• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya’da emlak balonu patladı! Darısı Türkiye’nin başına…

Almanya’da insanların alım gücünün düşmesi üzerine emlak kredilerindeki yüksek faiz ve kredi maliyetleri emlak alımlarını sekteye uğrattı. Emlak fiyatları 2000 yılından bu yana yüzde 10’a yakın düşüşe neden oldu.

2 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Misafir

Maalesef çıkarılan yasaların yan etkisi ile kötü niyetli kiracılara öyle haklar verildi ki artık hiç kimse ev alıp kiraya vermek istemiyor. Emlak işi yapanlara sorun büyük çoğunlukla yabancılardan başka ev alan yok bu sebeple proje işleri hariç satmak için konut inşa eden inşaat firmaları azaldı. Yapılan tv ve gazete haberleri ile ev sahipleri düşman gibi gösterildi. Ülkede her şeyin fiyatı arttı sadece ev kiraları yükseldi gibi haberler yapıldı. Elbette kötü niyetli ev sahipleri de var fakat iyi niyetli ev sahiplerinin ve kiracıların suçu ne? üst katta 25000 liraya ev tutan haksızlığa uğradı fakat alt katında 3000-4000 liraya aynı özellikteki evde oturan kiracıda devleti arkasına alıp ev sahibini haksızlığa uğrattı. Bu adil mi Ev kiraya vereceksin kiran evin kullanımından kaynaklanan tadilatına yetmeyecek, ayrıca kira gelir vergisi vereceksin, dask sigortası , emlak vergisi, kültür varlıklarını koruma harcı vereceksin sonra aldığın kira ile evi 120 yılda amorti edeceksin ki zaten 40 yıl sonra ev kullanım ömrünü tamamladığı için kentsel dönüşüme girecek. Ayrıca ev sana lazım olsa mahkemelerle 5 yıl uğraşacaksın. Ayrıca yüklü para harcayacaksın. Bu gün birçok emekli emekli maaşı ve genellikle 1 evi olup kiraya verip onunla geçiniyor. emeklinin maaşı hayat pahalılığı ile eridi aldığı ev kirası da haksız uygulamalar ile öyle düştü ki çoğu kişinin aldığı emekli maaşı ve ev kirası toplamı asgari ücret dahi etmiyor. Ondan sonrada her yeri yabancılar alıyor diye şikayet etmeyelim. Haliyle konut arzı konut talebinden düşük ve fiyatların düşeceğini sanmıyorum. Bu hale biz getirdik diye düşünüyorum.
 • 1 Yıl Önce

vatandaş

Sayın editör meseleyi anlaşılamamış (rus ukrayna vs göçmenler işin tuzu biberi) bizdeki sorun emlak balonu meselesi değil üretilen ve satılan inşat malzemelerinin fiyatlarının yurtdışı fiyatlarıyla dengelenmesi dolayısı ile inşaat üretimi pahalı ama vatandaşın alım gücü yerlerde alamıyor kiralayamıyor mesele bu. KISACA FİYATLAR AVRUPA DÜZEYİNDE GELİRLER YERLİ SORUN BU.
 • 1 Yıl Önce
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23