THY- Euroleague

Okula başlama ve ders başarısı

17 Eylül 2017 Pazar

D

eğerli okuyucularım, uzun yaz tatilinden sonra artık okul zamanı geldi. Tatilin tatlı yorgunluğunu üzerinden atmak her insan için zordur ama özellikle okul çağı çocukları için bu ayrı bir sorun olabilir. Özellikle ilkokul çağı çocukları bazı uyum sorunları yaşar.

Okulunu gerçek anlamda benimsemiş ve kendine göre bir sistem oluşturmuş öğrenciler bu kadar uzun bir tatil sürecinden sıkılmakta ve okullarını, arkadaşlarını özlemektedir. Çocuk veya gencin çevre değiştirmesi ve yeni eğitim yılında farklı bir okulda eğitim görecek olması da çocuğun okulla ilişkisini etkiler. Yeni arkadaşlar, yeni bir öğretmen ve farklı bir ortam da çocuk veya genç için olumsuz etkiler oluşturabilir. Daha önce devam ettiği okulda uyum ve davranış sorunları yaşamış olan çocuk, yeni okulunda çok daha başarılı bir öğrenci olabilir. Ya da tersi olarak önceki okulunda sorunsuz bir öğrenciyken yeni okuluna alışmakta ve arkadaşlarını kabul etmekte zorluk yaşayabilir. Sınıftaki diğer çocuklar da yeni gelen öğrenciyi kabul etmekte direnç gösterebilir.

Genel olarak bakıldığında sağlıklı aile ilişkilerine sahip çocukların, eğitim hayatlarını da sorunsuz bir şekilde sürdürdükleri görülmektedir.

Çocuğunuzun derslerinde ve okulunda başarılı, çabuk öğrenen biri olması için öncelikle onu koşulsuz sevmeniz, bu sevgiyi ona söz ve beden dili ile belirtmeniz çok önemli… Yani çocuğumuz bir dersinde kötü not alsa veya size ters gelen tavırlarda bulunmuş olsa bile onu her şeye, her hareketine rağmen sevebilmekten bahsediyorum. Bazı ebeveynler biliyorum, oğlu veya kızı önemli bir sınavdan düşük not aldığında çocuğuna karşı soğuk davranabiliyorlar.

Başarısızlığa uğramış çocuğu aptal, işe yaramaz olarak etiketleyerek hakkında olumsuz tablo çizmek yapılacak en kötü şeydir. Çünkü danışmaya gelen bazı öğrencilere testler uygulayıp sonuçlarını yorumladığımda görüyorum ki öğrencinin zekâsı normal, dikkati, hafızası çok iyi. Fakat ailede yaşanan huzursuzluklar veya ebeveynden birinin hasta olması, öğretmenin sert ve ilgisiz olması, sınıfta kendini yalnız, değersiz hissetme gibi birçok psikolojik faktörler çocukların kapasitesi olduğu halde ders başarısını olumsuz etkiliyor. Bazı öğrenciler de verimli ders çalışma yollarını bilmiyor, zamanını iyi kullanamıyor. Başarısızlık yüzünden aşağılanmış çocuk kendi kabuğuna çekilir. Utanç duygusu ruhunda yaralar açarak öfke ve intikam duygularına dönüşür. Hâlbuki başarı için öğrenme, kendine güven, esneklik, açıklık ve stresten uzak sağlıklı bir zihin gereklidir. Utanç duygusu ise gerilim, içe kapanma ve kendinden şüphe etme gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olur.

Şu nokta hiçbir zaman unutulmamalı: “Stres başarıyı engeller”. Çocuğumuzda sıraladığım tepkileri fark ettiğinizde onunla daha yakından ilgilenmeniz doğru olacaktır; - Nedensiz kendini yorgun hissetme. - Okula gitmekte isteksizlik, sabah hazırlığında huzursuzluk. - Her zamankinden fazla televizyona veya bilgisayara odaklanma. - Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, susuzluk. - İşbirliğine yanaşmama. - Her zamankinden daha hırçın olma. - Bağımlı olma ve başkalarından yardım bekleme. - İçine kapanma, sinirlilik, unutkanlık gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Çocuğumuzun başarılı olması için; düzenli bir aile ortamı ve olumlu ilişkiler, iyi bir başlangıç zeminidir. Yeterince sevgi ve ilgi gören çocuk mutlaka okulda ve derslerinde daha çok başarılı olur.

En önemlisi de; okulun bir sorumluluk ve kişisel gelişme aracı olduğunu unutmamak, anne-baba olarak çocukları yarışa çıkmış bireyler olarak görmemek, sadece okulla ilgili ortak konu yapmayıp, çocuğun başka gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek gerekmektedir.

Çocuklarımızın başarılı olması duasıyla Allah’a emanet olunuz.

Not: Psikolojiyle ilgili diğer paylaşımlarımı Instagram adresimden; (psikologkivancc) takip edebilirsiniz.

PSİKOTERAPİST KIVANÇ TIĞLI BULUT

DNŞ TEL: 0212 503 79 95-0 506 401 79 91

 

YORUM YAZ