Ağaç kurtları

Son güncelleme: 02 Aralık 2014 08:19

Bana kalırsa bizim için asıl risk kendi içimizde.. Dışarıdan gelen tehditlere karşı birlikte hareket ediyorduk. Şimdi, iktidar nimetlerini elde etmek için rekabet ediyoruz.

Bir de inandığımız gibi yaşamayınca yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz.

Hani, meşhur bir söz var: Baba sen dostlarımızdan koru beni, ben düşmanlarımla başedebilirim.

Hep söylüyorum: Kadın, para ve makam konusunda bizde zaaf çok büyük. Herkesin kendi içine bakması gerek önce.

Bakın, haram para ile hayır yapılmaz. Şeytan bizi Allah’la aldatmasın. Cami, yurt, kurs bahanesinin arkasına saklanmayalım. Zorla hayır olmaz..

Yolsuzluk ve torpil konusunda iktidarın herkesten daha dikkatli olması gerek.. İktidar yanlıları bu kapıyı aralarsa, bürokratlar kapıyı söker.

Her yerde, her zaman bu böyle. Dün böyle idi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Bu işi sıfırlamak mümkün değil. Ama bir ölçüde, denetim ve caydırıcı bir ceza ile bu iş kontrol altına alınabilir. Bir de yapanın yanına kâr kalmaması gerek.

Cemaat iktidarı yolsuzlukla suçluyor, başkalarına, aleme öğüt veriyorlar ama, sanki sınav sorularını çalanlar kendileri değil. Sanki kamu kaynaklarını hortumlayanlar kendileri değil..

Her kesimde her çeşit insan var. Her kesimde dürüst insan da var, haksızlık yapan da..

Herkes AK Partililere yükleniyor ama, sanki CHP’liler çok dürüst.. MHP mi dürüst? BDP mi dürüst? Demirel mi, Çiller mi, Yılmaz mı dürüsttü..

Servet ve iktidarın dejenere edici bir etkisi var. Dikkat etmek gerek. Hele bir de, servet ve iktidarınız aklınız ve imanınızdan fazla ise ortada bir sorun var demektir..

Kamu malı bizim geleneğimizde “yetim malı” gibidir. Âyet ne diyordu: “Vay o namaz kılanların haline ki!”

Kedi, yavrusunu yemeye karar verirse, onu kediye benzetirmiş. Birileri yemeye karar verince âyetleri tevil edebiliyor. Hacca gidip günahlarını sildireceğini düşünenler yanılıyorlar..

Başbakan müfettişin denetim yapacağı firmada çay içerse haram olacağını söylüyor. Peki ya işi vermek ya da hakedişi ödemek için komisyon alanlar, bakanlıklardan, belediyelerden iş alıp % 20-30 fazlası ile başkasına işi satanlar, adres teslimi ihale yapanlar.. Bu iş böyle gidemez.

Kem alatla kemalat olmaz. Haram parayla hayır olmaz..

Güzel şeyler yaparken, helal olana haram katarak yaptığınız işi murdar etmeyin.

Bakın bu işin acısı sağlığınızdan, ailenizden çıkabilir. Son pişmanlık fayda vermez.

Her şeyi, gizlediklerinizi, gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var. Ve bir gün bu dünyada yaptığımız, yapmamız gerekirken yapmadığımız her şeyin hesabını vereceğimiz bir gün gelecek. Bu dünyada yaptığımız ve yapmamız gerekirken yapmadıklarımızla, ya kendi cennetimize kendi sırtımızda tuğla ya da kendi cehennemimize kendi sırtımızda odun taşıyor olacağız.

Yolsuzluk yapanlar yaptıklarının gizli kalacağını sanmasınlar.. Bu gerçekler bir gün bir şekilde ortaya çıkar.. Korku ve utanç yakanızı bırakmaz. Tehdit ve şantaja boyun eğmek zorunda kalabilirsiniz.

Hani derler ya, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.. Çocuklarınıza utanacakları bir miras bırakmayın. Bu iş bu dünyadaki rezillikle kalmaz. Ahiretinizi berbat edersiniz.

İktidar sahipleri “cam ev”de oturmak zorundadır. Davutoğlu’nun bu durumu ciddiye alması, siyasi irade, bürokrasi ve yerel yönetimlerdeki rüşvet, torpil iddialarının üzerine ciddiyetle gitmesi gerek.. Bazı şeylerin şuyuu vukuundan beterdir.. Selam ve dua ile.

YORUMLAR
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

mehmet özkan

sayın dilipak antep teki ak partili belediyeler suriyeli mazlumlara külliyen tüm yardımları kestiler.....nedeni de şehirden çıkıp çadırlara gitsinler diye..buna ne dersiniz.....

Cevapla

Nail GÜLER

Bütün tesbitler dosdoğru ele geçirmişlik hırsı bütün hızıyla uygulanıyor siyasilerle akraba olmayanlar yönetmenliklere tabii tutuluyorlar yakınlar ise istisna kadrolarla ihya ediliyorlar ümmet adı altındı acımasızca mikro milliyetçilik yapılıyor ve kadrolaşmada öncelik ahbap çavuş ilişkisine veriliyor. Bunları yapanlar gücünü en tepedeki yöneticilerden alıyorlar bu işin üstüne gidileceğini sanmıyorum.

Cevapla

Bayram

Cemre Öz: Pardon öteki tarafta, torpil ve hırsızlık yok mu?sen buna inanıyor musun? Alaaaası var hemde Üniversitesinde, istiyorsanız isim de vereyim, konuşturmayın beni...

Cevapla

mustafa hüdaverdi ugur

dilipak acı da olsa gerçeği yazmış, ap, anap, chp daha dün gibi hafızalarda türkiye de iktidar partilerinin geldiği noktaya akp de geldi, iktidar nimetlerinden faydalanmak isteyenlerin girmeyeceği boya, takmıyacağı maske yok, leş kargaları gibi iktidar partilerine üşüşüyorlar netice malum, tayyip bu oyuna geldi şimdilik ucuz kurtardı, davutoğlu ise onun kadar birikimli ve deneyimli değil, tek kurtuluşları tüm teşkilatı fabrika ayarlarına döndürmek, aksi halde çok büyük bir hüsran onları bekliyor dilipakın sesine kulak versinler dilipakta bizlerin yani avamın, ötesi fasa fiso...

Cevapla

Abdullah

Parelel yalanları ile hergün hizmet insanlarına iftira edenler görüyorsunuz yolsuzluklara bazı vicdanlar artık dayanamıyor.Neredesiniz dilinizimi yuttunuz.Unutmayın Hesap gününde diliniz susacak azalarınız konuşacak.

Cevapla

muhsin

Toplumdaki ekonomiyi zehirleyen 4 tane mikrop vardır. Bu mikropların tedavisi içinde Kur’anı Kerim’de devası olan ilaçlar verilmiştir. 1.Mikrop ; Faiz belasıdır. Faiz; insanların paraları artsın diye başvurulan haram , gayrimeşru bir yoldur. Bunun önlemenin yolu da kazancımızın zekâtını (%2,5) vermekten geçer.Aksi halde o kişi, bir şekilde faiz mikrobuna bulaşır. Ya faiz alır, ya da faiz verir.(Rum 39) 2.Mikrop; Rüşvettir.Rüşvet hakimlere yani güçlülerere bir menfaat temini için verilen ve haram olan haksız kazançtır. Bunu önlemenin yolu ise Kur’an’da BİRR’ adı ile zekâtın bir misli olan %2,5 ilave bedelin Kuran da geçen 7 grup insana vermektir.Böylece kazancının %5’ini Zekât ve Birr olarak vermiş olur. (Bakara 177- Tövbe 60) Birr’i vermeyen kişiler bir şekilde rüşvet belasına bulaşırlar, ya rüşvet alırlar, ya da verirler. 3.Mikrop; Karaborsa, Stokculuk veya altını gümüşü veya parayı yastık altında biriktirmek, yatırıma dönüştürmemektir. Bu dinimizde haram kılınmıştır. Bu mikrobun çaresi ise birikimlerimizi yatırıma dönüştürmek ve insanlara iş ve tüketime yönelik üretim sağlamaktır. (Tevbe 34) 4.Mikrop; İsraftır. İsraf ihtiyaçtan fazlasına sahip olan kişinin bunu israf etmesidir ki bu haramdır.Bunun çaresi ise ihtiyaçtan fazlasını vermektir (infak etmektir.) O zaman insan israftan korunuruz. Bu konuda sahabeyi örnek almak gerekir.( Bakara 264) İsraf haramdır ve günümüzün en büyük mikrobudur, belasındır. Bu yüzden dünya hercü-merçtir.(A’raf 31) Ekonomiyi etkileyen bu beş mikrop (hastalık) yok olursa, ekonomide kriz, açlık, yoksulluk ve kıtlık olur mu? Tabi ki olmaz. Öyleyse başta develet adamlarımız olmak üzere din ve fikir adamlarımız ile birlikte bu konuyu, bu boyutlarda ele almak, kafa yormak zorundayız..

Cevapla

Sami Adalet

İktidarımız adına bir özeleştiri olarak kabul edersek , güzel bir yazı. Unutulmamalıdırki, para güç ve iktidarın bozamayacağı insan yoktur. Müslümanıda hristiyanıda yahudisinide tanımaz. Ama herkezin para ve gücün ele geçiremeyeceği, tesir edemeyeceği ilkeleri ve prensipleri olmalıdır, otokontrolü olmalıdır. İnsan , hatasını söyleyen dostuna, bundan dolayı düşmanlık beslememelidir. Ne demişler hayat faniii - ölüm aniii...))

Cevapla

Cemre Öz

Başına ne düştü senin.Yoksa saraydan içeri almadılarmı.Yarın eski zavallı haline dönersin.Geç o bilmiş tavırları.Hırsızlık varmı yokmu onu anlat bakalım.Her yer pislik kokuyo senin burnun almıyor sanırım.Öteki tarafta torpil ve hırsızlık yok onu hatırlatayım sizlere.

Cevapla

Ali POLAT

Hocam bizde szilderin katgılarına aynen katılıyoruz.Fakat geçmiş liderlerin siyasitcilerin adlarınıda listeye yazıprak bir yere varamayız.Sui emsal emsal olmaz.Bu halk onlardan menmun olsa onları yeniden ikltidar yapardı.

Cevapla

melbekliyorum

Hayrettin Karaman'ın AKP ye ahlak, ehliyet ve liyakat konularında ıslahat seferberliği tavsiyesini hatırlatıyorum. Kötüleri kovun iyileri getirin. Aksi takdirde bu nimet Allah alır ve büyük fırsat kaçırılmış olur. Ümmetin umudu oldu AKP yüzkarası olmasın.

Cevapla

Enver Fatih Karakoç

Abdurrahman Dilipaka gerçekleri cesur bir şekilde dile getirdiği için teşekkürler ediyoruz Bundan sonraki iş hükümete kalıyor. Toprağın altını hepimiz düşünmeliyiz. Dilipakı alnından öpüyorum. Selam ve Dua ile

Cevapla

İkbal

Yüce Allah'ım senden razı olsun. Hocam.

Cevapla

namık kasımoğlu

sayın dilipak diğer saydığınız partiler çıller demirel mhp bdp chp adı ne olursa.iktidar olmak için bol bol ayet hadis söylemlerinde bukunmadılar.dinimizin değerlerini bol bol dillerine dolamadılar.kendilerine dini söylemle karşı güç oluşturmadılar.ayetlerle hadislerle dalga geçmediler.din üzerinden her şeyi söyleme yetkisini kendilerinde görmediler.göremediler

Cevapla

mehmet ali eker

Bursada bir cenaze namazına katına vekil ve belediye başkanını gören imam efendi kendini tavernada zannedip ooo sn.vekilim hoşgeldinizlere başladı.maalesef yalakalık çıkarcılık diz boyu.ve bunları söyleyenler hemen ocu bucu ilan ediliyor.ama çok şükür sn.Dilipak zun zaman sonra okunacak gerçek bir yazı yazmış.

Cevapla

ismail çevik

yemek içinmi yaşıyoruz yaşamak içinmi yiyoruz hocam.

Cevapla

Recep Kaya

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, Dilipak hocam bize tercüman oldunuz. Sizi Rabbım için seviyorum.

Cevapla

hatıce kırat

a. Dilipak beyefendiye bende katılıyorum fakat kadınların ,kadınlarla olan mrcburi diyologların dışında ki mesleklerde zinetlerini teşhir ede ede para ve makam uğruna kadınlıklarından çıkıp erkekleşen kadın kardeşlerimizin çalışmalarında çok buyuk rahatsızım a. d, beyefendinin bu konuya daha sert girmesin isterdim teşekkurederim.

Cevapla

AKIN AYIK

fare olmasın.

Cevapla

necmettin gülşen

aynen dilipakın yazısına katılıyorum, inşaallah herkes bu yazıdan haberdar olur, maalesef 20 yıl 25 yıl evlerde tefsir v eya hadis dersi yapanlar MEVKİ MAKAM VE İKTİDAR vb nimetlere ulaşınca dünya bu arkadaşları yuttu..o dersleri niye yaptınız o zaman... a dilipak hatırlatıyor ve görevini yapıyor.. Allah ondan razı olsun...

Cevapla

ihsan

değerli abiciğim selam saygılar ah ah ne hale gelmişiz bir görsen hep çıkıyorlar kürsüden vaaz ediyorlar israf etmeyin israf haramdır .emanna ama nerde icraat israf şatafat gösteriş almış başına gidiyor hep söylemde yaşamaya geldikmi yanına varmıyoruz siz biliyorsunuz burda yazmak istemiyorum hep yalan söylediklerii hep madde peres olmuşuz çürümüşüz müslümanlar olarak kardeşlik bitmiş

Cevapla

Huseyin Kilinc

Dilipak: Yine dogruyu soylemiyorsun.Biz derken sadece Islami kesim bile degil uc-bes yandas demek sizi siz yapiyor.undan kurtulmali once insan demeliyiz.Kucuk bir azinligi cennete goturseniz veya uc-bes kisi cennete gitseniz ne olur ki? Yaz konus dogruyu soyle insanlar icin.

Cevapla

örğütü

Rabbim bu temennileri ahiret adaleti temelinde anlayan ve idrak eden bir siyasetci, yönetici ve sivil toplum örgütü nasip etsin..

Cevapla

hasan

ellerine sağlık bir ilavem daha olacak...THY yazılım iahalesinde ve diğer devlet kurumlarının yazılım ihalelerinde yerli firmalar ın çok çok üstünde teklif veren Yahudi firması işleri topluyor yerli firmalar nal topluyor bu nasıl bir iştir devlet denetleme kurumu uyumasın yan gelip yatmasın ihaleleri mercek altına alsın yan gelip yatmasın bunun son örneği thy

Cevapla

Fahrettin

Abdurrahman bey, çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. Yanlız biz Akp ye yolsuzluk ve yoksulluğu kaldırsın diye oy verdik. Başkalarının yaptığı hırsızlığı arsızlığı örnek gösterip onlarda yapıyordu demenin ne anlamı var. Şimdi siz iktidardasınız yolsuzluğa kılıf aramanın hiç bir mazereti olamaz. Selamlar

Cevapla

Bekir GÖKÇER

Teşekkür ederim. Çok nefis bir yazı. Mesaj doğru algılanırsa hepimiz kazanırız. Hakkı üstün tutmak esas, geri angarya.

Cevapla

Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak Tüm yazıları için tıklayın »
Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?