Ağaç kurtları

02 Aralık 2014 Salı

Bana kalırsa bizim için asıl risk kendi içimizde.. Dışarıdan gelen tehditlere karşı birlikte hareket ediyorduk. Şimdi, iktidar nimetlerini elde etmek için rekabet ediyoruz.

Bir de inandığımız gibi yaşamayınca yaşadığımız gibi inanmaya başlıyoruz.

Hani, meşhur bir söz var: Baba sen dostlarımızdan koru beni, ben düşmanlarımla başedebilirim.

Hep söylüyorum: Kadın, para ve makam konusunda bizde zaaf çok büyük. Herkesin kendi içine bakması gerek önce.

Bakın, haram para ile hayır yapılmaz. Şeytan bizi Allah’la aldatmasın. Cami, yurt, kurs bahanesinin arkasına saklanmayalım. Zorla hayır olmaz..

Yolsuzluk ve torpil konusunda iktidarın herkesten daha dikkatli olması gerek.. İktidar yanlıları bu kapıyı aralarsa, bürokratlar kapıyı söker.

Her yerde, her zaman bu böyle. Dün böyle idi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Bu işi sıfırlamak mümkün değil. Ama bir ölçüde, denetim ve caydırıcı bir ceza ile bu iş kontrol altına alınabilir. Bir de yapanın yanına kâr kalmaması gerek.

Cemaat iktidarı yolsuzlukla suçluyor, başkalarına, aleme öğüt veriyorlar ama, sanki sınav sorularını çalanlar kendileri değil. Sanki kamu kaynaklarını hortumlayanlar kendileri değil..

Her kesimde her çeşit insan var. Her kesimde dürüst insan da var, haksızlık yapan da..

Herkes AK Partililere yükleniyor ama, sanki CHP’liler çok dürüst.. MHP mi dürüst? BDP mi dürüst? Demirel mi, Çiller mi, Yılmaz mı dürüsttü..

Servet ve iktidarın dejenere edici bir etkisi var. Dikkat etmek gerek. Hele bir de, servet ve iktidarınız aklınız ve imanınızdan fazla ise ortada bir sorun var demektir..

Kamu malı bizim geleneğimizde “yetim malı” gibidir. Âyet ne diyordu: “Vay o namaz kılanların haline ki!”

Kedi, yavrusunu yemeye karar verirse, onu kediye benzetirmiş. Birileri yemeye karar verince âyetleri tevil edebiliyor. Hacca gidip günahlarını sildireceğini düşünenler yanılıyorlar..

Başbakan müfettişin denetim yapacağı firmada çay içerse haram olacağını söylüyor. Peki ya işi vermek ya da hakedişi ödemek için komisyon alanlar, bakanlıklardan, belediyelerden iş alıp % 20-30 fazlası ile başkasına işi satanlar, adres teslimi ihale yapanlar.. Bu iş böyle gidemez.

Kem alatla kemalat olmaz. Haram parayla hayır olmaz..

Güzel şeyler yaparken, helal olana haram katarak yaptığınız işi murdar etmeyin.

Bakın bu işin acısı sağlığınızdan, ailenizden çıkabilir. Son pişmanlık fayda vermez.

Her şeyi, gizlediklerinizi, gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var. Ve bir gün bu dünyada yaptığımız, yapmamız gerekirken yapmadığımız her şeyin hesabını vereceğimiz bir gün gelecek. Bu dünyada yaptığımız ve yapmamız gerekirken yapmadıklarımızla, ya kendi cennetimize kendi sırtımızda tuğla ya da kendi cehennemimize kendi sırtımızda odun taşıyor olacağız.

Yolsuzluk yapanlar yaptıklarının gizli kalacağını sanmasınlar.. Bu gerçekler bir gün bir şekilde ortaya çıkar.. Korku ve utanç yakanızı bırakmaz. Tehdit ve şantaja boyun eğmek zorunda kalabilirsiniz.

Hani derler ya, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.. Çocuklarınıza utanacakları bir miras bırakmayın. Bu iş bu dünyadaki rezillikle kalmaz. Ahiretinizi berbat edersiniz.

İktidar sahipleri “cam ev”de oturmak zorundadır. Davutoğlu’nun bu durumu ciddiye alması, siyasi irade, bürokrasi ve yerel yönetimlerdeki rüşvet, torpil iddialarının üzerine ciddiyetle gitmesi gerek.. Bazı şeylerin şuyuu vukuundan beterdir.. Selam ve dua ile.

YORUM YAZ

 • mehmet özkanmehmet özkan3 yıl önce
  sayın dilipak antep teki ak partili belediyeler suriyeli mazlumlara külliyen tüm yardımları kestiler.....nedeni deşehirden çıkıp çadırlara gitsinler diye..buna ne dersiniz.....
 • Nail GÜLERNail GÜLER3 yıl önce
  Bütün tesbitler dosdoğru ele geçirmişlik hırsı bütün hızıyla uygulanıyor siyasilerle akraba olmayanlar yönetmenliklere tabii tutuluyorlar yakınlar ise istisna kadrolarla ihya ediliyorlar ümmet adı altındı acımasızca mikro milliyetçilik yapılıyor ve kadrolaşmada öncelik ahbap çavuş ilişkisine veriliyor. Bunları yapanlar gücünü en tepedeki yöneticilerden alıyorlar bu işin üstüne gidileceğini sanmıyorum.
 • BayramBayram3 yıl önce
  Cemre Öz: Pardon öteki tarafta, torpil ve hırsızlık yok mu?sen buna inanıyor musun?Alaaaası var hemde Üniversitesinde, istiyorsanız isim de vereyim, konuşturmayın beni...
 • mustafa hüdaverdi ugurmustafa hüdaverdi ugur3 yıl önce
  dilipak acı da olsa gerçeği yazmış, ap, anap, chp daha dün gibi hafızalarda türkiye de iktidar partilerinin geldiği noktaya akp de geldi, iktidar nimetlerinden faydalanmak isteyenlerin girmeyeceği boya, takmıyacağı maske yok, leş kargaları gibi iktidar partilerine üşüşüyorlar netice malum, tayyip bu oyuna geldi şimdilik ucuz kurtardı, davutoğlu ise onun kadar birikimli ve deneyimli değil, tek kurtuluşları tüm teşkilatı fabrika ayarlarına döndürmek, aksi halde çok büyük bir hüsran onları bekliyor dilipakın sesine kulak versinler dilipakta bizlerin yani avamın, ötesi fasa fiso...
 • AbdullahAbdullah3 yıl önce
  Parelel yalanları ile hergün hizmet insanlarına iftira edenler görüyorsunuz yolsuzluklara bazı vicdanlar artık dayanamıyor.Neredesiniz dilinizimi yuttunuz.Unutmayın Hesap gününde diliniz susacak azalarınız konuşacak.
 • muhsinmuhsin3 yıl önce
  Toplumdaki ekonomiyi zehirleyen 4 tane mikrop vardır. Bu mikropların tedavisi içinde Kur’anı Kerim’de devası olan ilaçlar verilmiştir.1.Mikrop ; Faiz belasıdır. Faiz; insanların paraları artsın diye başvurulan haram , gayrimeşru bir yoldur. Bunun önlemenin yolu da kazancımızın zekâtını (%2,5) vermekten geçer.Aksi halde o kişi, bir şekilde faiz mikrobuna bulaşır. Ya faiz alır, ya da faiz verir.(Rum 39)2.Mikrop; Rüşvettir.Rüşvet hakimlere yani güçlülerere bir menfaat temini için verilenve haram olan haksız kazançtır. Bunu önlemenin yolu ise Kur’an’da BİRR’ adı ile zekâtın bir misli olan %2,5 ilave bedelin Kuran da geçen 7 grup insana vermektir.Böylece kazancının %5’ini Zekât ve Birr olarak vermiş olur. (Bakara 177- Tövbe 60) Birr’i vermeyen kişiler bir şekilde rüşvet belasına bulaşırlar, ya rüşvet alırlar, ya da verirler.3.Mikrop; Karaborsa, Stokculuk veya altını gümüşü veya parayı yastık altında biriktirmek, yatırıma dönüştürmemektir. Bu dinimizde haram kılınmıştır. Bu mikrobun çaresi ise birikimlerimizi yatırıma dönüştürmek ve insanlara iş ve tüketime yönelik üretim sağlamaktır. (Tevbe 34)4.Mikrop; İsraftır. İsraf ihtiyaçtan fazlasına sahip olan kişinin bunu israf etmesidir ki bu haramdır.Bunun çaresi ise ihtiyaçtan fazlasını vermektir (infak etmektir.) O zaman insan israftan korunuruz. Bu konuda sahabeyi örnek almak gerekir.( Bakara 264) İsraf haramdır ve günümüzün en büyük mikrobudur, belasındır. Bu yüzden dünya hercü-merçtir.(A’raf 31)Ekonomiyi etkileyen bu beş mikrop (hastalık) yok olursa, ekonomide kriz, açlık, yoksulluk ve kıtlık olur mu? Tabi ki olmaz. Öyleyse başta develet adamlarımız olmak üzere din ve fikir adamlarımız ile birliktebu konuyu, bu boyutlarda ele almak, kafa yormakzorundayız..
 • Sami AdaletSami Adalet3 yıl önce
  İktidarımız adına bir özeleştiri olarak kabul edersek , güzel bir yazı. Unutulmamalıdırki, para güç ve iktidarın bozamayacağı insan yoktur. Müslümanıda hristiyanıda yahudisinide tanımaz.Ama herkezin para ve gücün ele geçiremeyeceği, tesir edemeyeceği ilkeleri ve prensipleri olmalıdır, otokontrolü olmalıdır. İnsan , hatasını söyleyen dostuna, bundan dolayı düşmanlık beslememelidir. Ne demişler hayat faniii - ölüm aniii...))
 • Cemre ÖzCemre Öz3 yıl önce
  Başına ne düştü senin.Yoksa saraydan içeri almadılarmı.Yarın eski zavallı haline dönersin.Geç o bilmiş tavırları.Hırsızlık varmı yokmu onu anlat bakalım.Her yer pislik kokuyo senin burnun almıyor sanırım.Öteki tarafta torpil ve hırsızlık yok onu hatırlatayım sizlere.
 • Ali POLATAli POLAT3 yıl önce
  Hocam bizde szilderin katgılarına aynen katılıyoruz.Fakat geçmiş liderlerin siyasitcilerin adlarınıda listeye yazıprak bir yere varamayız.Sui emsal emsal olmaz.Bu halk onlardan menmun olsa onları yeniden ikltidar yapardı.
 • melbekliyorummelbekliyorum3 yıl önce
  Hayrettin Karaman'ın AKP yeahlak, ehliyet ve liyakat konularında ıslahat seferberliği tavsiyesini hatırlatıyorum. Kötüleri kovun iyileri getirin. Aksi takdirde bu nimet Allah alır ve büyük fırsat kaçırılmış olur. Ümmetin umudu oldu AKP yüzkarası olmasın.
Daha fazla yorum göster