ABD ile yaşanan gerilime ilişkin çarpıcı açıklama: Türkiye daha önce bu silahını hiç kullanmamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD'ye İncirlik göndermesini değerlendiren Güvenlik ve Terör Politikaları Uzmanı Coşkun Başbuğ, "ABD eğer S-400’le beraber F-35 konusunu bir krize dayandıracaksa, kaybeden tek ülke olur. Türkiye daha önce bu silahını hiç kullanmamıştı" dedi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 16:54
ABD ile yaşanan gerilime ilişkin çarpıcı açıklama: Türkiye daha önce bu silahını hiç kullanmamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan S-400 gerginliği hakkında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “ABD bize yönelik hasmane tutum sergilerse, gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız. İncirlik konusunda gerekirse adım atarız.” dedi. Peki, Türkiye’nin İncirlik Üssü adımı ne olur? Üs kapatılırsa bölgedeki denklem nasıl değişir? Güvenlik ve Terör Politikaları Uzmanı Coşkun Başbuğ, yaşanan sıcak gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye daha önce bu silahını hiç kullanmamıştı

Gunes.com’da yer alan habere göre Başbuğ, Türkiye’nin İncirlik Üssü konusunda blöf yapmayacağını ve bu konuda kararlı olduğunu vurguladı. Başbuğ, “Üssün kapatılmasının Türkiye’ye herhangi bir etkisi olmaz, ABD çok zarar görür. Müttefik devlet olarak her zaman dostane yaklaşım gösterdik, ABD bu iyi niyetli yaklaşımımızı görmezden geldi. ABD eğer S-400’le beraber F-35 konusunu bir krize dayandıracaksa buradan kaybeden tek ülke olur. Türkiye daha önce bu silahını hiç kullanmamıştı.” ifadelerini kullandı.

İncirlik Üssü’nün ABD’nin çıkarları doğrultusunda kullanılan bir üs haline geldiğini söyleyen Coşkun Başbuğ, “İncirlik üssü, NATO kapsamında açıldı, fakat şu anda ABD’nin çıkarları doğrultusunda kullanılan bir yer halini aldı. Üssün 15 Temmuz’dan sonra Akıncılarla birlikte anılması, burada gün yüzüne ulaşmamış birçok faaliyetin olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Türkiye blöf yapacak bir ülke değildir

ABD ile yaşanan F-35 krizinin yerli ve milli uçak üretimini hızlandıracağına da dikkat çeken Başbuğ, “Türkiye’nin elinde başka seçenekler var. F-35 bizim için dünyanın sonu demek değil. Bana göre yerli ve milli uçağımızın üretimini hızlandıracak. Rusya bu konuda bize bir adım attı, aynı şekilde Çin ile iyi ilişkilerimiz var, bizimle bu konuyu geliştirmek isteyeceklerdir. İncirlik Üssü’nde kararlıyız, biz doğrudan yaptırıma geçeriz, Türkiye blöf yapacak bir ülke değildir.” sözlerini kaydetti.

“Bölgedeki hâkimiyetlerini kaybedeceklerini biliyorlar

İncirlik Üssü’nün Türkiye’ye bir faydası olmadığını da sözlerine ekleyen Coşkun Başbuğ, “Eğer üs kapatılırsa, bölgedeki denklemler ABD için değişir. Türkiye’nin bu denklemden hiçbir kaybı olmaz. İncirlik Üssü’nün geçmişine baktığınızda da Türkiye’ye hiçbir faydası olmamıştır. Aksine ABD’nin çıkarlarına hizmet eden bir üstür. Geçtiğimiz günlerde ABD’liler ‘İncirlik Üssü için farklı bir coğrafyada farklı bir üs teşkil ederiz.’ açıklamasında bulunsalar da İncirlik Üssü’nün kapatılmasıyla bölgedeki hâkimiyetlerini kaybedeceklerini biliyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi 16:54

YORUM YAZ

 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci1 ay önce
  Sayın Uzman bu konuda bilgisiz, Türkiye daha önce bu silahını kullandı ve netice aldı. Ama uzmanın haberi yok.
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Güvenlik ve Terör Politikaları Uzmanı olduğunu iddia eden zat bilmiyor olamayacağına göre birilerini aldatmaya çalışıyor. Kıbrıs Harekâtı’ndan sonra Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılmaması nedeniyle 1975 yılında Amerikan üs ve tesislerini kapattı. (21 üs ve tesiste, 5 bin asker ve sivil personel bulunuyordu.)
 • AydınAydın1 ay önce
  Tarih İstanbul sözleşmesini imzalayanları unutmayacak, İlahi adalet tecelli edecek. Yuvaları yıkan bu yasalar kaldırılması için kim hangi parti çaba gösterirse oyumda desteğim de inandır.
 • alimalim1 ay önce
  nuri, farki diyeyim sana, incirlikte 20-25 adet nükleer bombalari var, oradaki üslerin hicbiri alternatif degildir, güvenilir degildir onlar icin.yoksa coktan türkiyeden kendisi birakip gitmisti.kaldiki bunun yaninda büyük bir imaj kaybi yasayacak. baska ülkelerde üstlerimizden gidin diyecek. buda ayri konu
 • Bir OsmanliBir Osmanli1 ay önce
  Amerika icin Incirlikten daha onemli bir ust dunyada yok. Oranin kapatilmasi, ABD hegomanyasinin tamamen bitmesi demektir.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  ...İncirlik üssü kapatıldı 6000 abd askeri ülkeden çıkarıldı ne zamanmı 1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra hani o yağ şeker yok kuyruklar dediğiniz abd nin Türkiye’ye uyguladığı anbargoda hatta abd ambargoyu kaldırmasına rağmen 6 ay daha İncirlik üssü açılmadıki o zamanlar Rus kominizm Varşova paktı vardı buna rağmen ambargo yemişti Türkiye şimdi İncirlik üssü nün pek o kadar önemi kalmadı kuzey ırakta ve Suriye’de 20 yakın üssü var eğer kapatacaksanız incirliğin yanına bu daha önemli kürecik radar üssünü de ekleyiniz İran füzelerini bu radar tespit edip İsrail Suudi Arabistan BAE ve Akdeniz savaş gemilerinin çok önceden haber alıp füzelerini ateşleyecek imkanı ortadan kaldırırsınız
 • KafkasKafkas1 ay önce
  Az önce yazdıklarımın yanlış anlaşılmaması, başka yerlere çekilmemesi için söylüyorum: İncirliği kapatın, ama sakın ola bununla yetinmeyin, Kürecikteki radarı kapatmadan bir iş yapmış olmazsınız. Hatta şunu söyliyeyim. Memleketimizdeki Amerikanın tüm askeri üslerini, tüm istihbarat üslerini, bürolarını vesaire, amerikalılara ait olan her şeyi kapatın. Bağımsızlıktan söz ediyorsanız, bunda gerçekten samimi iseniz bunu yapmanız gerekiyor. Bu millet sizden hikaye değil, hayırlı, iyi haberler bekliyor. Çünkü bundan sonra atılacak bir geri adım yok. Geri adım memleketin kaybedilmesi anlamına geliyor. O zaman akla kara ortaya çıkacak.
 • KafkasKafkas1 ay önce
  İncirlik Üssü o kadar önemli değil. Yanlış yapmayın. Orayı kapatmak bir şey kazandırmaz ama başka sorunlar çıkarabilir. Çıkaracağı sorunları şimdi söylemek istemiyorum, tehlikeli. Bunu zaten normal bir zekaya sahip herkesin, her yöneticinin, her devlet adamının bilmesi lazım. Eğer gerçekten bir yaptırım yapmayı istiyorsanız, bunda gerçekten samimi iseniz, Kürecikteki İsrail için çalışan, Türkiyenin her karışı dahil, tüm ortadoğuyu izleyebilen o devasa radarı kapatmalısınız. O zaman gerçek bir darbe indirmiş olursunuz.
 • NuriNuri1 ay önce
  Ne uzmanı demiştiniz? Uyan kardeş abd komşu ülkelerde dört tarafımıza bir sürü üs kurdu. İncirliğe ihtiyaçlarının olduğunu mu sanıyorsun sen?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019