Seçim 2019 Sayfası

Humus'un kuzeyinde 2 bin Türkmen ve Arap göç ediyor

Suriye, Humus şehrinin kuzeyinde bulunan Türkmen ve sunni arapların çoğunlukta yaşadığı Fardis bölgesine katil rejim ve rus uçaklarının ağır bombardımanı halkı göçe zorluyor

15 Ocak 2016 Cuma 16:45
Humus'un kuzeyinde 2 bin Türkmen ve Arap göç ediyor

Humus’un kuzeyinde bir ucu batıdaki Akrap’tan doğudaki İzzeddin beldesine kadar uzanan, Hama’nın güneyindeki Deyr Fardis ya da diğer adı ile Herbinefsa’dan güneyde Tir Malla’ya uzanan 530 kilometre karelik muhalif bölge Rusya’nın Suriye operasyonlarının başlaması ile rejimin saldırısı altında.


Bölgenin kuzey ucunda, Hama’nın güneyindeki Deyr Fardis ya da Herbinefsa’da yaşayan Humus Türkmenleri ve Sünni ağırlıklı Araplar ise son günlerde evlerini terk ederek Hula ve Tallaf / Tıllıf’a doğru göç ediyor.

Muhalif kaynaklar ve aktivistler 6000 civarında Humus Türkmeni ve Sünni Arabın rejimin Deyr Fardis / Herbinefsa’ya düzenlediği şiddetli topçu atışı ve Rus uçaklarının ağır bombardımanı nedeniyle göç etmek zorunda kaldığını ifade ediyor.


Batısında ve kuzeyinde Ahrar’uş Şam İslami Hareketi’nin etkin olduğu muhalif alanda göçün ana nedeni olarak Rus bombardımanı göze çarparken rejimin çatışma alanlarını giderek kent ve belde merkezlerine taşıması ile sivillerin yaşamında zorluklar artıyor.

Bölgenin doğu kanadında etkin olan muhalif grup Nusra Cephesi de Ahrar’uş Şam’ın batı ve kuzeydeki rejim saldırılarına karşı mücadelesine destek verirken bölgenin doğusundan İzzeddin merkezli bir şekilde hareket ederek Muşrafiye, Kunayfis, Suneyde ve kuzeydeki Selamiye’ye çıkan otoyol hattının çevresindeki Muzayriya ve otoyolda rejime karşı mücadele ediyor. 

Rejimin saldırıları kuzeyde Deyr Fardis / Herbinefsa'ya yönelik sürerken Rus helikopterleri ve uçakları bölgenin güneyindeki Telbise ve Ti Malla beldelerine şiddetli hava saldırıları düzenliyor. 

Kaynak:Blogvalkryy 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 16:45

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019