• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

2022 YAŞ toplantısı ne zaman yapılacak? Yüksek Askeri Şura 2022 kararları:

Kuvvet komutanlarının, subay ve astsubayların merakla beklediği 2022 YAŞ toplantı tarihine ilişkin son dakika açıklamasında geldi. Yüksek Askeri Şura'nın ağustos ayında yapacağı toplantı gündem arasına girdi. TSK bünyesinde Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), ağustos ayında bir araya geleceğinden, toplantının hangi gün yapılacağı merak edildi. Peki, 2022 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ne zaman?

Yeniakit Publisher
2022-08-01 12:11:00 - 2022-08-01 12:16:07
2022 YAŞ toplantısı ne zaman yapılacak? Yüksek Askeri Şura 2022 kararları:

YAŞ toplantısı gündemdeki yerini aldı. Albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyalarının ele alınacağı toplantıda alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla uygulamaya konulacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar YAŞ toplantı tarihini açıkladı. Yüksek Askeri Şura 4 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak.

2022 YAŞ kararları

2022 YAŞ kararları aynı gün kamuoyuna açıklanacak. Yüksek Askeri Şura toplanacak. Genelkurmay Başkanı Güler’in görev süresi bir yıl uzatılacak. Bu yıl bir ilk yaşanacak. YAŞ toplantısına Hazine Bakanı Nebati de katılacak.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bu hafta toplanıyor. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in görev süresi bir yıl uzatılacak. Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları Hasan Küçükakyüz ve Adnan Özbal için de uzatma gündemde bulunuyor. Uzatma çıkmazsa, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'nun, Deniz Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.

Bu yılki YAŞ'ta yeni Orgeneraller de belirlenecek. Terfi sırasındaki Korgeneraller, 1. Ordu Komutanı Kemal Yeni, 3. Ordu Komutanı Yavuz Türkgenci, EDOK Komutanı Sinan Yayla, MSB Güvenlik Genel Müdürü İrfan Özsert; Hava Eğitim Komutanı Cemal Kadıoğlu, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı İsmail Güneykaya ve Hava Kuvvetleri Değerlendirme Başkanı Mehmet Özlü arasından Orgenerallik tercihi yapılacak.

Terfi eden general ve amiraller listesi

YAŞ'ta her yıl yaklaşık 15 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 civarında albay da general ve amiralliğe terfi ediyor. 40 general ve amiralin görev süresi uzatılırken, 30 civarında general ve amiral de emekli oluyor. TSK'da halen 266 general ve amiral bulunuyor. Bu yılki YAŞ toplantısına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Musa Avsever, ilk kez katılacak. Şurada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yer alıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23