Tüpteki karekod kararı sektörü sıkıntıya soktu

Ergaz Genel Müdürü Abubekir Yağız, Akit TV’de yaptığı açıklamayla, hükümetin terör eylemlerinde kullanıldığı için tüpgazlarda karekod kullanılmasına yönelik kararının sektörde önemli sorunlara yol açtığını belirtti. Yağız, karekodun sadece Ergaz’da 3 milyon TL maliyet oluşturduğunu ifade ederek, hükümetten destek istediklerini açıkladı

16 Ekim 2016 Pazar 15:25
Tüpteki karekod kararı sektörü sıkıntıya soktu

MEHMET CANITATLI / İSTANBULTERÖR örgütlerince EYP yapımında yoğun olarak kullanılan 12 kilogramlık tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesi amacıyla, tüplerde seri numarası ve kare kod bulundurulması zorunlu olacak, dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin online takibi, tüpü satın alan nihai tüketicinin kimlik bilgileri alınacak.

‘SIKINTILIYIZ’

Alınan tedbirlerin terör eylemlerinin azalmasında etkili olması beklenirken, sektöre yön veren şirketlere ciddi maliyet doğurması sözkonusu. Karekod uygulamasının, terör eylemlerini önleme açısından önem arz ettiğini dile geitiren Ergaz Genel Müdürü Abubekir Yağız, ‘Bu iş devlet desteği olmadan yürütülemez’ uyarısında bulundu. Akit TV’nin İş ve Ekonomi programında Mehmet Canıtatlı’nın sorularını cevaplandıran Yağız, “Hükümet terörle mücadelede etkinliğin artırılması amacıyla terör örgütlerinin kanlı eylemlerinde kullandıkları el yapımı patlayıcılarda (EYP) kullanılan malzemelere yönelik olarak sıkı bir gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlattı. 1960 yıllarında tüpgaz adıyla tanımlanan LPG hayatımıza girmiş bulunuyor. Türkiye’nin üçte biri tüpgaz kullanmaktadır. Sektör temsilcisi olarak düşüncelerimizi devlet yetkililerine iletmek ve bu uygulamanın hayat geçmesi sırasında sektörümüzün yükünü hafifletmek için devlet desteği bekliyoruz. Kare kod uygulaması sektörümüze ek maliyetler yansıtmaktadır, sıkıntılıyız’’ dedi.

TAKİP İÇİN BÜTÇE GEREKLİ

Enerjinin stratejik bir konu olduğunu söyleyen Yağız, şu açıklamayı yaptı; ‘’Ülkemizde de enerji sektörü açısından ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Sektörde rahatsızlık oluşturan 1449 sayılı TSE ve 6354 EPDK sayılı Kurul Kararı karekod uygulaması firmalara tebliğ edildi. Biz şirket olarak tüplerin terör amacına yönelik kullanılması asla kabul edilemez olarak görüyoruz. Bu tüplerin üst ve alt kalkanını keserek vanayı açarak içine patlayıcı yerleştirerek terör amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Sektör bünyesinde doksan milyon adet civarında tüp var. Bunların takibi için çok büyük bütçe gerekiyor. Karekod uygulamasıyla tüplere kimlik verilecek. Ancak geçmişten bugüne kullanılan tüplerin kimlere verildiği, nerede olduğu, sisteme nasıl kaydedileceği konusu kapsamlı araştırma gerektiriyor.

ÇALIŞMA YILLARCA SÜRER

Depolarda bulunan veya hurda olarak piyasada kayıt altına alınamayan tüplerin kontrolü nasıl yapılacak? Bu yeri belli olmayan tüplere nasıl ulaşılacak? Vatandaşın deposunda, balkonunda, bodrumundaki tüpleri kimler nasıl toplayacak, öyle bir çalışma zaten yıllarca sürer.

Biz firma olarak terör saldırılarına karşı, tedbir amaçlı alınan bu kararı destekliyoruz. Fakat sonuç odaklı bir değerlendirme yapıldı mı yapılmadı mı tartışılmalıdır? Karekod uygulamasının sonuca etkisi ne derece sağlıklı olacak, işte işin bu kısmı düşündürücüdür.

Asayiş konusunda devletimizin yanındayız. Bu konu bir zaruret ise mutlaka uygulanmalıdır, fakat içeriği gözden geçirilsin. Bu işin mali boyutu şirket olarak bizleri zarara uğratmaktadır. Doğalgaz karşısında pazar payı günden güne küçülen tüpgaz sektörüne ek maliyet getirmektedir. Mevcut faaliyetlerimizin yanında bu uygulamanın bize artı yük getirmeden hayata geçirilmesi için çözüm önerileri ortaya konmalıdır.’’ Ergaz olarak sektörde söz sahibi bir firma olduklarını dile getiren Yağız, ‘’Karekod uygulamasını hayata geçirdiğimizde şirketimize üç milyon lira civarında bir ek bütçe yüklemektedir. Tam bu aşama da devlet desteği gerekiyor. Devlet bize diyebilmeli ki, “Bu uygulama gerçekleştirirken, size faizsiz on yıl içinde ödeyebileceğiniz kredi desteği sunuyoruz. Bu sorun sektör olarak bizden kaynaklanan bir sorun değil, asayişi ilgilendiren terör sorunudur’’ ifadelerini kullandı.

 Maliye Bakanı Naci Ağbal İle görüştü

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı ziyaret ederek konuyu görüştüklerini söyleyen Abubekir Yağız, ‘’Sayın Bakana enerji sektöründe yaşanan sıkıntılarımızı ilettik, önerilerimiz özellikle tüpgaz dediğimiz LPG ile doğalgaz ÖTV farkının eşitlenmesidir. Birde etkin bir denetim yapılmasıdır. Her ay satışlarımızı EPDK’ya bildiriyoruz. Devletimizin teknik elemanları her türlü denetimi yapacak kadar güçlüdür. Sayın Bakana tavsiyemiz KDV’yi artırın, tüplünün ÖTV’si ile otogaz arasında çok fark var. Bu farkı KDV’ye ekleyin ÖTV’ler eşit olsun, denetimi de daha iyi yapılır. Sektörün büyük aktörleri bu konudan dolayı sıkıntılıdır. Bu sorun Türkiye’nin sorunudur. Sanayicimizle basınımız ile devletimiz ile beraber çözmeliyiz. Sayın Bakanımızın konuya yaklaşımı çok hoşuma gitti, kendisine de teşekkür ettim. Ülkemizde böyle Bakanlar böyle çözüm odaklı devlet adamları görmek istiyoruz. Bugün tüpgazın ÖTV’si ile muadili diğer enerji kaynaklarının ÖTV’si bir değildir. Güvenilir enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır’’ dedi.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Ekim 2016 Pazar 15:25

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019