• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD yönetimi Esed şartını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriye'de siyasi çözüm konusunda geri dönüşü olmayacak şekilde ilerleme görülmeden, Beşşar Esed rejimi ile ilişkileri normalleştirmeyeceklerini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-10-13 22:02:00 -
ABD yönetimi Esed şartını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasının yıl dönümünde, Washington'da bir araya geldikten sonra, bakanlarla ortak basın toplantısı düzenledi.

Son zamanlarda birçok Arap ülkesinin, Esed ile ilişkileri normalleştirme yoluna gittiğine ilişkin soruya yanıt veren Blinken, Joe Biden yönetiminin, Suriye'deki temel amacının, yardıma muhtaç insanlara insani yardım yetiştirmek ve mümkün ölçüde çatışmaların azaltılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

''İlişkileri normalleştirmeye niyetimiz yok''

Blinken, Suriye'nin kuzeybatısında insani yardım koridorunu açmayı kısmen başardıklarını ifade ederek, ABD'nin, DEAŞ ile mücadele ve Esed rejimini uluslararası normlara uymaya zorlama konusundaki çabalarına da dikkati çekti.

Arap ülkelerinin, Esed'i yeniden tanıma girişimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Blinken, "Suriye'de bizim görüşümüze göre şart ve hayati önemdeki siyasi çözüme doğru geri dönülemez bir ilerleme kaydedilmedikçe şu ana kadar yapmadığımız ve yapmaya niyetimizin olmadığı şeyler, Esed ile normalleşmek veya Esed ile ilişkileri iyileştirme çabalarına destek vermek, herhangi bir yaptırımı kaldırmak, yeniden inşa çabalarına karşı çıktığımız duruşumuzu değiştirmek." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadra

ABD ve İSRAİL ESED'in gitmesini istemez! yerine adam gibi gelir ABD nin de İSRAİLİN de işi sıkıntıya girer 1) GOLAN TEPELERİ Gündeme oturur, 2) Türkiye ile 3) Diğer Komşularla İslami Kardeşlik ve Birliktelik Başlar 4) Suriye'nin bağımsızlığı, İran Ve Rusya'nın Suriye'deki Varlığı Tartışmaya açılır. 5) Orta Doğudaki Müslüman Ülkelerin arası dayanışma-Barış-İşbirliği vb Projeler devreye girer. 6) Türkiyenin Konumu Üzerine Düşen Yük hem önem kazanır hem Yükü artar,hem Rol ve Fonksiyonu artar.
 • Yanıtla

kul

Vah vah.müttefikimiz dostumuz amerika.este arasını düzelecek. Vah vah vah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23