• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

100 aile olsak Diyarbakır’dan kaçarlar

Nöbet tutan ailelerin sayısının artması halinde, HDP’nin Diyarbakır’ı bile terk edeceğini ifade eden acılı aileler, yarın sayımız 100’ü, 500’ü bulursa bunlar Diyarbakır’ı da terk ederler. O yüzden diğer aileler korkmasınlar, gelsinler” dediler.

2019-11-12 12:26:00 - 2019-11-12 12:26:55
100 aile olsak Diyarbakır’dan kaçarlar

 Hasan Türkmen  Ankara 

Aylardır HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan acılı ailelerin direnişi karşısında Diyarbakır il binasını terk eden HDP’li yöneticiler, 6 gündür binaya uğramazken, Akit’e konuşan acılı aileler nöbet tutan ailelerin sayısının artması halinde, HDP’nin Diyarbakır’ı bile terk edeceğini ifade ettiler.

Diğer aileleri de HDP önüne evlat nöbeti tutmaya davet eden acılı baba Süleyman Aydın, “70 günü aşkındır burdayız. Bizler açıklama beklerken, HDP’liler korkup kaçmayı tercih ettiler. Kendileri çocuklarımızı dağa gönderdiler ve onlar isterlerse geri de getirebilirler. Çocuklarımızı versinler evimize gidelim. Diğer aileler de gelsinler, korkmasınlar. Bugün 56 kişiden korkup kaçan HDP, yarın sayımız 100’ü, 500’ü bulursa Diyarbakır’ı da terk eder. O yüzden diğer ailelere de seslenerek ‘korkmayın! Çocuklarımızı HDP’nin elinden ancak bu şekilde kurtarabiliriz’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Gelin buraya bütün dünya sizi görsün”

Oturma eylemine katılan annelerden Sevdet Demir ise, oğlu Fatih’in 4 yıl önce Hani ilçesinde ekmek fırınında çalışırken dağa kaçırıldığını söyledi. “71 gündür buradayım, kararlıyım oğlum gelene kadar buradan ayrılmayacağım” diyen Demir, bütün annelerden destek istedi.

Çocukları kandırılarak dağa kaçırılan annelere seslenen Demir, “Evde ağlamayın gelin buraya bütün dünya sizi görsün. Gelin çocuklarınızı isteyin. Çocuklarımızın hayalini ve gençliğini çaldılar” ifadesini kullandı.

Demir, terör örgütünün dağda zor şartlar altındaki çocuklarına işkence yapıp eziyet ettiğini de vurguladı.

“70 bin yıl da geçse biz buradayız”

Vatani görevi için usta birliğine giderken 2 Ekim 2015’te Tunceli’nin Pülümür ilçesinde teröristlerce kaçırılan oğlu Müslüm için eyleme katılan Şevket Altıntaş ise çocuğunu almadan HDP il binası önünden ayrılmayacağını söyledi. HDP’ye tepkisini dile getiren baba Altıntaş, şöyle konuştu:

PKK bize zulüm ediyor. Benim oğlumu hangi hakla, akılla mantıkla kaçırdılar? 5 yıldır oğlumu kaçırmışsın bana göstermiyorsun. ‘Ben senin için savaşıyorum’ diyorsun. Benim için savaşmıyorsun ki benim ile savaşıyorsun. Bu noktada halkın bunu görmesi lazım.” Altıntaş, PKK ve HDP’nin dış güçlerle Kürtler üzerinde büyük oyunlar oynadığına vurgu yaparak, “70 günü aşkındır buradayız 7 yıl da geçse 70 bin yıl da geçse biz buradayız” diye konuştu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hbalık

bu annelerin; ALLAH YAR VE YARDIMCILARI OLSUN.
 • Yanıtla

Ali

Bazı ailelerin çocukları pkk tarafından zorla kaçırılanlar dışında bazi aillelerin çocuklari vaatletle kandırilıp dagâ götürüldüler. Böyle ailelerin az da olsa sorumlulugu vardır. Çocuklarına akıl ve ögüt vermediler. Pkk ya kanmamalarını söylelemediler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23