Erdoğan 'ayrı bir cambaz' demişti! Kim olduğu ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Benim kurmay subayım da ayrı bir cambaz. Psikiyatrik bir vaka raporu oluşturmuş” dediği kişinin darbeci eski yaveri Ali Yazıcı olduğu ortaya çıktı

14 Ocak 2018 Pazar 08:46
Erdoğan 'ayrı bir cambaz' demişti! Kim olduğu ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, FETÖ'nün davaları sulandırmaya yönelik gayretleri için söylediği, "Benim kurmay subayım da ayrı bir cambaz. Psikiyatrik bir vaka olduğuna dair raporlar oluşturmuş" sözündeki darbecinin Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Ali Yazıcı olduğu ortaya çıktı.

RAPOR PEŞİNE DÜŞTÜ

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Yurtta Sulh Konseyi üyeleri arasında yer alan ve Genelkurmay Çatı Davası'nda yargılanmakta olan darbeci eski Kurmay Albay Yazıcı, davadaki alt rütbedeki sanıkların kendisi aleyhine beyanlarda bulunmaya başlaması üzerine psikolojik rahatsızlığı varmış gibi göstermek için girişimlerde bulunmaya başladı. Önceleri sürekli kendini Sincan Cezaevi'ndeki psikoloğa sevk ettiren Yazıcı, cezaevi yönetimi tarafından bu yönüyle de gözlem altına alındı. Psikoloğa gideceği ve bu amaçla koğuşta hazırlandığı sıralarda anormal tepkileri gözlenen Yazıcı günün diğer bölümlerinde daha normal davranışlar sergiledi. Cezaevi yönetimi buna rağmen, olası bir intihar vakası yaşanmaması için darbeci Yazıcı'nın psikoloğa sevki işlemlerini yerine getirdi.

O DA "RÜYA GÖRMÜŞÜM" DEDİ

FETÖ'cülerden "akıl sağlığının bozuk olduğu" algısını yaratmaya çalışan bir başka ismin daha olduğu öğrenildi. Genelkurmay Çatı Davası'nda yargılanırken tahliye olan ve darbecilerin sıkıyönetim listesinde ismi bulunan eski Tuğgeneral Murat Yaygın da kendini uzun süre psikoloğa sevk ettirdi. Bu aşamada sabit bir noktaya bakarak, sürekli dizlerini oynatan Yaygın, kendisi ile görüşen cezaevi yetkililerine, "FETÖ'cü yapılanmaya ilişkin çok şey anlatacağım, hangi komutanlığa ne kadar FETÖ'cü alındığını, bunları alan komisyonlardaki kişileri tek tek anlatacağım" diyerek görevlileri oyalamaya çalıştı. Yaygın da Numune Hastanesi'ne sevk edildi. Yaygın, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevki aşamasına gelindiğinde ruh sağılığının bozuk olduğu raporunun ileride hak kayıpları oluşturacağını düşünerek, "Ben rüya görmüşüm. Size 'bildiğimi' söylediğim her şey rüyaymış" diyerek çark etti.

TERS PSİKOLOJİ TAKTİĞİ

Darbeci Ali Yazıcı, psikoloğa sevki ve kendisinin gözlem altında tutulduğunu fark ettiği anlarda ağırlıklı olarak boşluğa bakma, kendisi ile konuşmaya çalışan kişilerle iletişim kurmama gibi davranışlar sergiledi. Yazıcı bu sırada psikolojide "ters psikoloji" diye tanımlanan taktiği uygulamaya koyuldu. Yazıcı'nın, kendisinin "nasıl olduğu" sorulduğunda, bir - iki saniye duraksadıktan sonra yüksek sesle "iyiyim, ben iyiyim çok iyiyim" gibi yanıtlar verdiği ve yine çok kısa duraksadıktan sonra, ısrarlı talebi olmasına rağmen "beni psikoloğa götürmeyin" diye çıkışları olduğu öğrenildi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ocak 2018 Pazar 08:46

YORUM YAZ

 • AAAA1 yıl önce
  BU ADAMI ÖNCEDEN CUMHURBAŞKANIN YANINDA HER GÖRDÜĞÜMDE GÖZÜNDEKİ NEFRETİ GÖRÜYORDUM HEP SÖYLERDİM BU ADAM CUMHURBAŞKANINDAN NEFRET EDİYOR BUNU NASIL KİMSE FARK ETMİYOR DİYE ŞAŞIRIRDIM AÇIN BAKINCUMHURBAŞKANIYLA BİRLİKTE OLDUĞU ESKİ TÖRENLERDEKİ YÜZ İFADESİNE .
 • DENİZ GEZMİŞDENİZ GEZMİŞ1 yıl önce
  Siz onu bi pitbull ile aynı odaya koyun.o zaman görün ne vaka olduğu ortaya çıkar namussuz
 • HamzaoğluHamzaoğlu1 yıl önce
  Bu hainlerin her söyledikleri yalan. Tek çmzüm var asalım hepsini
 • YasinYasin1 yıl önce
  Madem kafayı yemiş.....kafasına gitsin. Neden mi? Bu kafayla nasıl Cumhurbaşkanı yaveri olabilmiş şe.efsiz. Verin o adama ..... bak nasıl bülbül gibi şakıyor. 80 darbesinde askerin millete yaptığı işkenceleri bu şe.efsize yapsınlar bak nasılda konuşur papağan gibi. Tüm Fetöcülerin canı cehenneme.
 • İbrahimİbrahim1 yıl önce
  Korkmayın bunlar intahar falan edemez, çünkü onurlu, haysiyetli ve şerefli insanlar kendilerine yediremedikleri bir hususta intihar eder.
 • aliali1 yıl önce
  Paralelciler itirafçı olmak için sıraya girmek üzereyken birden AB ülke büyük elçileri muhalefetle toplantı yapıyor
 • Ömer GençÖmer Genç1 yıl önce
  Bu haberi yazma şekli ve amacı gerçekten ilginç.Karmaşık kurulmuş bir cümle yapısı ile neyi amaçlar bunu yazan sözde gazeteci..
 • Yunus 16Yunus 161 yıl önce
  VATAN Hainleri cezaevinde İNTİHAR eder diye tedbir almayın. İNTİHAR onların en ŞEREFLİ davranışıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019