• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

11 Nisan 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Yeniakit Publisher
2024-04-11 06:06:00 -
11 Nisan 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için hazırladığımız 'Günün Âyet ve Hadisi' ile 'Günün Şiir'ini istifadelerinize (11 Nisan 2024) sunuyoruz...

VAHYİN DİLİNDEN(262) اَلَّذٖينَ يُنْفِقُونَ اَمْوَالَهُمْ فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ ثُمَّ لَا يُتْبِعُونَ مَٓا اَنْفَقُوا مَناًّ وَلَٓا اَذًۙى لَهُمْ اَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْۚ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

(263) قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَمَغْفِرَةٌ خَيْرٌ مِنْ صَدَقَةٍ يَتْبَعُهَٓا اَذًىؕ وَاللّٰهُ غَنِيٌّ حَلٖيمٌ

Esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla

(262) Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının arkasından başa kakıp incitmeyenler için rablerinin katında özel karşılık vardır. Artık onlar için korku yoktur, onlar üzüntü de çekmeyeceklerdir.

(263) İyi sayılan bir söz ve bir bağışlama, arkasından eziyet gelen bir sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, halîmdir."

(Bakara Suresi, 262-263 )         (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri başkanlığı)

TEFSİRİ:

Malî yardımın, infak ve sadakanın Allah rızâsı için yapılmış olmasının kesin işareti, yardım yapılan kimseden hiçbir menfaat beklememek, onu yardım sebebiyle minnet altında tutmamak, incitmemek, hiç böyle bir şey olmamış gibi davranmaktır. Büyük ecri bu şekilde verenler alacak, korku ve üzüntüden kurtulma saadeti de bunların olacaktır.

Vâhidî’nin rivayetine göre 262. âyet Hz. Osman ve Abdurrahman b. Avf’ın, Tebük Seferi öncesinde orduya yaptıkları yardım vesilesiyle gelmiştir. Bu iki büyük sahâbîden birincisi savaş araç ve gereçleri olmayan bütün gazilerin bu ihtiyaçlarını karşılamış, ikincisi de servetinin yarısını bağışlamıştır (Esbâbü’n-nüzûl, s. 61).

Kendisine sadaka verilecek kişiye karşı takınılacak tavır bir şekilde onu incitecekse bunu vermek yerine uygun sözler söylemek ve ihtiyacını arzeden kişiyi hoş görmek, durumunu başkalarına duyurmamak mânevî sonuç, ecir ve ahlâkî davranış olarak tercih edilmektedir.

İnsanları, sadaka ve malî yardım yüzünden minnet altında bırakmaya ve incitmeye kalkışanların bu davranışı, Allah’a ve âhirete iman etmeyen, başkalarına gösteriş olsun diye veya kişiden menfaat beklediği için harcama yapan kimselerin davranışlarına benzetilmiş, bunun da semere ve sonucu kaya misaliyle anlatılmıştır. Yalçın ve pürüzsüz bir kayanın üzerindeki toprak şiddetli yağmur aldığında sıyrılıp yere inmekte, düz yerlerdeki toprağa bereket getiren yağmur bu kayada toprağı yok etmektedir. Sadaka da böyledir; Allah rızâsı için verildiği ve karşılığında bir menfaat beklenmediği, ihtiyaç sahibi incitilmediği takdirde harcayana bereket ve ecir getirir, aksi halde verilen boşa gider, hem maldan olunur hem de sevaptan mahrum kalınır.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 1 Sayfa: 421

ALLAH RESULÜ'NDEN (Sallelahu Aleyhi ve Sellem)  

"Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız, ve haset etmeyiniz.
 Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz.
 Bir Müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir.


Kaynak: Buhârî, Edeb 57, 58, 62; Müslim, Birr 23, 24, 28, 30-32.

 

GÜNÜN ŞİİRİ:


Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

HALKIMIZA, HOCALARIMIZ ÖĞRETMELİ NEYİ; RAMAZANDAKİ DİNİ HASSASİYETLERİMİZİ DİĞER AYLARDA DA YAŞAMAYI, MÜSLÜMAN YILDA BİR AY MÜSLÜMANCA YAŞAMASI FARZ KILINMIŞ GİBİ KÖTÜ BİR HUY EDİNİLİYOR, HALKIMIZIN ÇOĞU FARZLARI BIRAKIP NAFİLELERE FARZLARDAN DAHA ÇOK SARILIR OLDU.

Gültekin

VERİLEN HER NE OLURSA OLSUN, ALLAH RIZASI İÇİN İSE, ALLAH YAPILAN BU İYİLİĞİ YAPANA UNUTTURUR, NİÇİN BİLİYOR MUSUNUZ; BAŞA KAKILMASIN, YAPILAN YERİNE ULAŞSIN DİYE.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23