Sporla kumar iç içe olamaz

03 Şubat 2018 Cumartesi

Yeni yılla birlikte süper ligin adının ‘spor toto ligi’ olduğunu medyadan üzülerek öğrendik. 

Bilindiği gibi futbol bir spor dalıdır. Biz psikiyatristler başta olmak üzere gençlerle ilgilenen uzmanlar onların egzersiz ve sporla meşgul olmalarını tavsiye ederler. Çünkü sporun hem sağlığı koruyucu ve zindelik verici etkisi vardır hem de alkol, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanlıklardan gençleri koruduğu ve uzak tuttuğu düşüncesi yaygındır. 

Sporun kumardan koruduğu düşünülmesine rağmen süper ligimizin spor toto adını alması anlaşılır şey değildir. Zira spor toto, loto ve iddia gibi oyunlar kumardır. Gördüğüm hastalardan biliyorum, ailesinin rızkını bu tip şans oyunlarına kaptırmaktan kendini alıkoyamayan o kadar çok insanımız var ki.

Dediğim gibi spor toto da bir şans oyunudur ve diğer kumar şekillerinden anlam olarak farkı yoktur. Çünkü şans oyunları, kazanma ve kaybetme ihtimalinin olduğu oyunlara denir. Kişi emek harcamadan, alın teri dökmeden kazanmayı beklemektedir. Şans ve tesadüfle sonuç alınmaktadır. Kumarhanelerde oynanan diğer kumar türleri ile spor toto da aynı mekanizmaya sahiptir. Türk Dil Kurumu Sözlüğünde kumar, “Ortaya para koyarak oynanan talih oyunu” olarak tarif edilmektedir. Misalli Büyük Türkçe Sözlükte ise, “Para karşılığı ve para kazanmak için oynanan oyun” olarak açıklanmaktadır. Bu tanımlar da spor totonun kumar olarak sayılması gerektiğini göstermektedir. Zira spor totoda da para yatırılmakta, talih kimden yana ise o kazanmaktadır. (Aslında bence kazananı talihli değil talihsiz saymak gerekir.)

Ünlü şairimiz Atila İlhan, “Kazanacağında emin olmadıkça kumar oynamak deliliktir” derken bir gerçeğe işaret etmiştir. Kumar alışkanlık yapmakta, kişi maddi durumu elvermese bile, zararını ve yanlış olduğunu bile bile oynamaya devam etmektedir. Bir çeşit bağımlı kölelikten başka bir şey değildir kumar. 

Spor totoda da diğer kumar türleri gibi kazanma ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Yani kumar alışkanlığı bir çeşit ruhsal bozukluktur. Kişiye oynadığı zaman ümit, çekicilik ve sevinç verir. Heyecanla ve hayaller kurarak müsabakaları takip eder. Sonuçlar belli olduğunda coşkunun yerini üzüntü, moral bozukluğu ve hayal kırıklığı alır. Bakmışsın ki kıymetli ve değerlendirilmesi gereken zaman boşa geçmiş, kafasını lüzumsuz şeylerle meşgul etmiştir. Aynı zamanda erkekse ailesinin geçim parası, öğrenci ise harçlığı uçup gitmiştir.

Diyelim kişi spor totoda tutturarak ikramiye kazandı. Bu para emeksiz geldiği için kıymeti ve hayrı olmayacaktır. Aynı zamanda kişiyi tekrar kazanma ümidiyle yeniden kumar oynamaya sevk edecektir. Yani kazanmak daha büyük problem anlamına gelmektedir.

Spor toto kumar olması yanında daha önemli tehlikeyi de içinde barındırır: Masum gibi görünerek kumara alıştırır. Yani daha ağır kumarlara spor toto ile başlanarak geçilir.

Peki, bizde bir şans oyununun adını taşıyan, yani özellikle gençlere kumarın reklamını yapan süper lig diğer ülkelerde hangi isim ile anılmaktadır? Bazılarını sıralayalım:

Almanya: Bundesliga, İtalya: Serie A ligi, İspanya: La lige, Fransa: Ligue 1, Hollanda: Eredivisie, Portekiz: Super Lig, Rusya: Premier ligi, Brezilya: Serie A.

Görüldüğü gibi kumar adı taşıyan, gençlere şans oyunlarını masum gibi gösteren lig ismi yoktur.

Bu vahim ve tehlikeli karardan bir an önce vazgeçilmeli, eskisi gibi ‘Türkiye Süper Ligi’ olarak devam etmelidir. 

FETÖ TEMİZLİĞİNİN FAYDALARI

Şarlatan liderlerinin deyimiyle “devlet kurumlarının özellikle ordumuzun kılcal damarlarına kadar” nüfuz etmişlerdi. “Biz olmazsak ordu hiçtir” havasındaydılar. Çünkü tespit edilip ordudan atılan 160 general ve amiral ile yüzlerce FETÖ’cü albay görev başındaydı.

Ancak orduda FETÖ temizliği olmasaydı ne büyük mahzurlar çıkacaktı, saymakla bitmez. Bombalanacak yerlerin dışına bomba atılacaktı. Ağırdan alınacak, karşı tarafa yapılacaklar bildirilecekti. Kısacası ihanette sınır tanınmayacaktı. 

Gerçekten Afrin Harekâtında kahraman ordumuz destan yazdı. Titizlikle çarpışıyor, sivillerin zarar görmemesine özen gösteriyor.

FETÖ temizliğine devam edilmeli, en küçük müsamaha bile olmamalıdır.

TEŞEKKÜR 

Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’na seçilmemden dolayı Genel Başkanımız Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, İstanbul Şubesi Başkanımız Mahmut Bıyıklı, Muzaffer Doğan ve Ahmet Maraşlı beyler başta olmak üzere tebriklerini bildiren tüm dostlara teşekkür ediyor, dualarını bekliyorum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

    Günün Özeti