17 Arap ülkesinden Çin ile tarihi anlaşma

17 Arap ülkesi, salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumunda trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı.

18 Nisan 2019 Perşembe 15:35
17 Arap ülkesinden Çin ile tarihi anlaşma

17 Arap ülkesiİpek Yolu projesinde Çin ile anlaşma imzaladı.

Çin'in Şangay şehrinde salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumunda 17 Arap ülkesi, trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı. Çin, Mısır, Lübnan, Amman ve Cibuti gibi ülkelerden yüzden fazla iş adamı, politikacı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen 'İpek Yolunu İnşa Et, Gelişme ve Refahı Paylaş" adlı toplantı, projenin güçlendirilmesine adandı.

Çin ile işbirliğine büyük ilgi gösteren Arap ülkelerinden 12'si İpek Yolu projesine katılmanın yanı sıra Çin ile kapsamlı olanlar da dahil olmak üzere stratejik ortaklıklar kurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlediği basın toplantısında, "Arap temsilciler, İpek Yolu Projesinde Çin ile işbirliğinin Arap ülkelerine reformlarını ilerletmek ve büyümeyi hızlandırmak için büyük fırsatlar getirdiğini söylediler" dedi.

190 milyar dolarlık ciro

Sözcü Kang'a göre, İpek Yolu projesindeki Çin-Arap işbirliği, pek çok Arap devlet liderinin, bu ay Pekin'de yapılacak olan ikinci Uluslararası İpek Yolu Forumuna katılması beklendiği için güçlü bir ivme daha kazanacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Khalil Thawadi, Çin'in, 2017’den itibaren 190 milyar dolarlık ciroyla, Arap dünyasının en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, 21 Arap ülkesinin 2018'de yeni İpek Yolu projesi üzerinde bir mutabakat zaptı imzaladığını belirtti.

Çin’in iddialı küresel ticaret altyapı projesi küresel olarak genişliyor

Bu hafta İsviçre, İpek Yolu Projesi'ne katılma niyeti gösterdi. İtalya resmi olarak girişime katılan ilk G7 ülkesi olduğu için Mart ayında Avrupalı müttefiklerinin eleştirisiyle karşı karşıya kaldı. Kısa bir süre sonra ise Lüksemburg projeye katılım konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Yunanistan ve Portekiz de sırasıyla Ağustos ve Aralık aylarında imutabakat zaptı imzalandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 15:35

YORUM YAZ

 • dügüncü gamber agadügüncü gamber aga1 ay önce
  imrenia : Amerika yi yöneten rotschildler, rockefeller , bilderbergler,zaten sermayesini coktan Cine tasidi, yani deccal yapmak istedigi gibi. amerikayi kendileri bilincli olarak cökertecekler. yoksa abd bunlarin Cin ile bu anlasmayi yapmasina izin vermezdi.
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM1 ay önce
  dünyadaki olayların çoğu abd israil ortaklığından çıkmıştır.
 • AliAli1 ay önce
  arap ulkelerı reform yapmayı cınden ogreneceklese yandı garıban arap halkları!? mısır da artık çine, uygur muslumanlara nasıl daha ıyı zulum edecegını ogretsın. mısır cok mahırdır zındanlarda musluman curutme konusunda!? zalim çin yonetımı ve arap dıktatorlerının bırbırınden ogrenecek cok seylerı var. Ey AKPARTIye ders vermek ıcın Istanbul Beledıye baskanlıgı secımınde oy kullanmayan yada oyunu baskasına veren ahmak kardesım, ben de bılıyorum AKPARTInın yanlıslarını, ama sen beledıye secımlerını AKPARTIye ders verdıgını sanarken aslında dunyada zulme zulum dıyen tek cesur lıderın elını kolunu baglıyorsun. Tum hatasına ragmen daha ıyısı cıkıncaya kadar Erdogana destek vermek zorundayız.
 • YakışmıyorYakışmıyor1 ay önce
  Arap birliği oluyor da "Türk Birliği" neden YOK? Türk ülkeleri gaflet ve dalalet içerisinde savrulmaya devam ediyor !!!
 • imreinaimreina1 ay önce
  dünyanin gelecekteki en büyük endüstrisi CIN olacak amerika kicini yirtiyor fakat ileride hesabi ödeyecek amerikan siyonistleri bunu dünya bin yil unutmayacaktiramerikan terörist devleti artik bitiyor ektigini biciyor bu istilaci soyguncu terörist devleti amerika .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019