Abdullah Gül'ün kankası Fehmi Koru'dan Ahmet Davutoğlu açıklaması: AK Parti’ye verebileceği büyük zarar...

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığı ile bilinen Fehmi Koru, Ahmet Davutoğlu ve ekibinin AK Parti'den istifasını değerlendirdi. Davutoğlu'nu gazlayan Koru, "AK Parti’ye verebileceği büyük bir zarar var" dedi.

14 Eylül 2019 Cumartesi 12:15
Abdullah Gül'ün kankası Fehmi Koru'dan Ahmet Davutoğlu açıklaması: AK Parti’ye verebileceği büyük zarar...

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığı ile bilinen gazeteci Fehmi Koru, kişisel internet sitesinde "İktidar körleştirir, yanlış yaptırır.. Oysa siyaset bir matematik işidir ve matematik de yanlış kabul etmez…" başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin AK Parti'den istifasını değerlendirdi. 

Fehmi Koru, AK Parti'den ihracı istenen Ahmet Davutoğlu ve ekibinin istifa kararını değerlendirdi.

"Korkarım, bu, AK Parti’nin yaptığı son yanlış olmayacak" iddiasında bulunan Koru, Davutoğlu’nun AK Parti’ye verebileceği büyük bir zararın olduğunu söyledi.

İşte Koru'nun Davutoğlu'nu gazlayan yazısının ilgili bölümü şöyle;

"...Evet, ihraç edilmek istenen Davutoğlu’nun AK Parti’ye verebileceği büyük bir zarar var.

Siyaset bir yönüyle matematik işidir. Bütün siyasi kadrolar ve partiler iktidar olmak için yola çıkarken matematik hesabı yapmak zorundadırlar. Yüzde 10 barajının bulunduğu eski sistemde, matematik, varlığını ispat etmek için her partinin asgari yüzde 10 oy almasını gerektiriyordu. İttifaklara izin verilen ve barajın önem taşımadığı yeni benimsenen ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’nde ise, iktidar olabilmek için, cumhurbaşkanı çıkarabilecek bir matematik gerçekliğe ihtiyaç bulunuyor. O da yüzde 50+1 oranıdır.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılan son genel seçimde sandıktan AK Parti yeniden iktidar olarak çıktıysa, bu, MHP ile ittifakı ve cumhurbaşkanı adayını yüzde 52 ile seçtirmesi sayesinde gerçekleşebildi."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi 12:15

YORUM YAZ

 • FETHİYE'Lİ FETHİYE'Lİ 1 ay önce
  Rüzgar kayanın yalnızca tozunu alır.Siz durmadan birbirinize gaz verin.Akparti demek TÜRKİYE demektir.
 • Dogrucu DavutDogrucu Davut1 ay önce
  Akit gazetesi olarak sizler neden akp nin gozuyle bakiyorsunuz olaylara sizin gibiler bunu yaparsa haktan yana tavir almassa o zaman Rabbimin katinda sizin hesabiniz ne olur diye dusunuyormusunuz! Savuyogluda Erdoganda bizimdir.Lakin ikiside hata yapabilir Sevdiklerimizi ve yerdiklerimiz konusunsa aşiri gitmemek gerektigini Rasulullah sav efendimiz nasihat ediyor.Vesselam
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Adam yoklugundan adam olanlar. Yav gittide ne oldu? Madem öyle neden zamanında catır catır eleştirmedi sus pus oldu. Bunlar saman altından su yürütenlerden. Ulan bunca yolsuzluk, adaletsizlik gırla giderken neden gıkınız cıkmadı !? Bu millet bu kadar aptal mı !
 • Sertif PARLAK Sertif PARLAK 1 ay önce
  Londra Üniversitlerinde, tedrisattan geçip Türkiye'in sağcı(!)gazetelerinde başmuharrirlik yapan birinin hayra kalem çalacağını bellemek beyhudedir."Merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatın söyler"bişna denmemiş.Kiş sevdiğiyle befaber haşr olacaktır inşaellah.
 • Murat 1071Murat 10711 ay önce
   siz bize Allah'ın istediği kadar zarar veya kar sağlayabilirsinizdaha ötesi varmıAllah'ın düşmanlarına bu kadar muhalefet etseydiniz kurtulma şansınız olabilirdi koltuk sevdalilari
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA1 ay önce
  Fehmi Beye laf yok.Benim gibi bağımsız, gerektiğinde herkesi ve herşeyi eleştiren insanların bile yorumlarına yer veriyor...Bir zamanlar çok kişi Cemaatçiydi. Şimdi, özür dileyip, kurtulanlara bir sözünüz yok mu ?Ayrıca, Sezar'ı Sezar yapan Brütüs, son güne kadar sadık kaldı... Vesselam.
 • AliAli1 ay önce
  Bu adam yazarmı oluyor simdi...
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA1 ay önce
  Erdoğan, Kürtlerin yüzde on barajını aştığını görünce, barajı gerekirse elliye çıkaracağını düşünmüştüm. Yanılmadım. Özellikle yedi Hazirandan sonra. Sayın Davutoğlu HDP kontenjanından iki gayr-ı Kürtseçince, bu durum netleşti...O zamanki istikbal ve istiklal söylemleribuna matuftu. Şimdi de pişman olmuşlar. Galiba geri dönecekler. Zira, anahtar değişti... Sayın Davutoğlu da eminim ilk önce Kürtlerden oy isteyecektir. O çok sevdikleri et-tırnak, canım-ciğerim dedikleri Kürtlerden...Allah'ın terazisi milim şaşmaz. VESSELAM.
 • DereDere1 ay önce
  Ay cok korktuk
 • RifkiRifki1 ay önce
  Hadi ordan tosun sanki birsenmatematik biliyorsun
 • Baygolge Baygolge 1 ay önce
  Fehmi Koru sende kına yakarsın artık
 • OsmanOsman1 ay önce
  Bençe hepsi Baklavaçi dükkanı açsalar daha iyi yakışır.
 • Bildiği yanıldığına yetmez. Bildiği yanıldığına yetmez. 1 ay önce
  Bu Fehmi Koru'nun bildiği yanıldığına yetmez. Çok ciddiye almayın. Ama Davutoğlu ve Babacan Akparti oylarını bölecek 
 • MuhMuh1 ay önce
  Koca kafalı femi abi sen ne melanet bir adamsın.biz gençken seni bir adam zannederek yazılarını okuyorduk karıştırmadığın bir herze kalmadı yaşın 60 ı geçti kılların ağardı hala adam olamadın . Artık müslümanların yaķasından düşme zamanın gelmedimi.
 • Konya bile davutoğlunu kazımadıKonya bile davutoğlunu kazımadı1 ay önce
  Aynı oyu verdi halk
 • MEŞEMEŞE1 ay önce
  FEHMİ beysiyaset matamaikişdeyildir, vatansevgisimillet sevgisidirbiraştır tır aşk, ahmetbey benimhemşerimbenaslaahmetbeyeoyvermem ,benim gibi düşünen çokinsanvar , ahmetbey ihiçkimsetanımazken cumhurbaşkanımız bakanvebaşbakan yaptı rüyasındagörseinanamazdı, hayel dahiedemezdi, ahmetbeyin alibabacanınalacagı oy oranıyüzdebirlerdir , alibabacanbey birazfazlaalabilirodaiyipartiye oy verenlerverir ,AHMETBEYVEALİBABACANBEY ASLACUMHURBAŞKANIOLAMAZ ASLA, CUMHURBAŞKANIMIZ SAGOLDUGUSÜRECE, ONUNYERİNE İÇ İŞLERİBAKANIMIZGECECEK , VEYADIŞ İŞLERİBAKANIMIZGECECEK,ERKESİNBİR PİLANI,MATEMATİKHESABI OLABİLİRRABBİM HERŞEYİBİLİYORİŞTİYORGÖRÜYOR,BUNUUNUTMA FEHMİBEY KARDEŞİMBENİM ,, DÜNYADAKİDİLLERİN ÇIKIŞŞEKLİ ALLAHDOSTUBİRİNİÖLDÜRMEKİSTİYORLARFAKAT KANDAVASIOLURDİYEVEBU ALLAHDOSTUOLANKİŞNİN AKRABASIİLEHUSUMETLİOLUNURDİYE ÇEŞİTLİ KABİLELERDENÇOKKİŞİNİNKATILMASINIİSTİYORLARYANİÜSTÜNLÜKSAGLAMAK İÇİNBİRLEŞİYORLAR, VEBUALLAHDOSTU SABAHNAMAZINA GİDERKEN ÖLDÜRMEYEKARARVERİYORLAR YOLGÜZERGAHINDA ÇEŞİTLİYERLERDE PUSUYAYATIYORLAR,ALLAHDOSTU EVİNDENCIKIYOREVİNİNYAKININAKİKİŞİÖBÜRPUSUDA BEKLEYENLERE HABERVERECEK VEREMİYORBİRANDA HEPSİNİNDİLİDEGİŞİYORHİÇ BİRİBİRBİRİNİN KONUŞTUGUNUANLAYAMIYOR,HEPSİORAYITERK EDİYOR,,
 • Hasan ÇetinHasan Çetin1 ay önce
  Ey Fehmi Koru ! gençlik yıllarımızda seni kendimize bir rehber.bir klavuzi,bir örnek olarak görürdük fakat meğer sen kuzu postuna bürünmüş bir kişi olarak karşımıza çıktın.Mevlana Hz.lerinin buyurduğu gibi ''Ya olduğun gibi görün.Yada göründüğün gibi ol ''sözüne uyamadın.Şu bir gerçekki bizi iyi niyetli olduğumuz için kandırabilirsin ama Allahü Tealayı nasıl kandıracaksın.Zilzal süresinde '' kim zerre kadar hayır işlerse mutlaka mükafatını görecektir,kimde zerre kadar şer işlerse onun cezasını görecektir''buyuruyor.Ayrıca sizin ne kadar hesabınız varsa Allahü Tealanın sizden daha üstün hesabı vardır'' Ona göre kendinizi Allah (cc) için hesaba çekmenizi tavsiye eder ve bu davanın tek Receb Tayyip Erdoğanın davası olmayıp bu aziz milletin davası olduğunu belirtmek isterim.Bu millet,Allah (cc) izniyle bir ölür fakat bin dirilir.Yine bu millet sevdiğini Allah (cc) için sever,sevmediğinide Allah (cc) için sevmez.Bu milleti bir şey anlamaz zannetmeyin,sizi ve diğerlerini adım adım izlemektedir.Hasbünallah ve nığmel vekil.O ne güzel vekildir.
 • iskender1aiskender1a1 ay önce
  fehmi körük sevinir yeterki birisi bir müslümana zarar versin.Ama vatanhaini sümülüye kimse dil uzatmasın.Bu lanetliler yok olacaklarını anladılarhaham diyorki 3 devlet birleşti bunlarTürkiye,rusya ve iran! yecuc mevuc'durlar
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ1 ay önce
  Benim YORUM NE OLDU?
 • Ökgeş emmi Ökgeş emmi 1 ay önce
  Fehmi Koru, birazda Bülent Arınç ın konuştuklar hakkında yorum yap iyi veya kötü, farketmez, FETÖ sizi iyi egitmiş
 • OfliOfli1 ay önce
  Akp fireni patlamis kamyon gibi giyor dogru amaaaaaaaaa Birseyi de unutmayalim tüm türkiye o kamyonun icinde kaza sonucu ne kadar yarali veya ölü olur o önemli büyük bi ihtimal ölmesek bile önümüzdeki 100 senenin yarasini yine tazeledecekler ve yine kaybeden halennnnn akli basi olmayan kardeslerimiz alacakFimenillah
 • attar attar 1 ay önce
  Sende bu durumda bir leğen kına ısla,vucudunun bütün noktalarına yak.
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  haci yurt dışına gidince sferisin ya seferide karı kız içki helal diye bir şey duymadım hangi kitapta okuştun. bu ülke evladını satar da siizn gibi soytarıların peşine gelirmi lan.
 • Vahap kalyoncuVahap kalyoncu1 ay önce
  Bu bilderbegcı fehmi de adam olmuşta konuşuyor yahu kim dinler bunu 0 etkisi olan birisi kökü dışarda bunun.
 • mehmet soylumehmet soylu1 ay önce
  fehmicim, bunları biliyoruz, deyvıtoğlu, imambayıldı filan farketmez, biz alayına sana ona zarar verdiğini bildiğimiz için akp dedik ve demeye devam edecez, rahat uyuyamayacaksınız bundan sonrada
 • SesSes1 ay önce
  Ahmet Davutoğlu ak Parti'nin girdiği ilk genel seçimde ak partinin bi önceki seçimde aldığı oyun 10 puan altında oy aldı. Ve ilk defa ak partihükümet kurma oyuna ulaşamadı. Davutoğlu CHPHDP koalisyon gôrüşmelerine başlamış ve CB RTE olmazsa koalisyon kuracaktır. BununeresiTürkiye ye faydası var. Ak partiye fidne fesat bulaştırıp rakiplerine CHP HDP iktidara taşımaya destek veriyor. Ak parti teşkilatlarına çalışmamalarını veihanet etmelerini telkin ediyordu. Kaos baronların eline düşmüş bozguncu biri olmuştur
 • Tr.Tr.1 ay önce
  Feto'cuları rahat ve serbest bırakırsan onlarda kalkar bülbül gibi öter.Taktik olarak fetönün bıçak keser gibi bitirilmesi devlet yapısının çökmesi olurdu.Antibiyotik tedavisi gibi olmalı...Sivriler susturulmalı....
 • İzmir Martısı İzmir Martısı 1 ay önce
  Ahmet Bey, AKP'yi dağıttı, şimdi yerinde yeller esiyor. Sırada CHP var. CHP'yi de sandıkta dağıtacak, yerinde yine yeller esecek. Ahmet Bey sayesinde dağılmış olan AKP 2015'de yeniden iktidar olmuştu, yine AKP iktidarına Ahmet Bey son verdi. Herkes şöyle buz gibi bir su içsin. İçsin de rahatlasın. İzmir'i de bir dağıtsın. İzmir'de AKP tek vekil dahi çıkaramasın, Bergama, Bayındır, gibi ilçeleri de kazanamasın.
 • turgutturgut1 ay önce
  Ya bu adamların hepsi fetöcü fehmi koru yıllardır gazetesinde ahmet davutoğlu dergisinde yazmış ve hala elini kolunu sallaya sallaya geziyorlar, Sözcü ve Cumhuriyet gazete ve yazarları bile fetöden içeri atıldı da bunlara neden dokunulmuyor anlayabilmiş değiliz.
 • kardeşkardeş1 ay önce
  Allah (CC) bilir pensilvanyalı fehmiciğim.Pensilvanyalı hemşerin davutgillerle kolay gelsin.O Hesap gününe sende İNANMALISIN.
 • 17-25 DARBE DEĞİL HIRSIZLARA SUÇ ÜSTÜ17-25 DARBE DEĞİL HIRSIZLARA SUÇ ÜSTÜ1 ay önce
  yetersiz ve beceriksizlerin yarışı ülkenin düştüğü duruma bak be kimlerden medet umuyor
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ1 ay önce
  ŞEYTANIN SOL BACAĞI! BU FGÜLEN İN EN GÜVENDİĞİ HABERCİSİ FEHMİ, BİR ŞEYİ KARIŞTIRIYOR! AK PARTİ DEMEK ERDOĞAN DEMEKTİR! YERİNDE DURUYOR HİÇBİR YERE GİTMEDİ. AÇ FEMİ KENDİNİ DARI AMBARINDA GÖRÜYOR. ÜÇ AAA. NANKÖRLER BİR TANE ERDOĞAN SEVERİ YOLUNDAN AYARTAMAZ . FEMİİİİ SAVCILARIN NEFESİNİ ENSENDE HİSSEDİYORMUSUN? BÜYÜK İHTİMALLE SİYASİ FETÖ CÜLER İÇİN SENDEN BAŞLARLAR! ŞARLATANİN MEKTUPÇUSU, PAPAZIN EN GÜVENİLİR ADAMI
 • Halil Halil 1 ay önce
  Akp freni boşalmış uzun bir yolda bayır aşağı giden bir kamyon gibi yolun sonu daha görünmedi ama bir sonu olucak, din istismarı yapan hiçbir parti kalıcı olmamıştır, Türk siyasi tarihi bunlarla dolu.
 • İbrahim alkılıç İbrahim alkılıç 1 ay önce
  İşte bu; Maksat iktidar filan olmak değil.Maksat "zarar vermek!"Pkk, daiş, taliban v.s. ninmaksadı da aynı değil mi? Ortak noktaları "zarar vermek!"HalbukiPeygamber efendimiz diyor ki; "İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır!" Bu durumdabunlar faydalı değil muzır sınıfına giriyorlar.İslam'ın bir hükmü şudur ki;" Kendi isteği ile zarara razı olana merhamet edilmez." Bunlara ne dünyadane de ahirette merhamet yok!
 • MisafirMisafir1 ay önce
  En büyük yanlışı sen ve senin gibiler yapiyor. Isiniz gucunuz. Milleti bölmekicin ugrasmak. Once siz kendinize bir ceki düzenverin.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Büyük kafa yine salladı
 • MUSTAFA AÇARMUSTAFA AÇAR1 ay önce
  davutoğlunu gözünüzde amma büyüttünüz ha,adam sn Cumhurbaşkanı sayesinde adam oldu ateş olsa CÜRMÜ kadar zarar verir,bunlarda diğerleri gibi,Tarihin HAİNLER sayfasında yerini alır unutulur giderler
 • BenBen1 ay önce
  Ateş olsa boyu kadar yer yakar.
 • vatandaş arifvatandaş arif1 ay önce
  herkes yerli ve milli olamaz hele bu topraklarda fehmiiiiiiii1,dolarlıklarıda gördük

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019