• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

2019 hüzün yılı oldu

Fikirlerini ve dâvâlarını ümmete emanet ederek ebediyete yürüdüler... Türkiye’de 2019 yılı, asra mühür vurmuş manevi mimarların aramızdan ayrılarak ebediyete yürüdüğü hüzün yılı oldu. Gençlere tarih şuuru aşılayan Kadir Mısıroğlu, başörtüsü mücadelesinin sembol ismi Şule Yüksel Şenler, özgür Kudüs’ü yüreklere nakşeden Nuri Pakdil, muazzez davamızın gür sesi Mehmet Şevket Eygi ve modern firavunların zulmüne boyun eğmeyen Muhammed Mursi bu yıl fani hayata veda etti.

2019-12-31 10:11:00 - 2020-01-06 17:33:01
2019 hüzün yılı oldu

 Faruk Arslan  İstanbul 

Eserleri, fikirleri, sözleri ve duruşlarıyla asra mühür vuran manevi mimarların aramızdan ayrılarak ebediyete yürüdüğü 2019 yılı, yüreklerde hazin bir iz bıraktı. Üstad Kadir Mısıroğlu, Şule Yüksel Şenler, Şevket Eygi, S. Arif Emre, Muhammed Mursi, Nuri Pakdil gibi birçok öncü şahsiyetin fani hayata veda ettiği 2019 senesi adeta hüzün yılı oldu.

2019’da toprağa düşen yıldızlar

Muazzez İslâm davası için hayatını vakfederek Müslüman toplumlara mürebbilik eden öncü isimler, perde gerisine çekilmeye devam ediyor. “Madem ölüm tek bir defa gelecek, o da neden Allah için olmasın” diyerek ömürlerinin baharında koyuldukları dava yolunda karşılaştıkları engellere aldırış etmeyen, zulümlere boyun eğmeyen, zorbaların üzerine yürüyen öncü kutup yıldızlarımız, 2019 yılında birer birer toprağa düştü. Yeni fidanların filizlenmesi için toprağı bereketlendiren mümtaz şahsiyetler; eserlerini, fikirlerini, sözlerini ve davalarını ümmete emanet ederek ebediyete yürüdü.

Tarihi masaldan ayıklayan adam ahirete göçtü

Ömrünü çağın nemrutlarının maskesini indirmeye adayarak gençlere tarih şuuru aşılayan Üstad Kadir Mısıroğlu, 5 Mayıs 2019’da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Son devrin en büyük tarihçileri arasında yer alan, mücadele ile geçirdiği hayatı boyunca kaleme aldığı 61 kitapla adını tarihe altın harflerle yazdıran “Osmanlı münevveriKadir Mısıroğlu, 86 yaşında ebediyete intikal etti. 1933’te Kadir Gecesi doğan Mısıroğlu, 2019’da Ramazan arefesinde son nefesini verdi. Büyük Çamlıca Camii’nde kılınan cenaze namazın ardından on binlerin omzunda taşınan Mısıroğlu’nun naaşı, Üsküdar’daki Nasuh Mehmet Efendi Camii’nin haziresine defnedildi.

Huzur sokağı öksüz kaldı

Müslüman Anadolu kadınına çizdiği ufukla başörtüsü mücadelesinin sembol ismi olan Şule Yüksel Şenler, geride bıraktığımız 2019 senesinde Hakk’a irtihal etti. Gerek yazıları gerekse konferanslarıyla 70’li yıllara damgasını vuran, Huzur Sokağı romanıyla tüm zamanların en çok okunan yazarları arasında yer alan, “Her Şey İslam İçin” eseriyle Müslümanlara ufuk çizen İslâmi camianın “Şule Abla”sı yazar Şule Yüksel Şenler, 28 Ağustos 2019’da aramızdan ayrıldı. 81 yaşında Rahmet-i Rahman’a kavuşan Şenler, Eyüpsultan Mezarlığında meftun.

Kudüs Şairi’ni ebediyete uğurladık

Özgür Kudüs’ü yüreklere nakşeden Nuri Pakdil, 18 Ekim 2019’da ebedi aleme göçtü. “Yüreğimin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır” sözlerinin sahibi, Türk edebiyatının “Kudüs Şairi” Nuri Pakdil, akıllara kazınan ve dillerden dökülen şiirlerinin yanı sıra deneme, oyun ve gezi notlarından oluşan birçok eser bırakarak 85 yaşında fani hayata gözlerini yumdu. Pakdil, Taceddin Dergahı’na defnedildi.

Bir Eygi geçti dünyadan

Geride bıraktığımız sene fani hayata veda eden bir diğer önemli isim, muazzez davamızın gür sesi Mehmet Şevket Eygi. Yakın tarihe damga vuran cesur yazılarıyla fincancı katırlarını ürküten Eygi, 12 Temmuz 2019’da 86 yaşında son nefesini verdi. Eygi’nin naaşı Zeytinburnu’nda Merkezefendi Haziresi’ne defnedildi.

Zindanda can verdi

Modern firavunların zulmüne boyun eğmeyen Muhammed Mursi, Sisi’nin zindanlarında Rahmet-i Rahman’a kavuştu. ABD ve İsrail’in kuklası Abdülfettah Sisi’nin sırtından hançerleyerek devirdiği Mursi, 6 yıl zindanda tutulsa da dâvâsından geri adım atmadı. Şehid İhvan lideri, hakimlere defalarca, “Darbe yönetimi yıkılacak, liderleri hesap verecek” diye haykırırken, “Ben vatanım ve dinim için zindandayım” ifadesini kullandı. 17 Haziran 2019’da can veren Mursi, Kahire’de millete yasak olan cenaze töreni ile defnedildi.

Millî Görüş çınarına veda

Milli Görüş kavgasının mümtaz şahsiyeti Süleyman Arif Emre 2019’da fani hayata veda etti. 21 Temmuz 2019’da aramızdan ayrılan Arif Emre, bir dönem Devlet Bakanlığı yapmıştı. Merhum Necmeddin Erbakan Hoca’nın yakın çalışma arkadaşlarından Arif Emre, Vakit ve Akit gazetesindeki yazılarıyla da adından sıkça söz ettirdi. Siyasi kariyerinin yanında şair kimliğiyle de bilinen Arif Emre 96 yaşında son nefesini verdi ve Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi.

Çamlı, Yavuz, Işık, Tahhan, Gezgin, Üstün…

2019’un son günlerinde faizli sistemi elbirliğiyle yenerek yüzbinlerce kişiyi ev ve otomobil sahibi yapan Emin Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Emin Üstün, Hakk’a yürüdü. Gariban Anadolu milletini kredi bataklığından kurtaran Üstün, Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. Mütedeyyin camianın önde gelen isimlerinden olan Mehmet Habip Çamlı da 2019 yılında ruhunu Rahman’a teslim etti.

İnananların yüz akı Akit’in başarısı için yıllarını veren Mehmet Akif Çamlı’nın da aramızdan ayrıldığı 2019 yılında; Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Başkan Erdoğan’ın hocası ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Emin Işık, Dünya Müslüman Öğrenciler Kuruluşu Kurucu Genel Başkanı Mustafa Muhammed El Tahhan, Konya’nın manevi mimarlarından Hacıveyiszade Mustafa Efendi’nin mahdumu Veyis Kurucu, Güneydoğu’nun yetiştirdiği alimlerden Molla Abdullah Gezgin, Erzurum’un değerlerinden İsmail Fakirullah Bilgin dar-ı bekaya göçtü.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

emre

mısıra hiç üzülmedik
 • Yanıtla

Halim Selim

Bizim icinde hüzün oldu. Yildiz Kenter'i kaybettik...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı