• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD darbe iddialarına cevap verdi

Yeniakit Publisher
2024-05-20 03:47:00 -
ABD darbe iddialarına cevap verdi

ABD’nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Büyükelçisi Lucy Tamlyn, ülkedeki darbeye kalkışan silahlı grubun içinde bazı ABD vatandaşlarının olmasından dolayı endişe duyduğunu söyledi.

Lucy Tamlyn yaptığı açıklamada, "Bu sabahki olaylar beni şok etti ve olaya karıştığı iddia edilen Amerikan vatandaşlarının raporları beni çok endişelendirdi." İfadesini kullandı.

Tamlyn, darbe girişimi ve eyleme karıştığı iddia edilen ABD vatandaşları konusunda KDC yetkilileriyle azami ölçüde işbirliği yaptıklarını sözlerine ekledi.

KDC Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Sylvain Ekenge dün yaptığı açıklamada, KDC Silahlı Kuvvetlerinin (FARDC), içlerinde yabancıların da bulunduğu bir grup silahlı kişinin sabah saatlerinde başlattığı darbe girişimini bastırdığını duyurmuştu.

Yerel medyada ve sosyal medyada, darbeye kalkışan silahlı grup ile 2 ABD pasaportlu kişinin de askerlerce etkisiz hale getirildiği görüntüler paylaşılarak, olayların arkasında ABD’nin olduğu iddia edilmişti.

KDC’de 20 Aralık 2023’de düzenlenen cumhurbaşkanı seçimini oyların yüzde 73,34'ünü alarak kazanan Felix Tshisekedi, 20 Ocak’ta yemin edip ikinci dönem için KDC'nin cumhurbaşkanı olmuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kaynak: AA

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

OMUT

Yahu bu büyük ŞEYTAN AMERİKA LANETLİ SİYONİST YAHUDİLER CANAVARLARlA HER YERDE FİTNE FESAT ÇIKARIYORLAR .

Toshiba

Bunlar nasıl bir alçak takiyyeciler. Başarılı olsa idi ‘ BİZİM ÇOCUKLAR’ derler sahiplenirlerdi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23