Abdullah Gül: Irak bölünürse, hakkımız doğar

Irak - Şam İslâm Devleti adlı örgütün Musul'u ele geçirmesi üzerine medyada Türkiye'nin Musul ve Kerkük üstündeki hakları konuşulmaya başlandı.

10 Haziran 2014 Salı 20:51
Abdullah Gül: Irak bölünürse, hakkımız doğar

YENİAKİT.COM.TR Misak-ı Milli sınırları içeriside yer alan Musul ve Kerkük, 1926'da yapılan Ankara anlaşmasına göre 'toprak bütünlüğü sağlanması' şartı ile Türkiye tarafından terk edilmişti.

Bu anlaşmaya göre, eğer Irak'ın toprak bütünlüğü bozulursa, Türkiye'nin hakları gündeme gelebilecek. Medya'da yer alan haberlere göre böyle bir durumda Türkiye Kerkük ve Musul için haklarını arayabilir ve sınırları içerisine dahil etmek için her türlü yola başvurabilir.

ABDULLAH GÜL DEMİŞTİ

Tarihçi - Yazar Mustafa Armağan, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada belki de birçok kimsenin unuttuğu bir ifadeye yer verdi.

Armağan'ın paylaştığı bilgiye göre, 2004 yılında Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül'ün Irak'ın toprak bütünlüğünün bozulması durumda Irak üzerinde haklarımızın doğacağını ortaya koymuştu.

İşte Mustafa Armağan'ın paylaştığı o ifadeler:

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Haziran 2014 Salı 20:51

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019