Abdullah Ağar Barış Pınarı Harekâtı'nın 15 saatini değerlendirdi: PKK, ABD ve Avrupa'yı El Hol ile tehdit ediyor

Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan Barış Pınarları Harekatı'nın ilk 15 saatinde yaşananları değerlendiren Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, "Terör örgütü PKK'nın, Haseki'nin doğusunda DEAŞ'lı teröristlerin bulunduğu 'El Hol Kampı'nı boşaltırım' tehdidi var. Bununla ABD ve kıta Avrupa'sını tehdit edip Türkiye üzerinde baskı yaratmaya çalışıyor." dedi.

10 Ekim 2019 Perşembe 10:11
Abdullah Ağar Barış Pınarı Harekâtı'nın 15 saatini değerlendirdi: PKK, ABD ve Avrupa'yı El Hol ile tehdit ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün saat 16.00'da Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan Barış Pınarları Harekatı'nın ilk 15 saati geride kaldı.

Yaşananları Habertürk'e değerlendiren Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, Cumhuriyet tarihinin sınır ötesinde gerçekleştirdiği en önemli harekatı şöyle anlattı:

Saat 16.00'da uçaklar vurmaya başladı

Dün saat 15.50’de Diyarbakır’dan uçakların kalktığı bilgisi geldi. Tam 16.00’da ilk atışlarını yaptılar. Aynı anda toplar gürlemeye başladı. Tel Abyad ve Rasulayn kırsalındaki hedefler vuruldu. Tüneller, hendekler, sözde karagahlar, konvoylar ve mühimmat depoları hedef alındı.

Rasulayn'da lastikleri ateşe verdiler

Türkiye, Suriye sınırındaki telefon ve elektronik haberleşme sistemini devre dışı bıraktı. Harekat alanının güvenliği ve izolasyonu için bu yapıldı. YPG/PKK'lı teröristler, Rasulayn'da, Türk savaş uçaklarının görüşünü engellemek için lastikleri ateşe verdi.

Mehmetçiğin hedefinde PKK'nın ağır müdafaa bölükleri var. Rakka'nın güneyindeki Nas ve Tel Halaf köylerinde teröristlerin, silahlarını bırakıp kaçtığı bilgisi geldi. Rasulayn'ın batısındaki Tel Hilf kasabasında onlarca PKK'lı teröristin kaçtığı yönünde yine bilgi var.

Mühimmat depoları ve terörist mevzileri imha edildi

Türk savaş uçakları, Rakka'nın kuzeyindeki Ayn İsa bölgesindeki El Rami saha üssündeki mühimmat depolarını ve terörist mevzileri de imha etti. Tel Abyad ve Rasulayn'da terör örgütü YPG/PKK'nın motosikletli füzeli terör timlerinin hazırlık yaptığını duyuyoruz. Bunlar sivil kıyafet giyiyor ve TSK imha ettiğinde ellerinden silahları alınıp, 'İşte Türk ordusu sivilleri vurdu' kara propagandası yapacaklar.

Ayn İsa Hastanesi'ne TSK'nın hava saldırısında ölen 6, yaralanan 10 PKK'lı terörist sevk edildi. Haseke'nin kuzeyindeki Derbesiye kasabasının sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK'lı teröristler arasında çatışmalar yaşandı.

Türk savaş uçakları Haseke kuzeyindeki Derbesiye kasabasında bulunan PKK mevzilerini de vurdu.

Tel Abyad'da elektrikler kesildi

Türk topçu birlikleri Tel Abyad ile Rasulayn arasındaki Yabse ve Ebu Sun köylerindeki terör unsurlarını da hedef aldı. TSK Rasulayan'ın batısındaki Tel Halaf'ı ilerleyen saatlerde yeniden vurdu. Tel Abyad’da elektrikler kesildi.

Sivil kıyafet giyiyorlar

Harekatın ilerleyen saatlerinde terör örgütü YPG/PKK militanları sivil kıyafetlerle çatışmalara girdiler. Sonrasında söyleyecekleri şey belli: 'Türkiye sivilleri vurdu.' Türk savaş uçakları El Aziziye köyünde tespit edilen PKK mevzilerini de akşam saatlerinde imha etti.

Sözde özel kuvvet binası imha edildi

Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'da bulunan terör hedeflerine roketatar ve obüs atışları yapıldı. Hava Kuvvetlerimiz, Kamışlı'daki YPG/PKK'nın özel kuvvetleri olarak isimlendirdi H.A.T. binasını imha etti. TSK, 460 kilometrelik hatta ve 22 noktada terör örgütüne büyük zaiyat verdirdi. En yoğun vurulan bölgeler ise Tel Abyad, Rasulayn, Kamışlı, Malikiye, Haseke'nin kuzeyindeki Ayn Divar hattı oldu.

 

Silahlarını bırakıp kaçtılar

Askerlerimiz ile PKK'lı teröristler arasında çatışmalar yaşanıyor. Haseke'nin batısında bulunan El Hamm beldesinde 80 kişi, Tel Abyad’da ise PKK/PYD'nin zorla silah altına aldığı Arap asıllı 45 milisin silahlarını bırakıp kaçtığı öğrenildi.

TSK'nın tarihi harekatına karşı terör örgütü Irak'ın kuzeyinde üssümüze bomba yüklü maket uçakla saldırı girişiminde bulundu ancak maket uçak üsse 500 metre kala havada imha edildi. İçerde Cizre'de de terör faaliyetinde bulunmaya çalıştılar.

Özellikle harekatın başlangıcında TSK'ya ait obüs ve kara destek vasıtaları etki ölçme, tanzim ve hedef atışlarını aynı anda gerçekleştirdi ki bunu gerçekten çok iyi profesyonel ordular yapabilir. Şu çok önemli terör unsurlarında Zeytin Dalı Harekâtı'nın etki ve ürkekliğini sahada görüyorsunuz.

Saat 22.00'de özel birlikler operasyon başlattı

Harekatın başlangıcından 6 saat sonra saat: 22.00'de TSK'nın kara gücü sahaya girdi. Bu aşamada İHA ve SİHA'larımız Komandolarımıza ve Özel Kuvvetler'e havadan eşlik etti. Köprü başları tutuldu. Kara unsurlarımız İHA ve SİHA'ların himayesinde ilerlemeye devam ediyor. Burada Suriye Milli Ordusu da TSK'nın yanında ancak sızma ve girişi TSK'nın en gözde birlikleri başarıyla gerçekleştirdi. Kara harekatında şu an hiçbir sorun yok.

Terör örgütü PKK'nın, Haseki'nin doğusunda DEAŞ'lı teröristlerin bulunduğu 'El Hol Kampı'nı boşaltırım' tehdidi var. Bununla ABD ve kıta Avrupa'sını tehdit edip Türkiye üzerinde baskı yaratmaya çalışıyor. Direncini ayakta tutmaya çalışıyor ama hadsafhada tedirginlik yaşıyor. ABD'nin eteğinin altına girmeye çalışıyor. Ortadoğu'daki terör örgütlerinin karakteristlik özelliği olan herkesle işbirliği yani yine ‘şamşeytanı' rolünde.

En az kayıpla ilerleyecekir

Rejimle irtibata girmeye oradan bir şey çıkartmaya çalışıyor. Operasyonda son olarak 'omuzbaşı, koçbaşı' diye tabir ettiğimiz sızmanın ara hedeflerine başarıyla yürüyorlar. TSK, kendisi için önem taşıyan noktalara en az zaiyat vererek ilerlemeye devam edecektir. Çünkü bizim bir Mehmetçiğimiz sınırı aşan alanlarda derin harekat kabiliyetine sahip en tecrübeli ve pratik ordudur. Hepsi gıptayla bakar. Saat: 08.00 itibariyle kendileriyle de konuştum. Derine iniyorlar, kuşatma kanatlarını ve koç başlarını oluşturuyorlar. Milletimize selam söylüyorlar..."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 10:11

YORUM YAZ

 • AlpAlp13 gün önce
  Bizim için HEPSİ DÜŞMAN.Daiş, ypg, pkk farketmez. Bırakmış, bırakmamış. ilk günden biliyoruz ki BATININ OLUŞTURDUĞU BİR ÖRGÜT. İnşallah kendilerine de dönecek.O gün bayram günü olacak. Zira akrebi beslemenin de bedeli olmalı.
 • ihsanihsan13 gün önce
  bizde seninle bir onlarıda gbertiriz
 • aliali13 gün önce
  SİYONİST YABAN DOMUZLARI BİRBİRLERİNİ YEMEYE BAŞLADILAR
 • Allahım askerimizi koru onların yar ve yardımcın olsun bu milleti daim muzaffer eyle.Allahım askerimizi koru onların yar ve yardımcın olsun bu milleti daim muzaffer eyle.13 gün önce
  Allahım ordumuzun muzaffer eyle onların yar yardımcısı ol bu milletin sırtını yere değdikme. AMİN.
 • AMİN AMİN 13 gün önce
  Allah cc zaferden zafere koştursun sizleri amin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019