• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD o ülkeyi de karıştırdı! Bolivya’da darbeye karşı yerli isyan

Bolivya’da ABD destekli darbeye karşı eski Devlet Başkanı Evo Morales'i destekleyen halk ayaklanmaya başladı. Başta başkent La Paz olmak üzere muhaliflerin güçlü olduğu Santa Cruz vilayetine bağlı Montero ve Yapacani kentleriyle maden bölgesi Parotani'de göstericiler güvenlik güçleriyle çatıştı, yolları ulaşıma kapattı.

2019-11-15 07:31:00 -
ABD o ülkeyi de karıştırdı! Bolivya’da darbeye karşı yerli isyan

Bolivya'da darbe karşıtı eylemler de devam ediyor. Ülke basınındaki haberlere göre, muhaliflerin güçlü olduğu Santa Cruz vilayetine bağlı Montero ve Yapacani kentlerinde devam eden olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti. Böylece, 400'den fazla kişinin yaralandığı olaylarda ölenlerin sayısı 9’a yükseldi. Maden bölgesi Parotani'de, karayolu Morales destekçisi madenciler tarafından kapatılırken, batıda ise yine Morales destekçisi yerliler bölgedeki otoyolunu barikatlarla kapattı. Bu bölgedeki protestolar, Arjantin ve ülke içine yapılan doğalgaz sevkiyatında da aksamaların başlamasına neden oldu.

Bolivya'da darbeye karşı direnişin simgesi Wiphala Bayrağı. Evo Morales, tüm kıtada yerli And kültürünün sembolü kabul edilen Wiphala'yı 2009 yılında ülkenin ikinci ulusal bayrağı ilan etmişti.

Başkentte çatışma

Yerliler ve köylülerin yoğunlukta olduğu, Morales destekçilerinin başkent La Paz'da düzenledikleri gösteriler ise polisle çatışmaya dönüştü. Murillo Medyanı ve San Francisco semtinde toplanan ve geçici devlet başkanlığına getirilen Anez'in istifasını isteyen göstericiler, ayrıca muhaliflerin eylemlerinde yaktıkları Kızılderili bayrağı Whipala'ya saygı gösterilmesini talep etti.

Öte yandan Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, bazı sosyalist milletvekillerinin meclise girmesinin engellendiğini belirtti. Morales, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün, halkın milletvekilleri acımasızca baskı altına alındılar ve meclise girmeleri engellendi. Irkçı ve faşist darbe kanunsuzluğa saplanıyor." ifadelerini kullandı. Kendisine karşı direnişin ABD'den gelen ekonomik ve siyasi bir komplo olduğuna inandığını vurgulayan Morales, "La Paz, bana yapılan darbeyi kınayan insanları baskı altına almak için asker ve polis bölgesi haline geldi." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'den tam destek

Darbe yönetimine de ABD'den tam destek geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Jeanine Anez'in geçici devlet başkanlığına getirilmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı. Pompeo, "ABD, ülkesini Amerikan Demokratik Tüzüğünün ilkeleri doğrultusunda demokratik bir sürece ulaştırmak için sorumluluk alan Bolivyalı Senatör Jeanine Anez'i takdir etmektedir." ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump da Morales'in istifasının ardında, Bolivya'daki darbeci yönetime destek vermişti. Evo Morales, süreci, "Tarihin en sinsi darbesi" sözleriyle değerlendirmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

2014 teki teror devleti isrsilin Gazzeye saldirmasi ve katliamlarini kinayabilen ve israili TEROR DEVLETI ILAN EDEN BOLIVYA ve 4 donemdir secimle isbasina gelen Morales hukumeti EVANJELIK-SIYONIST ABD/CIA tarafindan DARBEYLE etkisiz hale getirildi. bu alcakliga da, bigun devam eden Gazzeye saldirilara da DUNYA hala SESSIZ-DILSIZ ISBIRLIKCI SEYTANLARLA DOLU!
 • Yanıtla

ihsan

darbeyi yaptıran abd alşçağı birde demokrasi demezmi sahtekar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23