ABD'yi şoke eden tepki: Kritik dolar hamlesi

Rusya'dan ABD'yi şoke edecek bir tepki geldi. Rus bakan Siluanov, "Dolar yerine de avro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız." diye konuştu.

12 Ağustos 2018 Pazar 21:15
ABD'yi şoke eden tepki: Kritik dolar hamlesi

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, ABD dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğini belirterek “ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de avro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız." dedi.

Siluanov, Rus televizyon kanalı Rossiya 1’e verdiği mülakatta, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle dolar kullanımını azaltacaklarını belirtti.

Yaptırımlar doğrultusunda ABD varlıklarına yönelik yatırımları azalttıklarına işaret eden Siluanov, “ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de avro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız. ABD doları uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldi.” diye konuştu.

"ABD'NİN YAPTIRIMLARI AMERİKALILARA GERİ TEPECEK"

Rusya’daki Amerikan şirketlere ise yaptırım uygulamayı planlamadıklarını söyleyen Siluanov, “Çünkü bu şirketler Rusya vatandaşlarını istihdam ediyorlar. Petrol ticaretinde ise yerel paralara geçme ihtimalini değerlendiriyoruz. ABD’nin yaptırımları Amerikalılara geri tepecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasının planlandığını bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD’nin doları siyasi bir enstrüman olarak kullanmasını eleştirerek “ABD’nin doların kullanılmasına yönelik kısıtlayıcı adımlarını stratejik bir hata olarak görüyoruz.” demişti.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 12 Ağustos 2018 Pazar 21:15

YORUM YAZ

  • pınar demirpınar demir4 ay önce
    şımarığa dersini veririz inşALLAH
  • mehmetmehmet4 ay önce
    muhteşem bir buluş şuamerkanın karşılıksız parasını aslıda piyasadan silmek lazım kardeşim amerikadan ithalat edecegini başka ülkeden alınoranın parasını kullanın en güzeli bu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019