ABD 20 gün önce gönderdi... ABD'nin üçüncü teklifi masada

Türkiye’nin beklentilerini karşılamayan Patriot teklifini yenileyen Amerika’nın 3. önerisi Ankara’ya yaklaşık 20 gün önce ulaştı. Teklif halen Türkiye’nin taleplerini karşılamaktan uzak ve pazarlık gerektirdiği değerlendirilmekle birlikte, bir önceki teklife göre daha rasyonel bulunuyor.

19 Nisan 2019 Cuma 06:30
ABD 20 gün önce gönderdi... ABD'nin üçüncü teklifi masada

31 Mart mahalli seçimlerinin ardından Amerika ile temas trafiği hızlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun nisan başında Washington’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve bir dizi temaslar için gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye-ABD iş ilişkilerine yönelik bir dizi toplantının gerçekleştirildiği TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldı. Washington temasları kapsamında Albayrak IMF, Dünya Bankası ve G20 toplantılarına katılarak Başkan Donald Trump’ı ziyaret etti, Bakan Hulusi Akar da ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile biraraya geldi.

İcra Komitesi’nde görüşüldü

Washington trafiği ardından önceki gün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinin ana gündemi de Rusya’dan S-400 alımıyla ilgili teknik süreç ve ABD heyetiyle devam eden Patriot temaslarında gelinen nokta oldu. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sunulan son teklif üzerinden Patriot heyetiyle yapılan görüşmelere ilişkin detaylı bilgi verdi. Yine komite üyeleri Albayrak ve Akar, konuya ilişkin ABD’de gerçekleştirdikleri temaslar konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirdi.

Nihai karar çıkmadı

Komite toplantısından, Patriot alımı konusunda nihai bir karar çıkmadı. Patriot tedarikine ilişkin Türkiye’nin endişelerinin tam olarak giderilmesi doğrultusunda temasların devam etmesi kararlaştırıldı. Türkiye’nin ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanmasını öngören projelerde gelinen son aşamalar da yine komite toplantısında gözden geçirildi.

Çin ihalesinden sonra ilk teklif gelmişti

Amerika, Türkiye’ye Patriot satışı konusunda bugüne kadar 3 teklif verdi. İlki, Çin’in kazandığı ve sonra iptal edilen uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesi döneminde. Bu dönemde ihaleyi iptal eden Türkiye, tüm katılımcı ülkelerden tekliflerini yenilemesini istemiş ancak bir yol kat edilememişti.

S-400 ihalesiyle 2. teklif iletildi

Trump’ın seçilmesinin ardından yeni yönetimden de teklif istenmiş ancak bu teklif de yaklaşık 17 ay sonra, S-400 satın almasına ilişkin sözleşmenin imzalanması ardından geçtiğimiz şubat ayında gelmişti. ABD, Türkiye’de 3.5 milyar dolara Patriot bataryası satışı önermiş ancak teknoloji nakline yanaşmamıştı.

Türkiye’nin şartları kabul edilmedi

ABD, Türkiye’nin teklifte revizyon taleplerine de sadece teslim süresini 2019 yıl sonuna çekme taahhüdüyle cevap vermiş, ancak erken teslim halinde fiyat yükseltmiş ve bu teklifler de Türkiye tarafından yeterli bulunmamış ve teklif kabul görmemişti. Patriot teklifinde S-400 tedarikinin ön şart olarak sunulmasını kabul etmeyen Türkiye, Amerika’dan Patriot teklifinde fiyat indiriminin yanı sıra erken teslimat, vaktinde teslimat garantisi, teknoloji transferi ve ortak üretim ile kredi opsiyonu istiyor.

Şimdi daha rasyonel

Amerika, Patriot konusunda yeni teklifini yaklaşık 20 gün önce sundu. Teklif, bir önceki teklife göre daha rasyonel bulundu. Halen yeni teklif üzerindeki teknik çalışmalar devam ediyor. Fiyat konusundaki iyileştirme ve teslim tarihi konusundaki öne çekme adımları dışında Türkiye kongre onayı ve benzeri gerekçelerle projelerin aksatılmasına da karşı çıkıyor. Teknoloji nakline yaklaşma niyeti olmayan Amerika ile pazarlıklar bir süre daha devam edecek. Bu doğrultuda da nihai karar noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılması beklenen yüz yüze görüşmenin belirleyici olacağı değerlendiriliyor.

Yenişafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma 06:30

YORUM YAZ

 • YtaYta1 ay önce
  Yapacakları belli önce makul bir teklif verip bizi s400 den vazgeçirecekler sonra patriotu da vermiyecekler. Aynı Suriyenin kuzeyine tam girecekken biz çekildikten sonra girin deyip sonra çekilmemeleri gibi.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  Bence bu ABd nin son teklifi. Ya kabul yada Twitter atılacak gene dolar yükselecek. Türkiye 2 li oynamayı bırakılmalıbence yoksa NATO dan da atılacak. EU dan da
 • TÜRKİYE İTTİFAKITÜRKİYE İTTİFAKI1 ay önce
  bak bu milletin parasını bu adamların patriotları üzerinden amerikaya peşkeş çekersiniz, her kuruş verdiğimiz vergi haram olsun. S-400 alıyoruz okadar kardeşim, deyin.! siz orda bu milletti temsil ediyorsunuz, bu milletin kimseye eyvallahı olmaz hele tehtit edenlere hiç olmaz. kapatın görüşmeleri şu patriotlarla alakalı. Ruslarada söyleyin mayıs ayında ellerinde hazırda kullandıkları bir S-400 sistemini getirip koysunlar buraya. bu işin tadı tuzu kaçtı artık. bu ne kardeşim ya ? s-400 alamzsın diyorlar bize, bizde ya biz imzayı attık efendim affet bizi sizede bi sürrü para verek de bizi affet der gibi bir duruş. olmaz böyle olamaz.
 • Cihan Cihan 1 ay önce
  Türkiyede s400 ler gelinceye kadar abd yi oyalasın
 • I.G.SI.G.S1 ay önce
  USA GUVENIRLIGINI YITIRMISTIR ,AYNI RUZGAR GIBI NEREDE KAR VAR ORADA,INANMAYIN BUNLARIN ALAYI AYNI ARKANI DONDUNMU VURGUNU YERSIN.
 • ihsanihsan1 ay önce
  işimize gelmezse almayız zorlamı git çine sat
 • TEKİN YAMAÇTEKİN YAMAÇ1 ay önce
  Yazık yazık F35 örneği ortada iken bunların Bize hava svunma sistemini vereceğini teslim edeceğini mi? düşünüyorsunuz.Okadar milyar doları bana verin bu lanada faaliyet gösteren mevcut özel sektörleri bir ayaraya getirerek bir ortaklık kurayım, devletin tecrübeli bu alandaki AG personelinden destek alayım ve Size yerli ve milli teslim tarihi kesin güvenilir bir hava savunma sistemini teslim edeyim.En az ABD kadar gerçekciyim. Değil mi? Onlara güneviyorsunuz, inanıyorsunuzda da Bana neden inanmayacaksınız? değil mi?Ben enazından bu vatan için, bu bayrak ve bu ezan için canımı seve seve veririm. Ya onlar.Saygılar.
 • ÜmitÜmit1 ay önce
  ABD sözünde durmayan mızıkçı bir çocuk gibi ABD ile anlaşma yapılmaz sözlerine anlaşmalarına güvenilmez hain iki yüzlü bir devlet bugün bunu dedim yarın bunu dedim devlet olamamış liyakatsiz terör devletine güvenilmez

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019