ABD'nin 'Vuralım ama ses çıkarmayın, konu kapansın' mesajına sert cevap: 1 vurursanız 10 yersiniz!

İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi, ABD'nin kendilerine "Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın." mesajı gönderdiğini ifşa ederek sert cevap verdi. Musevi "Eğer bir vurursanız 10 yersiniz" dedi.

22 Eylül 2019 Pazar 00:00
ABD'nin 'Vuralım ama ses çıkarmayın, konu kapansın' mesajına sert cevap: 1 vurursanız 10 yersiniz!

Musevi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, ABD'nin düşürülen İnsansız Hava Aracı (İHA) ve buna yönelik misillemesiyle ilgili iddialarda bulundu.

ABD'lilerin İran'a "Biz de bir noktayı vuralım ve siz buna ses çıkarmayın. Dava bu şekilde kapansın." şeklinde mesaj gönderdiğini iddia eden Musevi, Tahran yönetiminin buna "Eğer bir vurursanız 10 yersiniz." şeklinde cevap verdiğini söyledi.

Musevi, savaşın başlangıcının ABD'nin elinde olmasının mümkün olduğunu fakat bitişin İran'a bağlı olacağını savunarak, "Çatışma başlarsa inisiyatif bizim elimizde olacaktır ve belirlediğimiz zamana kadar çatışmalar devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Devrim Muhafızları Ordusu, 20 Haziran'da Umman Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya atılan füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış ancak söz konusu İHA'nın "uluslararası hava sahasında" uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter'dan paylaştığı mesajında ABD'ye ait insansız hava aracını düşüren Tahran'a "İran çok büyük bir hata yaptı." sözleriyle tepki göstermiş ve 18 Temmuz'da Hürmüz Boğazı'nda, ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit eden İran'a ait insansız hava aracını düşürdüklerini söylemişti.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında artan gerginliğin çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 23:59

YORUM YAZ

 • Lafa bakLafa bak21 gün önce
  1 vurdumu rusya gelmedimi orturdugun yerde Armut toplucan
 • Ömer Ömer 21 gün önce
  Yahu yok ne Amerika’nın vuracağı var ne de İran’ın İran o kadar palavra sıkıyor ki çok komik teyo emmi bunların yanında solda sıfır kalır hiç İran’ın İsrail’e mantar attığını gördünüz mü bana horoz döğüşü gibi geliyor zaten İran’ın gücü Suriye’de yemende masum insanlara yeter Amerika’nın da canı cehennrme yok olup gidecek
 • YaşaRYaşaR21 gün önce
  Yalan şimdiyekadar nereyi vurdunuz,Amerikanın emellerine yardımcı oluyorsunuz,vurduklarınızın hepsi sünii müslüman.
 • klmklm21 gün önce
  Dengeler değişiyor.. Iran lrak ve libya ya benzemiyor.. Hava savunma sistemleri s 300 leri var..
 • Adem EvliyaAdem Evliya21 gün önce
  İran hak etmediği haklı yerde duruyor.
 • EymanEyman22 gün önce
  Dünyayı babasının çiftliği gibi kullanan Amerika kahrolsun. Kahrolsun İsrail.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer22 gün önce
  ABD-İsrail-Evangelistler Şeytan üçgeni.
 • mutmainemutmaine22 gün önce
  Çin, eğer ilk saldırıyı Amerika yaparsa Kuzey Koreyi savunurum ,Kore yaparsa karışmam demişti,Bu durumdan dolayı Amerikanın eli kolu bağlandı.. Eğer ilk saldırıyı Amerika yaparsa Rusya İran'a destek vermekten çekinmez. Bunu bilen Amerika ne yapacağını şaşırmış durumda...özeti budur.
 • AbdullahAbdullah22 gün önce
  ABD 1 vurduğunda ortada karşılık vereceğin bir silahın kalmıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019