ABD, Türkiye'nin aklıyla dalga geçmeye devam ediyor! Pentagon'dan terör örgütü PKK/YPG'ye güvence!

ABD DEAŞ ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Chris Maier, Suriye'de Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge konusunda mutabık kaldığı alanda, halen terör örgütü YPG/PKK unsurlarının bulunduğunu ve örgütün siperlerini yıkmasının o alanın müdahaleye açık olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

19 Eylül 2019 Perşembe 01:29
ABD, Türkiye'nin aklıyla dalga geçmeye devam ediyor! Pentagon'dan terör örgütü PKK/YPG'ye güvence!

Maier, Pentagon'da düzenlenen brifingde, Türkiye ile ABD arasındaki, Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurulması çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

"Türkiye ve ABD devriye faaliyetlerine havadan ve karadan devam edecek"

Bölgedeki ortak çalışmalara değinen Maier, iki ülke güvenlik güçlerinin havadan ve karadan devriye faaliyetlerine devam edeceğine dikkati çekti.

Şu anda devriye operasyonlarının Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerini kapsadığını ifade eden Maier, güvenli bölgenin uzunluk ve derinliği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

"YPG/PKK halen o bölgede"

Terör örgütü YPG'nin halen iki ülkenin üzerinde mutabık kaldığı alanda varlığını sürdürüp sürdürmediği ve bölgedeki paravan konseylerde örgüt mensuplarının yer alıp almadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Maier, yönetişim unsurlarının, konsey ve çeşitli güçlerin, o alanda faaliyet gösterdiğini belirtti.

"Bu soruya cevap veremem "

Paravan konseylerde terör örgütü YPG/PKK mensuplarının varlığı sorusuna yanıt vermeyeceğini belirten Maier, şöyle devam etti:

"YPG'nin oradan çıkarılması konusunda kararlıyız"

"Bizim şu anda yapma konusunda kararlı olduğumuz şey YPG'nin oradan çıkarılması ve bunun nihayetinde bir güvenlik boşluğuna yol açmamasını sağlamaktır. Dolayısıyla orada YPG'li olmayan diğer güçler var. Bunlar kalıcı güvenlik mekanizmasının parçası olacaklar. Bu da nihayetinde orada daha fazla askeri güç gerektirebilir ki bunu Türkiye ve diğerleri ile çözmemiz gerekecek."

"SDG (YPG/PKK) ile Suriye'nin kuzayinde devriye atıyoruz"

ABD'nin, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile Suriye'nin kuzeyinde devriye operasyonları da gerçekleştirdiğini teyit eden Maier, ABD'nin örgütle, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında ortaklığının devam ettiğini kaydetti.

Maier, terör örgütü YPG'nin bölgedeki varlığına ilişkin ise "Güvenlik gücü olarak o alanda halen YPG unsurları var." dedi.

"SDG'ye silah vermeye devam ediyoruz"

ABD'nin halen SDG adı altında terör örgütü YPG/PKK'ya silah verip vermediğine ilişkin bir soruya Maier, "SDG'ye faaliyetlere uygun silah ve ekipman sağlamaya devam ediyoruz, ancak bunlar spesifik olarak DEAŞ ile mücadeleye yöneliktir." yanıtını verdi.

"Şeffafız, Türkiye'yi bilgilendiriyoruz"

Bu konuda şeffaf olduklarını savunan Maier, sağlanan ekipman ve silahlara ilişkin bilgileri her ay Türkiye ile paylaştıklarını aktardı.

Terör örgütü YPG/PKK'ya güvence

Maier, terör örgütü YPG/PKK'nın bazı siperlerini yıkmasının ardından ABD'nin, Türkiye'ye karşı örgüte herhangi bir güvence verip vermediğine ilişkin bir soru üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

"Güvenlik mekanizmasının temel amacı, hem Türkiye ile müşterek bir çalışma vasıtasıyla onların güvenlik kaygılarını çözmek, hem de SDG'nin güvenliğini sağlamaktır. Bizim onlarla (SDG) ilişkimizin geçmişi de orada amacımızın DEAŞ ile mücadele olduğunu onlara yeni riskler getirmek olmadığını gösteriyor. Bununla şunu kastediyorum, siperlerin kaldırılması, Suriye'nin kuzeydoğusundaki halkın daha az güvende olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü Türkiye ile çalışırken, Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin önemli ölçüde gerilediği konusunda ikna olduk."

"Türkiye ile ABD arasında güven sorunu var mı?" sorusu

Güvenli bölge mutabakatının bir sonraki adımının ne olacağına ilişkin bir soruyu ise Maier, "Şu anda bu sürecin ilk günlerinde sayılırız. Ağustos sonundan bu yana uygulanmaya başladı. Burada kullanacağım ifade, (sonraki adım olarak) yaptığımız faaliyetleri daha da yoğunlaştırmak olacak diyebilirim. Bu alanda zaten 5 hava keşif uçuşu, müşterek devriyeler, siperlerin yıkılması gibi birçok askeri faaliyet gerçekleştirdik. Bu zaman alacak bir süreç, dolayısıyla aşağı yukarı aynı şeyleri göreceksiniz." diye yanıtladı.

Ankara ile Washington arasında bu anlaşma konusunda bir güven sorunu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Maier, Türkiye'nin, 70 yıldan uzun süredir ABD ile müttefiklik ilişkisi içinde bulunduğunu belirterek, bu süreçte iki ülkenin karşılıklı güvene dair oldukça deneyimli olduğunu dile getirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Eylül 2019 Perşembe 01:29

YORUM YAZ

 • İt sevmezİt sevmez29 gün önce
  Bu pisliklerin bizim sınırımızda ne işi var asıl bilinen ama cevaplanmayan soru bu.
 • muratmurat1 ay önce
  Amerikanın silah vermeye devam ediyoruz demesini yazmışsınız burası tamam ama neden Türkiyeye verilen silahlarla ilgili düzenli rapor veriyoruz ifadesini belirtmiyorsunuz?!! Yani bizi bundan zaten haberdar ediyorlar, korkuları yok...Yine bir algı..
 • HadraHadra1 ay önce
  ABD nin kabahati mi yoksa Bizim mi ? Aklımız yerinde isehala neden ABD ye yalvarıyoruz ki? Bu güne dek ABD hangi taahhüdünü yerine getirdi ki? bence Behemahal hemen SEIA yı derha iptal edilmeli ,Bütün ilişkiler dondurulmalıdır zira Ortadoğuda Terörün ,Terörizmin, Gözyaşının, Müslümanın Kanının Akışının tek Müsebbibi ABD ve İSRAİL dir. Ardından onlara hala güvenen Bizimkilerdir.(Suudlar ve Körfex ülkeleri birlikteİslamın Kutsal yerlerini ve Zenginlik kaynaklarını işgal etmişlerdir.
 • Eyup Eyup 1 ay önce
  Ben bu yarım aklımla sınırda coni ile tur atmakla terör örgütünün bitmeyecegini bilirimde bu devletin başındakilerin senelerdir yığınak yapıp hâlâ tur atmaya devam etmesini anlamıyorum. Zaferler cesaretle kazanılır. İranı sevmesemde dik duruşları takdire sayandir. Bunca ambargolara rağmen. Neyse biz tur atmaya devam edelim. Yakında coni ile sınırda turistik seferlerde duzenleriz.
 • AviniAvini1 ay önce
  Böyle müttefik ülke olmaz olsun
 • KONYALI Hüseyin KARADAĞKONYALI Hüseyin KARADAĞ1 ay önce
  Yaw bırakın bu devriye atma masallarını.Hemşerim girin artık girecekseniz.Yok şu kadar devriye attık ortak.Yok 3 helikopterle havadan gözlemledik.Eee ne olacak ondan sonra.Hic birşey.BIKTIKBU MAVALLARDAN BE KARDEŞİM.
 • hercaihercai1 ay önce
  Turkiye kendi akliyla alaya ediyor!Incirliki kapatsahersey bitecek!Ama devlet yok!Erdogani severim ama bu is bittti!Sonuc ne olacak?
 • HasanHasan1 ay önce
  Bop buyuk israil projesi.Akp es baskani.hala niye konusuyorsunuz.insanlarin aklinla dalgami geciyorsunuz.akp mhp bu isin icinde.ay sonu ne olacak hic bir sey.Ne yapacak akp hic bir sey.Sen muslumanlari oldurursen olacagi bu.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019