• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD Başkanı Trump'a skandal Erdoğan mektubu

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Donald Trump'a bir mektup yazdı. Üyeler mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretine karşı çıktıklarını ifade etti

2019-11-12 12:51:00 -
ABD Başkanı Trump'a skandal Erdoğan mektubu

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri, Başkan Donald Trump'a yazdıkları bir mektupta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretine karşı çıktıklarını ifade etti.

İkisi Cumhuriyetçi, 15'i Demokrat 17 Temsilciler Meclisi üyesinin imzaladığı mektupta Trump'a "Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda, Erdoğan'ın ABD'yi ziyaret etmesi son derece uygunsuz bir gelişmedir. Bu davet geri çekilmeli" çağrısı yapılıyor.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel'in öncülük ettiği mektupta Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik olarak düzenlediği askeri harekatın ABD ulusal güvenliği açısından 'felaket niteliğinde sonuçlar' doğurduğu ve NATO içerisinde derin çatlakların oluşmasına neden olduğu ifade edildi.

Eliot Engel, Ekim ayının sonunda Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ve hazırlayan Kongre üyeleri arasındaydı.

Söz konusu tasarıda Suriye harekatı nedeniyle Türkiye'deki kişi ve kurumlara yönelik bir dizi yaptırımın devreye sokulması öngörülüyordu.

"Türkiye, Rusya'ya yakınlaşıyor"

Demokrat ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyelerinin Trump'a yazdığı mektupta Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine de değiniliyor ve bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin bu tür adımlarla Rusya'ya yakınlaştığı vurgusu yapılıyor.

Bugün ABD ziyareti için Ankara'dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yarın Trump ile Washington'da görüşmesi bekleniyor.

Erdoğan, ABD'ye hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında görüşmenin Türkiye - ABD ilişkileri açısından sancılı bir dönemden geçilirken gerçekleşeceğini söyledi.

Erdoğan, basın toplantısında Türkiye'nin Suriye sınırında oluşturmak istediği ve 'güvenli bölge' olarak adlandırdığı alana da değindi ve "Terör örgütleri bu bölgeden çekilmiş değiller. Bunları Sayın Trump'la da konuşacağız" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

Sevgili AKiT Reize Trampın yazdıgı terbiyesiz ve skandal mektubu zamanında yayinlamadınız da neye Trampa yazılanı yazıyorsun. Trampın derdi bizi mi gerdi.
 • Yanıtla

AYH8N ERG8N8Z EWET

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel'in öncülük ettiği mektup amerikan derın devletinin egolarının sazanlaşıp şizofrenlik hal aldığı delilik aşamasındaki delilidid.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23