ABD’den 3 aşamalı hamle! Türkiye’ye karşı F-35, S-400 ve Patriot planını devreye sokacaklar

ABD ile görüşülen Güvenli bölge için uyarılarda bulunan Genelkurmay eski Şube Müdürü Ünal Atabay, "ABD'nin, Türkiye'yi aşmak için üç aşamalı planı var. Suriye'de DAEŞ bahanesiyle nasıl YPG yaratıldıysa, Irak'ta da benzer taktikle yeni bir koridor hazırlanıyor" dedi.

16 Eylül 2019 Pazartesi 10:37
ABD’den 3 aşamalı hamle! Türkiye’ye karşı F-35, S-400 ve Patriot planını devreye sokacaklar

ABD'nin Suriye'de güvenli bölgeye dair tavrı, Türkiye'yi düşündürmeye başladı. ABD'nin samimi olmadığını, aksine terör örgütü YPG/PKK'yı korumaya devam edeceğini belirten Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Dairesi Şube eski Müdürü emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, "ABD, terör örgütü ile Türkiye'yi aynı kefede görüyor. ABD bu tutumdan vazgeçmeyecek" dedi.

ABD'nin oyalama taktiği ile hareket ettiğini belirten Atabay, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

'Barzani planı'

ABD, Kürt etnik unsurlarını ayrı ideoloji ve bölgelerde ama birbirleriyle dayanışma içerisinde olacak şekilde, bir dengede tutmaya çalışıyor. ABD bu modellemesini, İran'da Barzani destekli Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) ve PKK'nın İran kolu PJAK ile oluştururken, Kuzey Irak'ta da Barzani'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve terör örgütü PKK ile oluşturuyor.

Aynı modelleme ile Suriye'ye YPG'nin yanı sıra, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye yani Roj Peşmergeleri konuşlandırılacak. Suriye'nin kuzeyinde iki hakim grup olacak. Alan da buna göre tanzim edilecek.

Atabay, ABD'nin Türkiye'nin güvenli bölgeye yönelik hamlesini üç aşamalı planla aşmaya çalışacağını söyledi.

Atabay, bu planı şöyle anlattı:

1- Türkiye-ABD arasında devam eden Tel Abyad-Resulayn arasındaki ortak devriye, 5-10 km'lik derinlikte sınırlandırılacak. Türkiye'nin bunu kabul etmesi için de F-35, Patriot ve S-400 meseleleri üzerinden yumuşak bir süreci geliştirecek.

2- Doğrudan tehdit oluşturmayacağı yaklaşımı ve Türkiye'nin sıcak bakabileceği düşüncesiyle, Barzani'nin Suriye uzantısı olan Roj Peşmergeler, Resulayn'dan Irak sınırına kadar olan alana yerleştirilecek.

3- Türkiye'yi ikna için Süleyman Şah Türbesi yerine nakledilecek ve sınırdan bu noktaya güvenli bir koridor kurulacak.

‘DAEŞ’e dikkat etmek gerekir’

Atabay şu uyarıları da yaptı: "ABD, güvenli bölgeyi Suriye ile sınırlı görmüyor. Irak-İran ekseniyle bütün bakıyor. Roj Peşmergeleri üzerinden Barzani bölgesine uyumu, YPG üzerinden de IKBY'nin güneyini kuşak gibi saran ve "tartışmalı bölgeler" olarak adlandırılan koridor üzerinden de İran'a kadar eklemlenmeyi düşünüyor. Tartışmalı bölgelerde artan DAEŞ faaliyetlerine dikkat etmek gerek. Suriye'de DAEŞ bahanesiyle nasıl YPG yaratıldıysa, Irak'taki tartışmalı bölgelerde de DAEŞ bahanesiyle yeni bir koridor hazırlama niyeti var."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi 10:37

YORUM YAZ

 • uyan tcuyan tc1 ay önce
  zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleridir. kahrolsun içimizdeki vatan haini pislikler
 • İHSAN HOCANIN KULAKLARI ÇINLASINİHSAN HOCANIN KULAKLARI ÇINLASIN1 ay önce
  allahu teala kamer suresi 17inci ayette andolsun biz kuranı öğüt alınsın diye kolaylaştırdık yok mu öğüt alan buyurur Müslümanların özelliklerini anlattırken de furkan 74de Müslümanlar ey rabbimiz bize göz aydınlığı eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl derler buyurur kadının izzetini şerefini allah katındaki makamını allaha itaati evini üs edinmesi ve allaha isyan dışında her hususta kocasına itaati ve ona huzur vermesi belirler bu hususta ilerlediği ölçüde makamı yücelir yüz çevirdiği ölçüde zillete düçar olur iktidarda kadını sokağa ve erkeklerle eşitlik yarışına allah ve rasulü ile savaşa çağıran bir lider var tarikat ve cemaatlerin can damarı olan. tarikat ve cemaatlerin altın devrini yaşadığı bir ülke maymunlara imamlık için kafirlerle yarışta sakın bana chp demeyin Davutoğlu sizin deyiminizle tarikat terbiyesi almış tayyip Erdoğan imam hatipli çavuşoğlu da chpli değil allaha emanet olun
 • MehteranMehteran1 ay önce
  Onların planı varsa, esas plan sahibininde planı var, bunu unutuyorlar. Gelecekleri varsa görecekleride var keferelerin
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  herkes mal mülk evlat saltanat koltuk konfor peşindeydi güvenlik güçlerinin ise tek derdi konforlu bir hayat yaşamak olanların can mal namus emniyetini canını ortaya koyarak sağlamaktı güvenlik güçleri canlarını zaten satmıştı bunu ucuz değerlere değil bunu hakedene allaha rasulüne kurana satması sağlanırsa islam alemi için de rol model olabilirlerdi 
 • ihsanihsan1 ay önce
  kandile kadar türk birlik üstleri varya nasıl olcak saçma
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Tabiki, asıl mesele Ermenistan’ın Akdeniz’e inmesi, ki Ermenistan’ı Rusya’ya mahkum olmaktan kurtarmak.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  Türkiye'de ümidim türk ordusu idi türkiyede tariükatlardan cemaatlerden islamcılardan chpden ve yandaşlarından ümidim yoktu türk ordus için çalışılırsa birşeyler değişir diyordum ümidimi elime verdiler dün tövbe ettim ve allahın ordusuna döndüm allah bana kamil manada kendimi allah ve rasulüne vermeyi ve allahın ordusuyla birlikte allahın mülkündeki bütün maymunları kovmayı lutfetsin allaha emanet olun
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 1 ay önce
  sayın komutan burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ BUNU BÖYLE OLDUĞUNU HALEN GÖREMEMİŞ VE GÖREMEYENLERDENSİNİZ AK PARTİ HÜKÜMETİNE KADAR CUMHURİYET KURULDU KURULALI GÜCÜMÜZÜN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN YAŞAMIŞ VE GÜCÜMÜZÜ BİLEMEMİŞİZ ŞİMDİ NEFİSLERİNE AĞIR GELMESE VALLAHİ TANIDIĞIM SAĞCISI SOLCUSU ATATÜRKÇÜ ZAMAN ZAMAN BİR ARAYA GELİP SOHBETLERİMİZDE DÜNYAYA MEYDAN OKUYAN VE İNANIN BİZİ HANGİSİ OLURSA OLSUN ABD ÇİN RUSYA AVRUPA İNGİLTERE BİZİM DEDİĞİMİZ ŞEKİLDE OLMADAN OLMAYACAĞINI SÖYLEYİP ANLATIYORLAR BU BÖLGEDE TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İSTEĞİNİN DIŞINDA ÇOK BÜYÜK OLAYLAR ARTIK BİZSİZ OLMAYACAĞINI HERKES BİLİYOR İNANIN BİR BİZ BİLMİYORUZ BİZDE KENDİ GÜCÜMÜZÜN FARKINA MİLLET OLARAK VARDIĞIMIZ ZAMAN İNANINI BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLURSAK DÜNYADA BİZİM ÖNÜMÜZDE DURACAK HİÇ BİR DEVLET OLAMAZ.YETERKİ BİRLİKTE OLALIM GÜCÜMÜZE İNANANALIM.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019