Sporla kumar iç içe olamaz

03 Şubat 2018 Cumartesi

Yeni yılla birlikte süper ligin adının ‘spor toto ligi’ olduğunu medyadan üzülerek öğrendik. 

Bilindiği gibi futbol bir spor dalıdır. Biz psikiyatristler başta olmak üzere gençlerle ilgilenen uzmanlar onların egzersiz ve sporla meşgul olmalarını tavsiye ederler. Çünkü sporun hem sağlığı koruyucu ve zindelik verici etkisi vardır hem de alkol, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanlıklardan gençleri koruduğu ve uzak tuttuğu düşüncesi yaygındır. 

Sporun kumardan koruduğu düşünülmesine rağmen süper ligimizin spor toto adını alması anlaşılır şey değildir. Zira spor toto, loto ve iddia gibi oyunlar kumardır. Gördüğüm hastalardan biliyorum, ailesinin rızkını bu tip şans oyunlarına kaptırmaktan kendini alıkoyamayan o kadar çok insanımız var ki.

Dediğim gibi spor toto da bir şans oyunudur ve diğer kumar şekillerinden anlam olarak farkı yoktur. Çünkü şans oyunları, kazanma ve kaybetme ihtimalinin olduğu oyunlara denir. Kişi emek harcamadan, alın teri dökmeden kazanmayı beklemektedir. Şans ve tesadüfle sonuç alınmaktadır. Kumarhanelerde oynanan diğer kumar türleri ile spor toto da aynı mekanizmaya sahiptir. Türk Dil Kurumu Sözlüğünde kumar, “Ortaya para koyarak oynanan talih oyunu” olarak tarif edilmektedir. Misalli Büyük Türkçe Sözlükte ise, “Para karşılığı ve para kazanmak için oynanan oyun” olarak açıklanmaktadır. Bu tanımlar da spor totonun kumar olarak sayılması gerektiğini göstermektedir. Zira spor totoda da para yatırılmakta, talih kimden yana ise o kazanmaktadır. (Aslında bence kazananı talihli değil talihsiz saymak gerekir.)

Ünlü şairimiz Atila İlhan, “Kazanacağında emin olmadıkça kumar oynamak deliliktir” derken bir gerçeğe işaret etmiştir. Kumar alışkanlık yapmakta, kişi maddi durumu elvermese bile, zararını ve yanlış olduğunu bile bile oynamaya devam etmektedir. Bir çeşit bağımlı kölelikten başka bir şey değildir kumar. 

Spor totoda da diğer kumar türleri gibi kazanma ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Yani kumar alışkanlığı bir çeşit ruhsal bozukluktur. Kişiye oynadığı zaman ümit, çekicilik ve sevinç verir. Heyecanla ve hayaller kurarak müsabakaları takip eder. Sonuçlar belli olduğunda coşkunun yerini üzüntü, moral bozukluğu ve hayal kırıklığı alır. Bakmışsın ki kıymetli ve değerlendirilmesi gereken zaman boşa geçmiş, kafasını lüzumsuz şeylerle meşgul etmiştir. Aynı zamanda erkekse ailesinin geçim parası, öğrenci ise harçlığı uçup gitmiştir.

Diyelim kişi spor totoda tutturarak ikramiye kazandı. Bu para emeksiz geldiği için kıymeti ve hayrı olmayacaktır. Aynı zamanda kişiyi tekrar kazanma ümidiyle yeniden kumar oynamaya sevk edecektir. Yani kazanmak daha büyük problem anlamına gelmektedir.

Spor toto kumar olması yanında daha önemli tehlikeyi de içinde barındırır: Masum gibi görünerek kumara alıştırır. Yani daha ağır kumarlara spor toto ile başlanarak geçilir.

Peki, bizde bir şans oyununun adını taşıyan, yani özellikle gençlere kumarın reklamını yapan süper lig diğer ülkelerde hangi isim ile anılmaktadır? Bazılarını sıralayalım:

Almanya: Bundesliga, İtalya: Serie A ligi, İspanya: La lige, Fransa: Ligue 1, Hollanda: Eredivisie, Portekiz: Super Lig, Rusya: Premier ligi, Brezilya: Serie A.

Görüldüğü gibi kumar adı taşıyan, gençlere şans oyunlarını masum gibi gösteren lig ismi yoktur.

Bu vahim ve tehlikeli karardan bir an önce vazgeçilmeli, eskisi gibi ‘Türkiye Süper Ligi’ olarak devam etmelidir. 

FETÖ TEMİZLİĞİNİN FAYDALARI

Şarlatan liderlerinin deyimiyle “devlet kurumlarının özellikle ordumuzun kılcal damarlarına kadar” nüfuz etmişlerdi. “Biz olmazsak ordu hiçtir” havasındaydılar. Çünkü tespit edilip ordudan atılan 160 general ve amiral ile yüzlerce FETÖ’cü albay görev başındaydı.

Ancak orduda FETÖ temizliği olmasaydı ne büyük mahzurlar çıkacaktı, saymakla bitmez. Bombalanacak yerlerin dışına bomba atılacaktı. Ağırdan alınacak, karşı tarafa yapılacaklar bildirilecekti. Kısacası ihanette sınır tanınmayacaktı. 

Gerçekten Afrin Harekâtında kahraman ordumuz destan yazdı. Titizlikle çarpışıyor, sivillerin zarar görmemesine özen gösteriyor.

FETÖ temizliğine devam edilmeli, en küçük müsamaha bile olmamalıdır.

TEŞEKKÜR 

Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’na seçilmemden dolayı Genel Başkanımız Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, İstanbul Şubesi Başkanımız Mahmut Bıyıklı, Muzaffer Doğan ve Ahmet Maraşlı beyler başta olmak üzere tebriklerini bildiren tüm dostlara teşekkür ediyor, dualarını bekliyorum.

 

YORUM YAZ

 • talebe777talebe77714 gün önce
  Ben de sandım ki sayın yazar şöyle bam teline dokunacak. Sayın yazar İddia denen pislik (kumar olduğu için pislik diyorum) hangi dönem patladı ve bu kadar yaygınlaştı? Bu bahis pisliğini yasal hâle getirip gençlere musallat olmasına yol veren ("Kanka, höndenburg zpotillo maçı ne olur, alt mı, üst mü, yan mı, kenar mı?" ) göz yuman, sesini çıkarmayan kim varsa hakkımız helâl olmasın.
 • Hasan AliHasan Ali14 gün önce
  Bir hemşerimle dışarda karşılaşıp konuşurken sabah namazlarınada gidiyormusun dedim hayır dedi. Neden dedim. Geçenlerde sabah namazına giden arkadaşın önüne bir balici geçip zorla para istemiş bende benzer durumla karşılaşırım diye gitmiyorum dedi 3-4 sene önce
 • raufrauf14 gün önce
  Her köşe başına bir spor salonu ve kuran kursu yapmazsak ne olur. Parklarda metruk binalarda şehir etrafındaki mavilik ormanlık agaçlık alanlarda ot bali tiner içki içen gençleri görmeye devam ederiz. Bazen kış günü beton üstünde ıslak toprak çim üzerinde saatlerce yatan bir genci gördüğümüzde hangimiz üzülmüyor.
 • Gülmeken kırıldım.Gülmeken kırıldım.14 gün önce
  Siyasette oy getirecekse her yanlışa göz kırpılabilir. Yeterki yapılan yanlışlar oyumuzu artırsın. Öncelik vatanın ikası için yanlışta olsa iktidarda kalmak olmalı. Bunun için gerekirse YANLIŞTA YAPARIM, SONRADA YERİ GELDİĞİNDE HATAMI DÜZELTİRİM. AMELLER NİYETLERE GÖRE HOCAM. Nasıl oldu da gerçekleri göremediniz? Zaman ayakta kalma,yıkılmama zamanı. Bu yüzden gerektiğinde ÜÇ MAYMUNU OYNAYACAKSIN. Sui zannı artıracaksın, çamurun okkalısını atacaksın ki tutmazsa izi kalsın? Yazarımız MEHTAP HANIM gibi mücahide olmalıyız. Vurduk mu yıkabilmeliyiz, ses getirebilmeliyiz. Durmak yok yola devam. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • kemalkemal14 gün önce
  hükümet bu tür kurumları kapatmak isterse çok rahat kapatabilir.. rant çok fazla ki kapatmıyorlar..
 • Tayfur ÖZERTayfur ÖZER14 gün önce
  Sayın yazar devletin aldığı vergi mi önemli senin kumar düşüncen mi. Unutma devletimiz bu kumar oyunları, içki satışı, sigara satışı ve benzin mazottan yüzde seksen civarında vergi almaktadır....
 • Sadece kumar miSadece kumar mi14 gün önce
  Fetö var. Şike var.Mafya var. Mafya olursa da zehir tacirleri var demektir ve turlu illegal olan işler var demektir. Ha bir de futbola meraki olan gençlerimize kotu ornek olan futbolcular. Daha ne olsun ki beşi bi yerde.