Faiz lobisine karşı direnmek Karunlara karşı direnmektir/1

11 Ocak 2017 Çarşamba

İslâm öncesi ve İslâm dışı bütün rejimler, sistemler cahiliyye rejim ve sistemleridir. Cahili sistemlerin vazgeçilmezlerinden birisi de faizdir. Cahili sistemlerin hayata hâkim olmaları ve varlıklarını devam ettirmeleri, faizin varlığına bağlıdır. Cahiliyyenin zıddı olan İslâm ise, faize ve faizcilere karşı bir inkılâptır. İslâm dini faiz ile faizin girdiği bütün kazanç yollarını kesin olarak haram kılmıştır. Haram oluşu hem Âyet-i kerime ile hem de Hadis-i şerif’ler ile sabittir. 

Faiz, Karunların en güçlü silahıdır. “Faiz”in Arapçadaki sözlük anlamı, “suyun taşması, yayılması; taşan, feyezan eden, taşkın” demektir. Şimdiki Türkçede, ‘’faiz’’, nakit veya nakitle temsil edilebilen borçlarda, borçlunun, alacaklıya, borç miktarı ve vadeye göre, senelik belli bir nispet üzerinden yaptığı ödemedir. “Nukud-i Mevkufe” (Para Vakıfları) de ‘’faiz’’ yerine “ribh”, Tanzimattan sonraki ferman, kanun, karar ve mukavelenamelerde ‘’faiz’’ kelimeleri kullanılmıştır. 

Allah’ın mülkünde Allah’ın yasakladığı faizi serbest hale getiren her kanun bir Karun’dur. Karunlukta düşeni yemek kanundur. Karun; kendi aklını, bilgisini, kuvvet ve servetini kendisine ilah edinmiş olan kimsedir. Rabbimiz haber veriyor: 

“Şüphesiz Kârûn, Mûsâ’nın kavmindendi. Onlara karşı azgınlık etti. Biz ona, anahtarlarını (bile taşımak) güçlü bir topluluğa ağır gelecek hazineler verdik. Hani, kavmi kendisine şöyle demişti: “Böbürlenme! Çünkü Allah, böbürlenip şımaranları sevmez.

Allah’ın sana verdiği şeylerde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme. Çünkü Allah, bozguncuları sevmez.

Kârûn, “Bunlar bana bendeki bilgi ve beceriden dolayı verilmiştir” dedi. O, Allah’ın kendinden önceki nesillerden, ondan daha kuvvetli ve daha çok mal biriktirmiş kimseleri helâk etmiş olduğunu bilmiyor muydu? Suçlulukları kesinleşmiş olanlara günahları konusunda soru sorulmaz (Çünkü Allah hepsini bilir).” (Kassas Sûresi/ 76-78)

Firavunî düzenlerin ayakta kalmaları ve varlıklarını sürdürmeleri, Karunların var olmasına bağlıdır. Firavunlar Karun’suz, Karunlar da faizsiz olmaz. Faizin serbest olduğu, faizcilerin cezalandırılmadığı bir yerde Karunlar hüküm sürüyorlar demektir.

Asrımızda ehl-i küfrün varlıktan şımarmış, ehl-i İslâm’ın yokluktan şaşırmış hâl-i pür-melâlî, Karunların zaferini haber veriyor. Dinimiz İslâm, bizden Karunluk değil, Kur’ânîlik ister. 

Yeryüzünde Allah’ın birliğine ve tekliğine razı olmayıp O’na şerikler/ortaklar, alternatifler bulmaya çalışanların hayat dayanakları faizdir. Faiz, iktisadi alanda tekelleşme hevesidir. Şunu bilelim ki; siyasetin tekelleşmesi Firavun, idarenin tekelleşmesi Haman, ilmin tekelleşmesi Bel’am, bilimin tekelleşmesi Samiri, iktisadın tekelleşmesi ise Karun doğurur.

İslâm’a dayanmayan ve İslâm’a uygunluk arz etmeyen bütün rejimler, faiz, borsa, döviz üçlüsüne dayanan üç kağıtçılık rejimleridir.

Asrımızda Şahsi menfaat, İnsafsız rekabet ve Sınırsız hürriyet prensipleriyle hareket eden Kapitalizm, Kur’ân-ı Kerim’de geçen Karun’a tekabül etmektedir.

Kapitalizmden kaynaklanan “Sen çalış, ben yiyeyim” felsefesi, yiyenler ve bakanlardan oluşan bir dünya kurmuştur. 2006 Nobel barış ödülü sahibi ekonomi profesörü Muhammed Yunus şunları söylüyor: “Aç gözlülük dünya ekonomisini bitirdi. Kapitalizm kumarhaneye dönüştü. Doymak bilmezlik piyasaları etkiledi. Spekülasyonlar felaket getirdi.”

İslâm ile idare olunmaya son verildiği günden bu yana komünizm adalet adına hürriyeti, kapitalizm ise hürriyet namına adaleti katletti. Kapitalizm, cahili sermayenin sosyal ve siyasal sistem denetlemesidir. Faiz lobisine karşı direnmek, buna müsaade etmemektir.

İslâm bütünüyle iktidar olmadan hiçbir beşeri rejim para ve iktidarı ele geçirenler karşısında zayıfların hakkını koruyamaz. Günümüzde faize dayanan kapitalist rejimin karşısına liberalizm ile çıkanlar, Karunların iştahlarını kabartanlardır. Rahmetli Cemil Meriç’in dediği gibi Liberalizm; hür bir kümeste hür tilki rejimidir. Yani tavuklar da, tilkiler de hür. Fakat tilkilerin hürriyeti karşısında tavukların hür olması neye yarar?

Faiz lobisi, organizeli soygunun adıdır. Haksız kazançlar için faizleri yüksek tutacak spekülasyonlar yapmak, faiz lobisinin en önemli görevlerindendir. Faiz lobisinin en önemli misyonu, kamu kesiminin borçlanma gereksiniminde belirgin artışlar yaşandığı dönemlerde, bu finansal kuruluşların üretim yapmadan kamuoyunu fonlayarak kazanç sağlamalarını gerçekleştirmektir.

 

YORUM YAZ

 • canercaniklicanercanikli1 yıl önce
  Habil kardeşim, anladığım kadarıyla yazının orjinal yönü şu; Faiz Lobisi diye küresel bir terör örgütünden bahsetmesidir. Mustafa hoca bu hususta haklıdır. Bir çok devlet ve hükümet faiz lobisinin taşeronu haline gelmiştir. Faiz lobisi, uluslarası terör örgütlerinden daha tehlikelidir. Bizleri bu hususta uyardığı için, bilgilendirdiği için hocamıza dua ediyoruz. Allah dinimiz, dünyamız, ahiretimiz hususundaki tehlikeleri haber veren yazarlarımzın, hocalarımızın sayısını artırsın.
 • HabilHabil1 yıl önce
  Ya mustafa hoca Faiz sömürü aracıdır.nasil yani Başka bildiğiniz varmi..bakin negatif faiz de var onnasil oluyor.Ya insan biraz ekonomi-politik olur.. karortakligi sekli olarak islami! Işlevsel olarak gayri islami! Bunu anlar san helal be.Bazilari.da ne müthiş diye yorum yazmış.guldum ne anlatmış yıllardır faiz icin yazılanlar nakletmiş.. Roger Garaudy okuyun faiz konusunda
 • veli kayabaşveli kayabaş1 yıl önce
  selam ustad.hadis:halkin ihtiyac malini 40 gun pahalandirmak icin saklayan isterse haçli siyonist nusayri olarak ölsun.djyor.faiz eskiyalik yol kesmekle esdegerdir.
 • Burhan Eyüp yilmazBurhan Eyüp yilmaz1 yıl önce
  Şu anki sistem é öyle aparatlar ekledilerki faiz haram amenna. Faizden beter soygun yöntemleri gelistirdiler. .Kendine müslüman diyecekÜer ...Grubu dahil. .üreticiyi Öyle sömüyorlarkiakıllara ziyan. Kölelik hafif kalır. .
 • SonicSonic1 yıl önce
  Merkez bankası ciddi bir faiz artırımı yapacak hükümetin telkiniyle 24 ocakta görüşürüz
 • veliezherveliezher1 yıl önce
  Hocamız önemli bir konuya temas etmiştir. Faiz olbisi, küresel merkezli bir saldırıdır. Bir nevi faiz örgütüdür. Bu örgütle mücadele etmenin yolu, meşru ticaret alanlarını açmak, sadık tüccarların sayılarını çoğaltmaktır. Haram ticaret alanlarını çoğaltanlar, haramzadeleri tüccar yapıp Müslümanların başlarına musallat edenler, faiz lobisine karşı mücadele edemezler. Helal ticaret ve sadık tüccarlar desteklenmeli ve sayıları çoğaltılmalıdır. Sadık tüccarlar, cephedeki mücahidler kadar önemlidirler.
 • nurinuri1 yıl önce
  Hocam.ALLAH CC.Razı olsun ! mesaj açık ve net.hisse almak isteyene,oku ve düşün? kabilinden.muazzam bir makale!..
 • Rahmi DemiralRahmi Demiral1 yıl önce
  Haklı söze ne denilebilir? Yazarın kullandığı reçete Rabbanî bir reçete olup, Rabbimiz yapmayın buyurduğu her işte en iyi bilendir. Yani en iyi bilen varken O' na ters düşerek, daha iyi yaptığını zanneden ancak kendisini aldatır. Keşke çok bildiğini sananlar bunu bilselerdi? hem kendileri iki cihanda zarar ediyorlar, fakat maalesef beraberinde buna engel olamayanlarda zarar ediyorlar. " Kurunun yanında yaş da yanar" özdeyişinde olduğu gibi
 • hasanhasan1 yıl önce
  "Ekonomi iyi yolda" "ekonomi tam gaz" "ihracatta dünya ikincisiyiz" başlıkları atarken "faiz lobisi" yokmuydu.. o zaman niye yazmıyordunuz. Bir yıllık koalisyon iktidarında Rahmetli Erbakan Hocanın yaptığını onbeş yılda yapamayanları övmek, "gerçeklerin üstünü örtmek"tir.
 • huseynhuseyn1 yıl önce
  Sermayenin çarkına çomak sokmak...
Daha fazla yorum göster