• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den 'Mazlum Kobani' ile ilgili yeni açıklama! "Kişilere destek vermiyoruz"

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Mazlum Kobani" olarak bilinen PKK terör örgütü elebaşlarından Ferhat Abdi Şahin'e atıfta bulunarak, "Biz kişilere değil SDG güçlerine (YPG/PKK) destek vermekteyiz. Bu destek de geçici ve dönemseldir." dedi.

2019-11-15 07:45:00 - 2019-11-15 07:57:22
ABD'den 'Mazlum Kobani' ile ilgili yeni açıklama! "Kişilere destek vermiyoruz"

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, bakanlıkta yapılan DEAŞ'a Karşı Koalisyon toplantılarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sonrasında oluşturulması planlanan güvenli bölgeye bir milyon mültecinin yerleştirilmesi ile ilgili bir soruya cevap veren Jeffrey, bu konuda Türkiye'den bir takım güvenceler aldıklarını ifade etti.

Jeffrey, Kuzey Suriye'ye o bölgeden gelen mültecilerin gönderileceğini ve tüm sürecin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kuralları kapsamında yapılacağını ifade etti.

Türkiye'nin buna yönelik UNHCR ve ABD ile iletişim içinde olduğunu da belirten Jeffrey, "Ayrıca bu mültecilerin içinde 350 bin Kürt de bulunuyor. Bu Kürtlerin bir kısmı DEAŞ'tan kaçarken, dürüst olmak gerekirse diğer bir kısmı ise PYD/YPG'den dolayı Kuzey Suriye'den kaçtı. Şimdi bölgeye geri dönmek istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Bununla birlikte ABD'nin Mazlum Kobani olarak bilinen PKK terör örgütü liderlerinden Ferhat Abdi Şahin'e olan desteğine dair diğer bir soruya cevap veren Jeffrey, şunları söyledi:

"ABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor. Biz, SDF ve yönetimine DEAŞ'a karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz. Suriye'deki herhangi bir grubun geleceğine yönelik bir anlaşma yapmadık. Burada önemli olan DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasıdır. Bizim Suriye konusundaki görüşümüz, BMGK'nin 2254 sayılı kararında da belirtildiği gibi tüm Suriyeliler'i kapsayan adil ve açık bir seçimdir. Bunu bölgedeki her gruba belirtmekteyiz. SDG ile Kuzey Suriye'de görüştüğümüz gibi muhalif gruplarla da Oslo ve Kahire'de görüşmekteyiz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Muzaffer

Şu piçin adını neden siyonizmin algı için kodladığı lakap ile anıyorsunuz. Biz ayn el arap tan başka yer bilmiyoruz. Bu piç ferhat abdi şahin köpeğidir.
 • Yanıtla

T.C. Vatandaşı

Hayatınız mematınız yalan olmuş be ABD. Yazık, çok yazık size. Aslında bu durumunuz çok vahim bir durum. Çünkü açık açık bir terör örgütüyle iş tutma alçaklığına düşmüş durumdasınız. Neyi ne kadar saklayacaksınız?!?!?!? Ne zamana kadar saklayacaksınız.?!?!?! İşin daha aslı da şu ki, ABD, İsrail, İngiltere uzatmaları oynuyor. Ortadoğu'da uzatmaları oynuyorlar. Şu anda dünyada bunun sancısı yaşanıyor. ABD, İsrail ve İngilteresiz bir Ortadoğu şekillenmesi söz konusu. Araplar ne tarafa oynayacaklarına karar veremiyorlar. Daha doğrusu Arap sözde liderler bu kararı veremiyorlar. Çünkü hanedanlıkları söz konusu. Şunu herkes anlamaya başladı. Türkiye’ye yakın duranlar kazanacak. İster Arap olsun, ister Rus olsun, ister Çin olsun kim olursa olsun. Türkiye kazanacak ve kazandıracak. Nasıl mı? Allah (cc) izni ve müsâdesi ile. Kalın sağlıcakla.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23