• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Delirene kadar hırpalanan kadın: Nezihe Muhiddin

18 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Nokan

Çok önemli bir yazı ,ellerinize sağlık..Bu yazıyı bugün watsab durumumda paylaştım ..Okumayan bir milletiz , özellikle de gerçekleri !
 • 3 Yıl Önce

NALBANT

Hayvanlardan baska ne beklenebilinir?
 • 3 Yıl Önce

Kamil Görünce

Helal olsun Yavuz bey yine sallama ve boş yazı yazma konusunda rekor kırmışsınız
 • 3 Yıl Önce

Yavuz Bahadıroğluna

Bir Atatürkçü olarak iyi bir tarihçi olduğunuzu düşünüyorum. Zira kendinizi rezil ederek tarih yazıyorsunuz ! ;)
 • 3 Yıl Önce

NERIMAN KULOGLU

BIR KADIN OLARAK M.KEMAL ATATURKE COK SEY BORCLUYUZ.MEMNUN OLMAYAN KADIN VARSA ORTADOGUYA YADA ARAP COLLERINE GIDEBILIR .ORALAR UZAK DERSENIZ EN YAKINDA SURIYE VAR
 • 3 Yıl Önce

mutmaine

İslam aile,kadın, hayat hukukundan bihaber olanlar, genelde mutluyuz ! modunda.. AMA ŞUNU BİLMİYORLARKİ İSLAM MİLYONDA BİR DAHİ OLSA insana zarar veren bir konuda kapıları kapatır,herkişi önemlidir.... sadece kendini düşünenler var,dinide kendine göre yorumluyor, ahirettede cumhuriyet cenneti bekliyor anlaşılan
 • 3 Yıl Önce

Nejla gungor

Ataturkun kadina sagladigi haklar sayesinde calistim sigortam odendi emekli oldum ve rahatca yasiyorum secme hakkim var secilme hakkim var.allah arabistandaki afganistandaki kadinlara sabir versin.yavuz beyede vicdan ve azcikda akil versin.
 • 3 Yıl Önce

Oguz

yanlış noktadan hareket ediyorsunuz kadın hakları bu vatanda cumhuriyet ve Atatürk le başladı. Ne kadar eğiltsenizde bu gerçeği değiştirmek zordur. Aklı başında eğitimli hiç bir vatandaşı bu yazılarla ikna edemessiniz
 • 3 Yıl Önce

Osmanlı da kadın hakları var mıydı?

Osmanlı İmparatorluğu’nun Gerileme Dönemi, Türk kadınının statüsünü olumsuz yönde etkilemiş, kadın için ev, bir hapishane hâline gelmiş, miras hukuku ve mahkemelerde tanıklık konularındaki geleneksel haklar yok edilmiştir (Doğramacı, 1989, s.133-135) 
 • 3 Yıl Önce

ATATURKUN ASKERI

ATATURK SANA SIRTINI RAHATCA YASLAYABILECEGIN SAGLAM BIR VATAN BIRAKMIS GUCLU BIR ORDU KURMUS SATILACAK BIRSURU FABRIKA KURMUS DIGER ARAP ULKELERINDEN DAHA GUCLU BIR ULUS DEVLET BIRAKMIS DIGER MUSLUMAN ULKELERINDEN DAHA GUCLU DEMOKRASI BENIMSEMIS ANADOLUDA 34 SEHRIN DEMIRYOLUNA KAVUSMASINI SAGLAMIS UYUYAN ANADOLU HALKINI UYANDIRMIS KAPITULASYONLARI KALDIRMIS 7 CEPHEDE SAVASMIS HIC OLMAZSA BUNLARIN HATIRINA INSAN BU KADAR KIN NEFRET DUYUP IFTIRA ATMAZ.
 • 3 Yıl Önce

Yavuz bey

Chpyi kötülemek isterken biraz abartmussiniz sanirim.daha 1923 ten bahsediyosunuz milletin derdi ne o zamanlar sizinki ne.
 • 3 Yıl Önce

mutmaine

Hikaye,roman okur gibi gülüp geçiyorlardır....biz yaptık sanane Ey YAZAR, diyecekler ama utanıyorlar....
 • 3 Yıl Önce

Osmanlı da kadın hakları var mıydı?

Yazar,sırf Cumhuriyet deönemini itibarsızlaştırmak için,1925 yılından örnek veriyor.O yıllar,Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin henüz yeni kurulduğu ve toplumun geneli tafından henüz tam olarak kavaranamadığı yıllardır.Osmanlı 'nın kalıntıları ve toplum üzerindeki köhne etkileri sürmektedir.İşte size Osmanlı'da kadının değersizliğini ispatlayan,kızların eğitimindeki amacı ortaya seren kanıt: İlk kız rüşdiyesi olan Cevri Usta İnas Rüşdiyesi 1858 yılında açılmıştır (F. Unat, 1964, 43). Hükümet kız rüşdiyelerinin açılma amacını şöyle açıklamıştır (O. Ergin, 1977, 458; Karal,1995,172): “Okuyup yazmanın erkek ve kadınlar için elzem olup geçinmek için ağır işler gören erkeklerin ev işlerinde rahat etmeleri ancak kadınların dahi din ve dünyalarını bilerek kocalarının emirlerine itaat etmeleriyle ve istemediklerini yapmaktan sakınmalarıyla iffetlerini koruyup kanaat ehli olmalarıyla mümkün olacaktır.” İşte cumhuriyetin ilk yılları, Osmanlı'nın çürük zihniyeti ve köhne zihniyetinin etkisi ile geçmiştir.Köhne Osmanlı zinhiyetyi ,toplumda hakimdi.Asırlardır topluma dikte edilmiş ve koşulsuz şartsız toplum Osmanlı hanedanına teslim edilmişti.Böyle bir ezik toplumun bir anda yeniliklere açık olması beklenemez.Zaten devrimler birden bir değil,aşama aşama gerçekleştirilmişti.CHP'nin ilk kuruluş yıllarında dervişler,şeyhler,tarikat yöneticileri de vardı.Atatürk,memlekette birlik duygusunu aşılamak için bu zevatları da partiye aldırmıştı.Devrimler ve haklar bir anda yürütülse idi;bu zevatlar,henüz yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti devletinde fesat ve isyan çıkarırlar,Devlet daha kurulma aşamasında yok olurdu.Siz Osmanlı hayranalrı,hâlâ Osmanlı'nın köhnemiş,çürük zihniyeti ile debelleş olur,hanedanın saltanatına körü körüne hizmet ediyor olurdunuz,sayın yazar Yavuz Bahadıroğlu.Dünyanın hiçbir yerinde ,yenilikler bir anda yerleştirilememiştir.
 • 3 Yıl Önce

Zargan bulmus

OSMANLIDA KADIN = KOLE CARIYE KUMA HAREMDE AGIR ISCI YASLI BIR ADAMIN IMAM NIKAHLI 4.UNCU KARISI CUMHURIYET DONEMI KADIN = PILOT AVUKAT DOKTOR BASBAKAN BAKAN MILLETVEKILI OGRETMEN DOKTOR
 • 3 Yıl Önce

Endişeli kul

sayın yazar chp nin ikiyüzlülüğü zaten bir gerçek.ancak akbaba dergisinin ironilerinin çoğu bugün ne yazıkki gerçekleşmiş durumda.kadın gerçek kimliğinden koparılmış ve bir metaya dönüştürülmüş ve isminide özgür kadın koymuşlar.bu gün kadının statüsü chp zamanından dahamı özenilecek bir durumda?
 • 3 Yıl Önce

cumhuriyetten önce

16 Haziran 1923 parti kurmak için biraz erken değilmi. Daha devletin yönetim şekli belirlenmemiş ve İslam hukuku hala etkin. O dönemde birden fazla parti varda bizmi bilmiyoruz. Bence o dönemde erkekler de parti kuramazdı.
 • 3 Yıl Önce

Okur

Daha dün dayak yiyen kadınları izledik sanıyorum
 • 3 Yıl Önce

Baka bakan

Bu yazdıklarınız Özel ve devlet okulu ders kitaplarına girmediği sürece daha çok yazarsınız...
 • 3 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23