Afgan ordusu, Belh eyaletine bağlı Kaldar kentini Taliban’dan geri almıştı. Taliban militanları, kent merkezinden 10 kilometre geriye çekilmişti.

ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'da geri çekilme sürecinin başlamasıyla Taliban'ın ülkedeki ilerleyişinin şiddeti giderek artıyor.

22 Temmuz'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan'da güvenlik durumunun hızla kötüleştiğini belirterek, Taliban'ın Afganistan'ın 419 ilçe merkezinin 200'den fazlasını kontrol altına aldığını duyurmuştu. Afgan ordusunun ülkeyi militanlardan geri almak için gerekli ‘potansiyel ve yeteneklere’ sahip olduğunu belirten Milley, Beyaz Saray'ın Taliban'a karşı mücadelede Afgan hükümetini desteklemeye devam edeceğini ifade etmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir

Afganistanda mezhep yada meşreb kavgasina mi girecegiz bence yanliş bir iş suriye ve ırakta hizbullahla savaşmayi bize birakmayan amerika burada neden bize birakiyor hangi şeytanliklarin peşinde libyada meşru hukumeti desteklememize karsi olanlar burada neden meydani bize birakiyor savunma bakaninda gizli amerikan taraftarlarliğimi var veya onlara diklenecek inanç ve iman gucumu az elense cekilen pehlivanlar gibi elense cekilen tarafa sendeleyerek gidiyor bunu amerikaya karşi yapiyor Allah bize istikamet dogru akil şecaat ve cesareti versin amin
 • Yanıtla

Kimsenin umrunda değil

Kim neyi ateşlerse ateşlesin ABD fitneyi ekti düşürdü mülümanları bir birine dediği neden benim askerim ölsün çekileyim fitne başı kimler ise onları koy yönetime ABD dediğini yapacak nasıl olsa olan müslümanlara oldu geçmiş olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23