• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AB nihayet harekete geçebildi! Çağrı yaptılar

Avrupa Birliği (AB), AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) Yunanistan'ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberlerin ardından hem Yunanistan'ın hem de Frontex'in soruşturma başlatmasını istedi.

Yeniakit Publisher
2020-10-26 17:04:00 -
AB nihayet harekete geçebildi! Çağrı yaptılar

Avrupa Birliği (AB), AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) Yunanistan'ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberler üzerine hem Yunanistan'ın hem de Frontex'in soruşturma başlatmasını istedi.

AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevaplarken, "Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. AB Komisyonu, geri itmeler ve temel haklarla iltica hakkının korunmasına yönelik AB hukukuna aykırı davranışlarla ilgili haberler hakkında derin endişe duymaktadır." dedi.

Komisyonun Frontex ile temas halinde olduğunu belirten Jahnz, Frontex'in de Yunanistan makamları ile görüştüğünü ve Yunanistan'ın iç tahkikat başlattığını söyledi.

Jahnz, "Biz hem Yunanistan makamlarından hem de Frontex'ten bu tür haberleri derinlemesine soruşturmasını ve AB yasalarına tam olarak uyulmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunanistan'ın sınır muhafızlarının mültecileri açık denize geri ittikleri ve Frontex'in de yasa dışı operasyonlarda yer aldığı bildirilmişti.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova'daki Frontex genel merkezine canlı olarak aktarıldığı fakat Frontex’in bahse konu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği ifade edilmişti.

Spiegel’in ve başka basın kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye'ye zorla geri gönderildiğini kabul etmiyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Ab senin insanlığı na tüküreyim siz müslümanlara a hiçbir zaman iyi gözle bakmadınız
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23