Abdullah Gül hakkında olay sözler! "O şimdi CHP bahçesinde, taşınabilir bir saksıda..."

Star Gazetesinde yazan Fadime Özkan, YSK'nın İstanbul seçimlerine yönelik kararı sonrası skandal bir açıklama yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında, dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

14 Mayıs 2019 Salı 16:18
Abdullah Gül hakkında olay sözler! "O şimdi CHP bahçesinde, taşınabilir bir saksıda..."

Star gazetesi yazarı Fadime Özkan, bugünkü “Gül’ün 367 tenakuzu” başlıklı yazısında, Abdullah Gül’ün yanlış bir siyasi okuma yaptığını yazdı.

İşte Fadime Özkan'ın o yazısı;

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün koordinatları uzunca bir zamandır kendi habitatının uzağında. Onu yeşerten, büyüten siyasi partiye ve çevreye hayli “mesafeli” çünkü.

Onu milletvekili, dışişleri bakanı, başbakan ve cumhurbaşkanı yapanlara, eşine ve kendisine çirkin sözlerle saldıranlara karşı şefkat ve dayanışma sergileyenlere (“Habsburg hanedanındanmışçasına”) “tepeden bakıyor”.

2007’de AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna takdim ederken “kardeşim Abdullah Gül” diyen Recep Tayyip Erdoğan’a alenen “rakip”.

Şimdi onu ve eşini Çankaya’ya yakıştırmayan, dışlayan, dindar görünümleri nedeniyle aşağılayan CHP bahçesinde, taşınabilir bir “saksıda”.

Onu CHP’liler için değerli ve “kullanışlı” kılan şey, sahip olduğu sıfatlar ve edindiği tecrübe.

Erdoğan’a ve AK Parti’ye vuran, zarar verme, eksiltme kastı taşıyan her sözünün coşkuyla çoğaltılma nedeni bu. “Yol arkadaşları bile Erdoğan’ı terk ediyor, eleştiriyor” denmesine imkan vermesi.

Kendisine atfedilen siyasi değerin AK Parti ve Erdoğan kaynaklı olması, AK Parti habitatında edindiği kariyerin sefasını sürmesi ise asıl trajedisi.

Gül’ü yeşerten toprak da buruk aslında. Dikenine katlanılan zamanlar aşılmış, yeni pozisyonuna alışılmış olsa da “keşke yapmasaydı bunu kendine” duygusu hakim çoklukla.

Neyse ki Gül kararlı. Tereddüde yer bırakmayacak şekilde, yerini yadırgamıyor.

Ama yanlış bir siyasi okuma yapıyor.Toprağa saldığı köklerinin saksıyla sınırlı olduğunu, şöyle bir silkinip hamle etse bile ana karadan toprak koparamayacağını göremiyor.

24 Haziran öncesinde Erdoğan karşıtı blokta, arzu ettiği o “geniş mutabakat” sağlanabilseydi CHP, HDP, SP, İP’in ve diğer destekçi çevrelerin beklentisi gereği “üstüne düşeni yapmaktan” kaçınmayacağını açıklamanın burada yaratacağı hali idrak edemiyor.

Nedir Gül’ün üzerine düşen? Medyada, meydanlarda Erdoğan’a, AK Parti’ye ve onları 17 yıldır var eden geniş sosyolojiye siyaseten ağız dolusu laf etmek mi?

Üzücü olan, etmesi değil aslında, edebilmesi. Buna yatkın olması, müsait olması. Yoksa insanlar elbette değişir. Duyguları, düşünceleri, öncelikleri, eylemleri, çevreleri… Bunda kötü bir şey yok. Her değişim çürüme değildir. Ama masumiyet yitimi, değer yitimi, gerçekle bağın kopması, fena.

Sayın Gül’ün Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına verdiği tepki tartışılıyor şimdi. Tam olarak şöyle diyor eski AK Partili, yeni AK Parti karşıtı Gül: “Anayasa Mahkemesinin 2007 yılındaki haksız 367 kararı karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı (AK Parti’nin adayı Abdullah Gül’ü) seçme iradesini ve yetkisini engellemek için katledildi 2007’de hukuk. Kanadoğlu’nun uydurmasına uyup durumu AYM’ye götüren CHP idi. Hükümete muhtıra verildi. Cumhuriyet mitingleri, vesayetçi medya yayınları ve malum çevrelerin açıklamalarıyla siyaset ve toplum baskı altına alınmaya çalışıldı. Nihayetinde Meclis cumhurbaşkanını seçemedi, sistem kilitlendi.

Krizi millete danışarak aşmak isteyen, halkın önüne sandığı getiren AK Parti idi.

Abdullah Gül ve mutabakat içinde olduğu partiler, çevreler ve başka sebeplerle mobilize olmuş kalemlerin tenakuza düştüğü yer tam da burası.

“Tespitli belgeli usulsüzlükler, kanunsuzluklar var ve bunlar seçim sonucunu değiştirecek ölçekte. Oylar yeniden sayılsın” diyen AK Parti. “Saymayalım, şüpheli durumları görmezden gelelim” diyen karşı blok. “Madem sayılmıyor, o zaman halka gidelim” diye kanuni hakkını kullanıp itiraz eden yine AK Parti. “Halka gidilsin” kararını iptal ettirmek isteyense yine CHP.

Ezcümle, 2007 ve 2019 arasında halkın hakemliğine başvurmak dışında benzerlik, Abdullah Gül’ün yer değiştirmesi dışında farklılık yok aslında

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 16:18

YORUM YAZ

 • Mahmut Şahin Mahmut Şahin 5 gün önce
  Merak etmeyin. Bu millet gülün köküne tuzruhu dökmeyi de bilir
 • sude gönülsude gönül6 gün önce
  RABBİM İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER SEBEBİ İLE BİZİ HELAK ETME AMİN. HULAGÜ HANIN DEDİĞİ GİBİ KENDİ DAVASINA İHANET EDEN BİZE HAYDİ HAYDİ İHANET EDER. HAYRUNNİSA GÜLÜN MAKAMIN DAN AYRILIRKEN BAHSETTİĞİ İNTİFADA BUYDU DEMEK.ALLAH BUNLARIN MADDİ VE MANEVİ FIRSATLARINI KESSİN HAYIRLISIYLA AMİİİİİİİİİİİİİİİİİİN
 • Kenan ÖztürkKenan Öztürk6 gün önce
  toprağı bol olsun...kamer genç sağ olsaydı sulardı onu...
 • Ahde vefa lazımAhde vefa lazım6 gün önce
  Hadisat eliyor. Elbette zamanla herkesin kumaşının değeri çıkacak. Ama yazıkki100 senedir mağdur olan insanları incitti. Şimdi rte yi vurmak popiler. Daha önce kemikleşmiş sistemin karşısında olmak idi. Belki de yarın israilin yanında olur.
 • cccccc6 gün önce
  Üst akıl talimat verdimi spside ipside chpkksıda hdpside aynı çatı altında toplanması normaldir.
 • aliali6 gün önce
  dışlanmış yalnızlığa itilmiş ulkesinde demokrasinin askıya alındığı bir zamanda tabiki sesini cıkaracak arayışlar icinde olacak ha yalnız olsa zaten sesi cıkmaz demeki onun gibi gidişatı beyenmeyip fikrini beyan edenlerde var ne zaman suc olduki evlat bile evlenince babasından ayrılıyor işini kuruyor kıyamet bunlaramı kalkıyor erdoğanda arkadaşlarına onu var edenlere karşı bayrak acmadımı yeter artık bunlarla mileti avtmaya kalkmayın zaten gul ve davut oğlu tırsaktanda bir şey olacağıda yok
 • veliveli6 gün önce
  Gül ve benzeri "sonradan adam edilmiş" kifayetsiz muhterisler için harika bir yazı olmuş. Fadime Hanım'ın ellerine sağlık.
 • Nezih pekerNezih peker6 gün önce
  Bukalemun deri değiştirdi.
 • pınar demirpınar demir6 gün önce
  içlerinde varmış zamanı gelince ortaya dökülmüş kimse bir gecede böyle olmaz....fetöyü takdim edip dallandırıpbudaklandırıp milletin başına bela edenlerden beklenir böyle şeyler...bıktık kardeşm bunları görmekten daha nereye çıkaracağız makam olarak maaş olarak yazıklar olsun memleketi meşgul edenlere...mızmız çocuklar gibi...reise ALLAH uzun ömürler versni RABBİM onu ve arkadaşlarını korusun amin
 • cenkcenk6 gün önce
  sen şimdi değil çankayada ikenbile reisine muhaliftin gözümüzden kaçtığınımı zannediyon ortalık gülücüğü cehaape nin gönlünü hoş tutmaya bakıp seni o makama getiren dünya müslümanlarının lideri tek ümidi, mazlumların yilmaz savunucusu hak aşığı halkının ve müslümanların sevgilisi dik duran ama dikleşmeyen olduğu gibi görünen son islam önderi recep tayyip erdoğan a borçlusun borçlusun gülizabeth....
 • Umut karka Umut karka 7 gün önce
  Benim en çok zoruma giden sey nedir biliyormusunuz bunca zaman sıkıntı cektik artikbirseyler yoluna girmesine ramak kalmis insanlar solcu veya sağcı herkesim birseyler yapma gayretinde iken bir yerden patliyor beni ençok ya bu yoruyor
 • Rasim DUMANRasim DUMAN7 gün önce
  Yazarimiza helal olsun. Hem "efradini cami, agyarini mani" mukemmel bir makale yazmis ve hem de, Abdullah GUL'un "gercek portresini" cizmis ve hem de "karakter tahlilini" yapmis. Tebrik ve tesekkur ediyorum. Selam ve dua ile.
 • HALİTHALİT7 gün önce
  Peki AK Parti iktidara geldiği dönemdeki devrimci parti mi? Ne özgürlük ideali kaldı, ne AB hedefi ne de insan hakları. Bütün liberalleri küstürdü. Halbuki başta bütün özgürlükçü kesimlere hitap ediyordu. Geriye sadece dar bir idealist kesimle çıkacılar kaldı. Yandaş gazete yazarlarına bakın hangisi riyakar değil? Çok azı. Yani yoldan ayrılan Gül mü acaba?
 • HACI HACI 7 gün önce
  Bundan yoldaş olmaz. REİS i ve milleti satan yarın alayınızı satar.
 • Bayrampaşalı Bayrampaşalı 7 gün önce
  Gülde Zaman'ı gelince solar ve ÇÖPE atılır.
 • MTurk MTurk 7 gün önce
  Harika bir yazı...
 • ZandenZanden7 gün önce
  Tuh Bunudami Kaybettik Politika Hurdaliklarinda Fadime Hanimin Tespiti Yeride,ve Hak Etmistir Bu Ithamlari. Kaybedilmeyen Ve Hatirlardan Silinmeyen Tek Sey Ahde Vefadir...!!!
 • Süleyman AskeriSüleyman Askeri7 gün önce
  Sonu Aldüllatif gibi olacak..!Yani İkinci Aldüllatif vak'a sını yaşayacağız.!Hiç latif olmayacak kendisi için.
 • AKGÜNAKGÜN7 gün önce
  eyerki sayın gül bir arpa boyunu fark edemiyorsa ona ne denir bilemem, eyerki bir arpa boyu yol alınmış olmasaydı kendisi cumhur başkanı olamazdı hanımı ünüversiteden içeri adımını atamazdı, demeki danışmanları onu iyi eğitiyorlar.yazıklar olsun bizeki ona oy verdik,eyerki ahrete oyumu istiye bilsem yakasına yapışır isterim, eyerki kendileride ahrete sözde deyil özde inansalar,inansalar zaten bunu yapmazlar çünkü ona verilen her oy kul hakıdır.
 • hak ve Hukuk Islamin icinhak ve Hukuk Islamin icin7 gün önce
  cok dogru artik sansar Abdi"nin ,maskesi düsüyor :-) ben hezaman bu suratsisi sevmemistim cok sinsi sansar tipi var
 • hak ve Hukuk Islamin icinhak ve Hukuk Islamin icin7 gün önce
  fadime Özkan mangal yürek dogru sözlü masallah civci abdi "ye tam hisabet eden sözler
 • hercaihercai7 gün önce
  Bu adam iflah olmaz. Baskan Erdogan sayesinde Cumhurbaskanlik makamina getirildi, hem de tum engellemelere ragmen! ''Kardesim'' dedi.. Ama nefis denen sey kardes mardes dinlemiyor demekki. Gul, kendine yazik etti sonuc itibariyla.
 • nurullahnurullah7 gün önce
  belkide biz içimizdeki ihaneti oyunu göremiyorduk aynı saadetdekikaramolla gibi nerden nereye partisini kapat cumhur başkanlığını zorlaştır gerçekten uyanık olmamız lazım ederinden fazla değer seni rezil eder
 • Muzaffer Muzaffer 7 gün önce
  Kayserili siyasetçiler mustafa ömerli mehmet çalık belediye başkanlığı seçimlerinde gördük aynı partiden adaylar bir birini hançerlediler chp adayı niyazibahçecioglu başkan oldu böyle kayserili siyasiler kardeşini sırtından hançerler
 • AHMEDAHMED7 gün önce
  Kaleminize sağlık.İleride Gül'ü , hiç bir zaman CHP zihniyetliler hatırlamayacak. Ama AK Partililer , daima hatırlayacaklar. Yaptığı ihanetten bahsedecekler.
 • YapışşştııırrrrYapışşştııırrrr7 gün önce
  Fadime haklı hainlere yapıştırmış
 • HalukHaluk7 gün önce
  Nankör re örnek istersen işte bu adam istersen cümle içinde kullanalım 81 milyon öğrensin gül nankör bir insan
 • Tarık Tarık 7 gün önce
  Bu ne ya yeter artık!bırakın Kula ,mevki, makam ve güce tapınmayı. Tutturmuşsunuzseni biz o mevkilere getirdik safsatasını gidiyorsunuz! Allah cc. taktir etti!biz sevenleri de oy verip destek olduk ve Sayın Abdullah Gül de o mevkilere hakettiği içingeldi.
 • meyyidmeyyid7 gün önce
  agül hakkında boşuna konuşuluyor.sadece balon ama böyle haberler vasıtasıyla bir yerler havalanıyor sadece..nokta.
 • Adem oğlumAdem oğlum7 gün önce
  Sayın Gül saygıdan dolayı söylüyorum seni adam yerine koyup selam vermediler eski kayıtlara bak şimdi sen o safta yer aliyon senin öte dünya akibetinde öyle olacak sen onlarla haşır olacaksın
 • toramantoraman7 gün önce
  feslegen saksisi gibi, yanindan gelen gecen elleyip kokluyor.
 • CAHIL ADAMCAHIL ADAM7 gün önce
  Bu adam tam bir ahlaki felaketin ve cokusun simgesi Turk milleti icin!Turk milleti boyle bir saticiyi gormedi siyasal tarihde!
 • ümitümit7 gün önce
  367 krizini çıkaranlarla kol kola yol yola. Haram olsun sana verdiğimiz desteğe ...
 • hizipsavarhizipsavar7 gün önce
  hangi hain bu güne kadar ebedi başarı sağladı. ak partide kimler geledi kimler geldi. bu güne kadar çıkıpta ben ak partiliyim siz ne konuşuyorsnuz dedi mi hayır. asla böyle bir şey yok ben emekli c. başkanıyım isyaset üstüyüm dedi mi hayır. o zaman bizde güle hayır diyoruz. artık o bizim için yok hükmündedir.
 • AkilAkil7 gün önce
  CHP nin okları vardı ama gülleri yok o gül bulundu keyfi yerine geldi gülden açmak için yer arıyor du oda oldu
 • ÜmitÜmit7 gün önce
  Yazık etti bir kesimin yanında durucam diye menfaat diye kendini adını harcadı
 • kurufasulyecikurufasulyeci7 gün önce
  saksida feslegen..
 • PostacıPostacı7 gün önce
  Bir an önce kursalar da kurtulsak.Merak etmeyin boylarının ölçüsü belli olur.(A.Gül-A.Davut-A.Babacan) eğer içlerindeki hırsları yenemeyip "chp.başta tüm muhaliflerin goygoyu eşliğinde" parti kurarlarsa, sonuçta A.Latif Şener gibi birer Chp.vekili olurlar.Başka da bişey olmazlar...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer7 gün önce
  Kaleminize..sağlık..Fadime..Özkan..Kraliçe'nin,israil'in..ABD'nin..sahaya..sürdüğü..son..projeler..kimbilir..daha..neler..göreceğiz..Bu..gerçekler..geniş..kitleler..anlatılmalı..ULAŞTIRILMALI..maalesef..Oy..verenler.."YÜZEYLERİ"..GÖRÜYOR..sadece..
 • DostDost7 gün önce
  bu sefer saadetin oyları ak parti adayına gidecektir. din düşmanları ile birlikte hareket etmeyecektir gerçek Müslüman.Sahte İmam Ekremin durumu Bakara Suresi 14. ayette nasıl da anlatılmış. "İman edenlerle karşılaşınca "inandık" derler, şeytanlarıyla baş başa kaldıklarında ise "Biz sizinleyiz, biz yalnızca alay etmekteyiz" derler.. Müslümanın yanına gider iftar acar sabahında da din düşmanlarıyla beraber kahvaltı yapar. gerçekten inanmış Müslümanlar chp nin adayına oyunu vermeyecektir.
 • DostDost7 gün önce
  Allah kimseyi ihtirasına kurban etmesin, gerçek sahip olduğu değer ve ideolojisini hırs ve çıkar uğruna içi bomboş hale gelebiliyor, eşini başıyla uğraşan , 367 krizi vs. bu sorunu çıkartanlarla kol kola yazık...
 • SalihSalih7 gün önce
  Fadime Özkan ın yüreğine sağlık
 • Yusuf SecmenYusuf Secmen7 gün önce
  İşte SON ÖMRÜNDE ŞAŞIRAN BİRİ daha : Sebep PİS neFİS !

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019