• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Adenovirüs nedir?  Adenovirüs belirtileri

Adenovirüs nasıl geçer? | Son dönemde uzmanlar vatandaşları, adenovirüs salgınına karşı uyarıyor. Genellikle gözlerde etkisini gösteren adenovirüsün koronavirüsten daha hızlı yayıldığı ifade ediliyor. Peki, adenovirüs nedir? | Adenovirüsün belirtileri nelerdir? | Adenovirüs sebepleri | Adenovirüs nasıl geçer?

Yeniakit Publisher
2020-11-28 12:51:00 -
Adenovirüs nedir?  Adenovirüs belirtileri

Gözlerde kızarıklık neden olur? Hava değişiminde etkisiyle son dönemde özellikle gözlerde ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Uzmanlar, vatandaşları adenovirüse karşı uyarmaya başladı. Göz dışında farklı bölgelerde de etkileyen bu virüsün önemsenmesi gerektiği ve tehlikeli sorunlara yol açabileceği belirtildi. Peki, adenovirüs nedir?

Adenovirüs nedir?

Adenovirüsler, üst solunum yolları hastalıklarına yol açan bir grup DNA virüsüdür. Söz konusu virüsün, koronavirüsten daha hızlı bulaştığı ve her yaş grubunu olumsuz etkilediği belirtiliyor. Adenovirüsün kerato-konjonktivite sorununa yol açtığı uzmanlarca ifade ediliyor.

Adenovirüs nasıl bulaşır?

Adenovirüs hava yoluyla, gıdalar ile ağızdan ve eller aracılığıyla bulaşıyor. Dış ortamda uzunca bir süre yaşayan adenovirüse yakalanmamak için eller sık sık yıkanmalı. Bu virüse dokunduktan sonra elinizi yüzünüze sürerseniz ne yazık ki virüs size bulaşmış olur.

Adenovirüs belirtileri

Pek çok kişi gözlerindeki kızarıklığın bu virüsle ilgisi olup olmadığını merak ediyor. Peki, adenovirüs belirtileri nelerdir?

Burun akıntısı

Boğa ağrısı

Zatürre

Orta kulak enfeksiyonu

Ateş

Sert öksürük

Gözlerde kanlanma

Karın ağrısı

İshal

Adenovirüs tedavisi var mı?

Uzmanlar hava değişimiyle birlikte vatandaşları adenovirüse karşı uyardı. Yapılan uyarılarda bu hastalığın kimi zaman tehlikeli sorunlara yol açabileceği belirtildi. Benzer şikayetleri bulunan vatandaşların vakit kaybetmeden bir hekime müracaat etmesi ise son derece önemli. Bu hastalığa özgü bir tedavi yok. Birçok yöntemle hastalığın hızlı geçmesi sağlanıyor. Adenovirüs tedavisi için başvuruda bulunanlara ilaç dışında bol istirahat tavsiyesinde de bulunuluyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23