• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’nin kirli planlarına yönelik yeni iddia! ‘TÜPRAŞ’a ciddi ambargo gelebilir’

ABD, Türkiye, İran ve Rusya merkezli son gelişmeleri değerlendiren ANKASAM Avrasya Danışmanı Giray Saynur Derman, “Bölgedeki siyasi ve askeri gerilim Türkiye’yi etkiler. ABD yönetimi, Rusya, İran ve Türkiye arasındaki ilişkileri bozmak için baskı yapıyor. Ekonomik baskılar neticesinde ABD yönetimi, TÜPRAŞ’a ambargo uygulayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeniakit Publisher
2019-05-18 08:37:00 - 2019-05-18 18:26:33
ABD’nin kirli planlarına yönelik yeni iddia! ‘TÜPRAŞ’a ciddi ambargo gelebilir’

 Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr 

Yeniakit.com.tr’ye konuşan ANKASAM Avrasya Danışmanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Saynur Derman, Türkiye, İran ile zaman zaman yaşadığı gerginlik ve siyaset farklılıklarına rağmen uzun süredir bir denge siyaseti izlediğini belirterek, “En rasyonel siyaset, enerji bakımından bağımlılık ve yakın çalıştığı ekonomik ticaret göz önünde bulundurularak bu kadar yakın çalıştığı bir ülkeyle ipleri koparmak elbette istemez. Özellikle Rusya ile birlikte Suriye çözüm sürecinde Astana ruhu çerçevesinde oluşturduğu Türkiye, İran ve Rusya üçlüsünü de bozmak istemez.” dedi.

“İran-ABD gerilimi arttıkça Türkiye’de endişeli bir hava hakim”

Türkiye, İran ve Rusya üçlüsünün dengesini bozmak için ABD yönetimin baskı yaparak büyük çaba gösterdiğini belirten Derman, “İran-ABD gerilimi arttıkça Türkiye’de yaptırımlar konusunda endişeli bir hava hakim. Her ne kadar ABD’nin İran konusundaki yaptırımlarına uyulmayacağı söyleniyorsa da etkileneceği aşikardır.Özellikle enerji konusunda uygulamak durumunda kalabilir ve bu da Rusya’yı öne çıkarır.” diye konuştu.

“TÜPRAŞ’ın çok ciddi ambargolar ile karşılaşması mümkün”

Bölgedeki dengeleri değiştirmek amacıyla ABD’nin bölge ülkelerine yönelik baskısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Derman, şöyle devam etti:

“Bölgedeki siyasi ve askeri gerilim Türkiye’yi etkiler ama meselenin ekonomik bir boyutu da var. İran'dan ham petrol alıyoruz, bazı ülkelerden hem ham petrol hem petrol ürünü alıyoruz. Kimi ülkelerden de sadece petrol ürünü ithal ediyoruz. Ama İran’dan aldığımız ham petrol açısından baktığımızda Amerika’nın etkisiyle uluslararası ticaret açısından TÜPRAŞ’ın çok ciddi ambargolar ile karşılaşması mümkün.”

“Türkiye çok yüksek oranlarda dışa bağımlı”

Türkiye’nin tükettiğini enerjinin yüzde 31’ini petrol ile karşıladığını hatırlatan Profesör Derman, “Bu çok ciddi bir oran. %31 de gene aynı miktarda doğalgaz enerji tüketimi içinde. Şimdi her iki kaynakta da hem petrolde hem Türkiye çok yüksek oranlarda, yani Petrolde %94 doğalgazda %99’un üzerinde dışa bağımlı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) raporlarına göre; petrol dış alımlarımızda 2017 yılında İran’ın payı % 44,6 idi. İran’ın o %45’lik gibi payı hızla %15’lere düştü. Bunun anlamı şu, Türkiye’ye etkisi açısından baktığımızda İran’dan daha fazla petrol alıyor olmamızın temel nedenlerinin başında daha ucuza, vadesi daha uzun, böyle koşullarla daha olumlu koşullarla bize petrol verdiği için İran öncelikli olmuş. Ama bunun yerine başka kaynaklara yöneldiğiniz zaman hem petrolün alım maliyeti kısmen taşıma maliyetleri, rafinerilerin işleme maliyetleri, kullanılan inceltici maliyetleri farklı kalitede petrol olduğu için Türkiye’yi olumsuz etkileyecektir.” şeklinde konuştu. 

“Rusya’ya bağımlılığımız daha da artacak”

Türkiye, özellikle enerjide ve petrolde Irak ve Rusya’nın paylarının arttığını belirten Derman, şunları söyledi:

“Gelinen noktada Rusya’ya doğalgazda %52, ham petrol artı petrol ürünleri birlikte değerlendirildiğinde %35 civarında Rusya’ya bağımlıyız. Yine yüzde 38’ler civarında kömür ithalatında da Rusya’ya bağımlıyız. Akkuyu Nükleer Santralinden sonra nükleerde inşaatı, işletmesi, yakıtı zenginleştirilmiş uranyumu ve nihai atığın nasıl muamele edileceği noktasında İran devre dışı kaldığından Rusya’ya bağımlılığımız daha da artacaktır.”

“Türkiye’nin çok ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalması muhtemel”

ABD’nin İran’a yönelik ambargosunun 2019 sonunda küresel piyasada petrol fiyatında artışa yol açacağı için bunun küresel ekonomi açısından da olumsuz sonuçları doğurabileceğini belirten Derman, “İthalat dengelerinde Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısındaki değer kazanması vb. konularda Türkiye’nin çok ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalması muhtemel. Üstelik ABD tarafından alınan bu kararlar haksız, hukuksuz ve ortada alınan BM kararı yok. Türkiye ile İran, bir önlem olarak gelecekte kendi para birimleriyle petrol ticaretini sürdürebilirliği tartışılmalıdır.

“Türkiye kararlı tutumunu sürdürüyor”

ANKASAM Avrasya Danışmanı ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Saynur Derman, sözlerini şöyle tamamladı:

“S400 konusunda Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretten rahatsız ve F35 konusunu bu konuyla ilişkilendirilerek baskı yapmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi daralmakla birlikte ABD güncel olarak Türkiye’ye çelik ithalatında %50 uyguladığı gümrük vergisini % 25 indirime gitti. Çelik ithalatından %12 lik bir azalma olduğu için bu indirime gittiğini açıkladı. Alüminyum ithalatına %20 ye çıkarmıştı. Türkiye de ABD’yi bu arttırımla ilgili dünya ticaret örgütüne şikayet etmişti. Bunun bir rövanşı olarak da Türkiye ‘ticarette avantajlı ülkeler vergi muafiyeti’nden etkilenen ülkeler arasından çıkarıldı. Gerekçe olarak da Türkiye’yi gelişmiş olmakla gösterildi. Özetlersek Türkiye’nin manevra alanı daralıp ülkenin güvenlik ortamını etkileyecek bir kriz olursa dış politika devreye girer. Türkiye kararlı tutumunu sürdürmektedir ve bu da dış baskılara karşı kendi kalkanını oluşturmasına sebep olacaktır. İdlib meselesi de Rusya, İran, ABD ve Suriye yerel yönetimi ile ilişkileri etkileyebilir.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23