İslâm öncesi ve İslâm dışı bütün rejimler, sistemler cahiliyye rejim ve sistemleridir. Cahili sistemlerin vazgeçilmezlerinden birisi de faizdir. Cahili sistemlerin hayata hâkim olmaları ve varlıklarını devam ettirmeleri, faizin varlığına bağlıdır. Cahiliyyenin zıddı olan İslâm ise, faize ve faizcilere karşı bir inkılâptır. İslâm dini faiz ile faizin girdiği bütün kazanç yollarını kesin olarak haram kılmıştır. Haram oluşu hem Âyet-i kerime ile hem de Hadis-i şerif’ler ile sabittir. 

Faiz, Karunların en güçlü silahıdır. “Faiz”in Arapçadaki sözlük anlamı, “suyun taşması, yayılması; taşan, feyezan eden, taşkın” demektir. Şimdiki Türkçede, ‘’faiz’’, nakit veya nakitle temsil edilebilen borçlarda, borçlunun, alacaklıya, borç miktarı ve vadeye göre, senelik belli bir nispet üzerinden yaptığı ödemedir. “Nukud-i Mevkufe” (Para Vakıfları) de ‘’faiz’’ yerine “ribh”, Tanzimattan sonraki ferman, kanun, karar ve mukavelenamelerde ‘’faiz’’ kelimeleri kullanılmıştır. 

Allah’ın mülkünde Allah’ın yasakladığı faizi serbest hale getiren her kanun bir Karun’dur. Karunlukta düşeni yemek kanundur. Karun; kendi aklını, bilgisini, kuvvet ve servetini kendisine ilah edinmiş olan kimsedir. Rabbimiz haber veriyor: 

“Şüphesiz Kârûn, Mûsâ’nın kavmindendi. Onlara karşı azgınlık etti. Biz ona, anahtarlarını (bile taşımak) güçlü bir topluluğa ağır gelecek hazineler verdik. Hani, kavmi kendisine şöyle demişti: “Böbürlenme! Çünkü Allah, böbürlenip şımaranları sevmez.

Allah’ın sana verdiği şeylerde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme. Çünkü Allah, bozguncuları sevmez.

Kârûn, “Bunlar bana bendeki bilgi ve beceriden dolayı verilmiştir” dedi. O, Allah’ın kendinden önceki nesillerden, ondan daha kuvvetli ve daha çok mal biriktirmiş kimseleri helâk etmiş olduğunu bilmiyor muydu? Suçlulukları kesinleşmiş olanlara günahları konusunda soru sorulmaz (Çünkü Allah hepsini bilir).” (Kassas Sûresi/ 76-78)

Firavunî düzenlerin ayakta kalmaları ve varlıklarını sürdürmeleri, Karunların var olmasına bağlıdır. Firavunlar Karun’suz, Karunlar da faizsiz olmaz. Faizin serbest olduğu, faizcilerin cezalandırılmadığı bir yerde Karunlar hüküm sürüyorlar demektir.

Asrımızda ehl-i küfrün varlıktan şımarmış, ehl-i İslâm’ın yokluktan şaşırmış hâl-i pür-melâlî, Karunların zaferini haber veriyor. Dinimiz İslâm, bizden Karunluk değil, Kur’ânîlik ister. 

Yeryüzünde Allah’ın birliğine ve tekliğine razı olmayıp O’na şerikler/ortaklar, alternatifler bulmaya çalışanların hayat dayanakları faizdir. Faiz, iktisadi alanda tekelleşme hevesidir. Şunu bilelim ki; siyasetin tekelleşmesi Firavun, idarenin tekelleşmesi Haman, ilmin tekelleşmesi Bel’am, bilimin tekelleşmesi Samiri, iktisadın tekelleşmesi ise Karun doğurur.

İslâm’a dayanmayan ve İslâm’a uygunluk arz etmeyen bütün rejimler, faiz, borsa, döviz üçlüsüne dayanan üç kağıtçılık rejimleridir.

Asrımızda Şahsi menfaat, İnsafsız rekabet ve Sınırsız hürriyet prensipleriyle hareket eden Kapitalizm, Kur’ân-ı Kerim’de geçen Karun’a tekabül etmektedir.

Kapitalizmden kaynaklanan “Sen çalış, ben yiyeyim” felsefesi, yiyenler ve bakanlardan oluşan bir dünya kurmuştur. 2006 Nobel barış ödülü sahibi ekonomi profesörü Muhammed Yunus şunları söylüyor: “Aç gözlülük dünya ekonomisini bitirdi. Kapitalizm kumarhaneye dönüştü. Doymak bilmezlik piyasaları etkiledi. Spekülasyonlar felaket getirdi.”

İslâm ile idare olunmaya son verildiği günden bu yana komünizm adalet adına hürriyeti, kapitalizm ise hürriyet namına adaleti katletti. Kapitalizm, cahili sermayenin sosyal ve siyasal sistem denetlemesidir. Faiz lobisine karşı direnmek, buna müsaade etmemektir.

İslâm bütünüyle iktidar olmadan hiçbir beşeri rejim para ve iktidarı ele geçirenler karşısında zayıfların hakkını koruyamaz. Günümüzde faize dayanan kapitalist rejimin karşısına liberalizm ile çıkanlar, Karunların iştahlarını kabartanlardır. Rahmetli Cemil Meriç’in dediği gibi Liberalizm; hür bir kümeste hür tilki rejimidir. Yani tavuklar da, tilkiler de hür. Fakat tilkilerin hürriyeti karşısında tavukların hür olması neye yarar?

Faiz lobisi, organizeli soygunun adıdır. Haksız kazançlar için faizleri yüksek tutacak spekülasyonlar yapmak, faiz lobisinin en önemli görevlerindendir. Faiz lobisinin en önemli misyonu, kamu kesiminin borçlanma gereksiniminde belirgin artışlar yaşandığı dönemlerde, bu finansal kuruluşların üretim yapmadan kamuoyunu fonlayarak kazanç sağlamalarını gerçekleştirmektir.

 

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

canercanikli

Habil kardeşim, anladığım kadarıyla yazının orjinal yönü şu; Faiz Lobisi diye küresel bir terör örgütünden bahsetmesidir. Mustafa hoca bu hususta haklıdır. Bir çok devlet ve hükümet faiz lobisinin taşeronu haline gelmiştir. Faiz lobisi, uluslarası terör örgütlerinden daha tehlikelidir. Bizleri bu hususta uyardığı için, bilgilendirdiği için hocamıza dua ediyoruz. Allah dinimiz, dünyamız, ahiretimiz hususundaki tehlikeleri haber veren yazarlarımzın, hocalarımızın sayısını artırsın.

Cevapla

Habil

Ya mustafa hoca Faiz sömürü aracıdır.nasil yani Başka bildiğiniz varmi..bakin negatif faiz de var onnasil oluyor.Ya insan biraz ekonomi-politik olur.. karortakligi sekli olarak islami! Işlevsel olarak gayri islami! Bunu anlar san helal be.Bazilari.da ne müthiş diye yorum yazmış.guldum ne anlatmış yıllardır faiz icin yazılanlar nakletmiş.. Roger Garaudy okuyun faiz konusunda

Cevapla

veli kayabaş

selam ustad.hadis:halkin ihtiyac malini 40 gun pahalandirmak icin saklayan isterse haçli siyonist nusayri olarak ölsun.djyor.faiz eskiyalik yol kesmekle esdegerdir.

Cevapla

Burhan Eyüp yilmaz

Şu anki sistem é öyle aparatlar eklediler ki faiz haram amenna. Faizden beter soygun yöntemleri gelistirdiler. . Kendine müslüman diyecek Üer ...Grubu dahil. .üreticiyi Öyle sömüyorlarki akıllara ziyan. Kölelik hafif kalır. .

Cevapla

Sonic

Merkez bankası ciddi bir faiz artırımı yapacak hükümetin telkiniyle 24 ocakta görüşürüz

Cevapla

veliezher

Hocamız önemli bir konuya temas etmiştir. Faiz olbisi, küresel merkezli bir saldırıdır. Bir nevi faiz örgütüdür. Bu örgütle mücadele etmenin yolu, meşru ticaret alanlarını açmak, sadık tüccarların sayılarını çoğaltmaktır. Haram ticaret alanlarını çoğaltanlar, haramzadeleri tüccar yapıp Müslümanların başlarına musallat edenler, faiz lobisine karşı mücadele edemezler. Helal ticaret ve sadık tüccarlar desteklenmeli ve sayıları çoğaltılmalıdır. Sadık tüccarlar, cephedeki mücahidler kadar önemlidirler.

Cevapla

nuri

Hocam.ALLAH CC.Razı olsun ! mesaj açık ve net.hisse almak isteyene,oku ve düşün? kabilinden.muazzam bir makale!..

Cevapla

Rahmi Demiral

Haklı söze ne denilebilir? Yazarın kullandığı reçete Rabbanî bir reçete olup, Rabbimiz yapmayın buyurduğu her işte en iyi bilendir. Yani en iyi bilen varken O' na ters düşerek, daha iyi yaptığını zanneden ancak kendisini aldatır. Keşke çok bildiğini sananlar bunu bilselerdi? hem kendileri iki cihanda zarar ediyorlar, fakat maalesef beraberinde buna engel olamayanlarda zarar ediyorlar. " Kurunun yanında yaş da yanar" özdeyişinde olduğu gibi

Cevapla

hasan

"Ekonomi iyi yolda" "ekonomi tam gaz" "ihracatta dünya ikincisiyiz" başlıkları atarken "faiz lobisi" yokmuydu.. o zaman niye yazmıyordunuz. Bir yıllık koalisyon iktidarında Rahmetli Erbakan Hocanın yaptığını onbeş yılda yapamayanları övmek, "gerçeklerin üstünü örtmek"tir.

Cevapla

huseyn

Sermayenin çarkına çomak sokmak...

Cevapla

mükerrem

... Ekonomi bilmeyen cihat  seviciler ekonomiyi yorumluyor.

Cevapla

mehmet emin çetintaş

Bu da bazı malların üretilirken, diğer bazı malların üretilmemesi neticesini doğurabilir. Faiz, üretimde maliyetlerin yükselmesine de sebep olur. Halbuki faiz yerine kar/zarar ortaklığı (İslam hukukundaki mudarebe şirketi) uygulansa, zararı tamamen sermaye çekeceğinden, üretime rabbbülmal ortak, en azından fikren de katılıp mudarib ortağa yardım edecek ve böylece üretimde aktif bir rol oynayacaktır. Mudarıp ortak bireyin kişiliğini ve zekasını geliştirmek için vardır

Cevapla

mehmet emin

Ekonomik krizlerin doğup gelişmesiyle faizin yakından alakası bulunduğundan, kapitalizmde iş hayatını canlı tutabilmek için, kanun yolu ile faiz hadlerinin düşürülmesi ileri sürülmüştür. Diğer üretim vasıtalarının payları kesin olmayıp duruma göre azaldığı veya çoğaldığı halde, sermayenin hakkı olduğu iddia edilen faiz, kesindir. Faizin karşılanabilmesi için önce diğer paylardan azaltma yapılır. Eğer yetişmezse ana sermayeden karşılanır. Bu sebeple müteşebbis, sermayeyi, çok kâr getiren sahalarda kullanmak zorunda kalır.

Cevapla

Omer

Ah ulan biraz daha sarzim olsaydi Turkiye'nin butun sorunlarini cozecektim ama kor talih. Neyse baska sefere insallah.

Cevapla

mehmet emin çetintaş

Mudârebe Emek - sermaye ortaklığıdır. Yapılan işlemden oluşan kâr başlangıçta anlaşılan rabbülmal ortak ve mudarib ortak arasında paylaşılır. Zarar olması durumunda, eğer rabbülmal ortağın herhangi bir kusuru yoksa mudarib ortak bütün zararı yüklenir. (Şekerci,1981:249) Bir tarafın sermaye diğer tarafın emek koyduğu mudarabe seklinde bir sirkette emek sahibinin emeği kadar zararı çekip, sermayenin ise tamamen çektiğine göre riskin, rizikonun, bir karşılığı olarak sermayeye karın isabet etmesine itiraz edilecek bir durum olmasa gerektir.

Cevapla

MEHMET EMİN ÇETİNTAŞ

İslam ekonomik modelinde mudaraba sistemine önem verilmelidir.Yani kar/zarar ortaklığına dayalı bir sistem geliştirilmelidir. ama bu iş bankacılık sistemiyle olmaz. İsterse adı katılım bankası olsun.Zaten bankacılık sistemi kapitalizmin saçayağıdır.Sonucu du faizli sistemdir. onun için ülkede sadece bir banka olmalı o da beytul mal (yani merkez bankası diyebiliriz) Buda sadece para nın tedavülünü sağlamalı ve mal = para eşitliğinden duruma göre para pasmalıdır.Bu durumda muvahhit müslümanlara da çok iş düşüyor tabi ki her şeyden önce güvenilir dürüst tüccar,esnaf,işveren işçiler olmalıyız

Cevapla

MEHMED ARICAN

Sayın Tayyip Erdoğan isteseydi faizi kaldırırdı,

Cevapla

0406

Dolar 1700 geldi geçiyor hükümet bu işi bilmiyor, ida ediyorum ben bu işi 550 vekilden daha iyi biliyorum..bu beceriksizler bir iş yapamaz..bu ülkede faizi haledecek iki lider var..biri rahmetli erbakan diğeri ise t.erdoğandır onunda sözü geçmiyor..merkez bankasına bile laf geçiremiyor..1-merkez bankası bağımsız olmayacak.2-devletin imkanlarıyla faizsiz bir banka kurulsun halk sadaka fitre ve zekâtlarını buraya yatırsın bankada vadesiz hesap sistemi olsun..vadeli hesaplara girecek paralar altın kuruna göre alınsın ki vatandaşın param eriyecek korkusu olmasın..kurulacak bu banka önce için pilot bir bölge seçilsin acele etmeden yapılsın bu il bu banka 5 yıl boyunca kimseye kredi vermesin sermaye artırımına geçsin ve güçlensin..bu banka ülkede çok çok fakir olan vatandaşları tesbit etsin ve onlara fitre ve zekat versin,aman ha aylık 3000 tl maaş alan imamlara verilmesin bu hayır paraları..3-yurt içinde yapılan tüm alışveriş ve ticaretler tl yada altınla yapılsın bu zorunlu oksun..ithalat ve ihracatçılar için ise tl kulanan esnaf ve tüccarlara ayrıcalıklayrıcalıklar tanınsın..4-kurulacak bankalarda memurların maaşı için banka işlemleri sırasında müşterilerden hizmet bedeli için para kesebilir..bu faiz olmuyor..5-esnaf ve vatandaşa faizsiz kredi verilmeli alacakların tahsili için güçlü ipotekler tavizsiz uygulanmalı 6-örneğin ev yada araba almak isteyen vatandaşa "ben bu evi aldım 150 tlye satıyorum sana 250 tlye on sene öde "Bu kesinlikle faizdir..yazılacak çok şey var daha telefonun şarzı bitiyor

Cevapla

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?