Taşerona sanki kadro verilmiyor!

13 Ocak 2018 Cumartesi

Hükümet tarihi bir adım attı. Bir milyon kardeşimize kadrolu iş imkânı sağlanıyor. Seçim öncesi hükümet programına konulduğu zaman hayal ürünü diyenler olmuştu. Kaynak nerede? Para nerede diyenler vardı. Kapitalizmin ve Liberalizmin insanımızı ve emeğini sömürdüğü bir dönemde atılan bu büyük adımın halkımıza iyi anlatılması lazım. AK Parti hükümetleri ve Sayın Erdoğan’ın devrim niteliğinde büyük projeleri hep oldu. Otoyollar, havaalanları ve sağlık reformları bunlardan sadece bir kaçı.

Son yıllarda atılan en önemli adım, taşeron firmalarında köle gibi çalıştırılanlara kadro verilmesidir. Eski sistemde şirketler para kazanıyordu. İnsanımız asgari ücrete açlığa mahkûm edilmişti. Taşeron şirketlerinde çalışanlar insanın emeğini sömürüyorlar onları köle gibi kullanıyorlardı. İnsan emeği ve alın terine değer verilmiyordu. Taşeron şirket sahipleri tabiri caizse malı götürüyor işçi ay sonunu zor getiriyordu. Cumhurbaşkanımız bu köle düzenine bir son verin dedi.

Taşeron konusunda en büyük eksiklik Çalışma Bakanlığının bu büyük devrimi iyi anlatamayışıdır. Her konuda Cumhurbaşkanımızdan yardım beklemeyin. Şaka değil kardeşim, tarihi bir adım atıldı. Kusura bakmasın ama bakan hanım bu büyük devrimi iyi anlatamıyor.

Bu yasal düzenlemenin düğün ve bayram olduğunu halkımıza anlatmak lazım. Bir vatandaşımız işe girmek için, kadro almak için aylarca kırk tane kapıyı çalıyordu. Kadro almak için rüşvet verenler, torpil arayanlar vardı. İnsanımız günlerce vekillerin, bakanların kapısında nöbet tutarlardı. Şimdi bu konuda önemli bir adım atıldı. Artık kimseye yalvarmaya gerek yok.

Hükümet bizlerin onurlu bir şekilde yaşamamız için torpili aradan kaldırıyor ve herkese kadro veriyor. Milyonlarca insanın hayatını güzelleştirecek bir adım atılmış ancak bu konu iyi izah edilemiyor. Hükümetimiz çok büyük bir mali yükün altına giriyor. Avrupa ülkeleri dahi böylesi bir devrimi yapamaz.

Hatırlayın Anasol-M hükümetleri döneminde maaş bile verilemiyordu. IMF kapılarında, Dünya Bankası kapılarında para dilenirlerdi. AK Parti iktidara geldi önce IMF’yi kovdu. Daha sonra Dünya Bankasını kovdu. Eskiden IMF işçi alma, memura zam yapma, bütçeyi bozma derdi. Coteralli diye bir İtalyan IMF yöneticisi ikide bir gelir bize talimat verirdi. Türkiye nereden nereye geldi. Bu atılan taşerona kadro adımı o kadar büyük bir adım ki davulla zurnayla sevinmek lazım. Ancak ben bu konunun iyi anlatıldığı kanaatinde değilim.

Öte yandan; bu yasada bazı eksiklikler var. KİT’lere, bazı belediye çalışanlarına hak verilmiyor. Madem bu kadar büyük adım atıldı onlara da kadro verilmesi çok iyi olur. Kadro alamayan kırk elli bin kişi kaldı. Bu kesimin gürültüsü çok çıkıyor. Sanki kadro verilmiyormuş gibi konuşuluyor. Öte yandan, kadrolaşma konusu iyi anlatılamadığı için dağ fare doğurdu havası veriliyor.

Bu konuyla ilgili iyi bir kriz yönetimi yapılmalıdır. Vatandaşımızın derdi iş aştır. Halkımızın oy verirken birinci baktığı unsur ekonomik durumudur. Ekonomik durumu iyi olursa hükümeti destekliyor. Kadro hadisesi önemlidir. Halkımızın ekmeği büyüyecek. Yıllık izin kullanacak. Bayramlarda, resmi tatillerde izinli olacaklar. İnsan olduğunu köle olmadığını hatırlayacaklar. Bu büyük icraatı milletimize iyi anlatmak gerekir. 

 

 • kemal yılmazkemal yılmaz9 gün önce
  Taşerona kadro olayı nedir bir bakalım taşeron ne özel şirket yani özelde çalışan çalışanlar mütehahitler kimle akp li yandaşlar iki yönden bu durum başkalarının hakkını gasp etmektedir birincisi milletin çocukları kpss sınavına girip puanla devlette işe girmek için sıra beklerken yandaşlar bir kalemde al sana kadro ikincisi peki özel de çalışan diğerleri ne olacak bu adalatsizlik zatenkul hakkı yemeyi adaletsizlik yapmayı kendine şiar edinen akp ye yakışırdı.Yakışanı yaptılar.
 • Emin ErsoyEmin Ersoy9 gün önce
  Bu hizmeti CHP yapmış olsaydı yeri göğü inletirdi.
 • MeteMete10 gün önce
  Sözüm chp zihniyetlilere Ke. Ko. gelirse daha iyisini yapacak sanki .Herşeyi eştireceğinize chp haricinde insanlara bunlardan daha iyi bir A ya daB partisini gösterin.
 • Hüsnü Hüsnü 10 gün önce
  İyide bu kadro verilen çalışanların kaçta kaçı yaptığı işle ilgili okulun mezunu örnek tıbbi sekreterlerin kaçı sekreterlik myo mezunu araştırdınızmı
 • Ali KARAli KAR10 gün önce
  Milyonlarca KPSS ye hazırlanan insanların yerine bir telefonla işe girmiş insanlara kadro verilmesi ne kadar adil,Acaba Doğudaki Belediyelere kaç tane PKK sempatizanı işe alınacak bununhesabı yapıldı mı
 • haydarhaydar10 gün önce
  Kötü bir şeyi bile savunmak ahmaklıktır yada beyni kiralıktır, khk ile yapılan bir düzenlemenin başka bir khk ile kaldırılmayacağı garantisi var mı yok, adamlar cehennemdeydi şimdi araftalar ortada mal gibi bekliyorlar, buna iyi diyorsanız Allah sizi bildiği gibi yapsın...