THY-66-TL-Mart-2018

Evlilik ve kadın

14 Mart 2018 Çarşamba

İddia: “Osmanlı kadını görücü usulü evlendirilirdi, Cumhuriyet kadını kendisi seçerek evleniyor.”

Burası doğru, ama acaba “Cumhuriyet kadını”, “Osmanlı kadını”ndan daha mı mutlu, evlilikler daha mı uzun soluklu?

Hayır! Boşanmalar artmış, “mutlu aile tablosu” geride kalmış, ihanetler çoğalmış, kadın psikolojik sorunlarla, depresyonla tanışmış.

Evlilikte hedef “mutluluk” olduğuna göre Cumhuriyet Türkiyesi bu hedefi tutturamamış demektir.

“Osmanlı kadını”nın ekseriyetle görücü usulü evlendiği malum: Önce aileler tanışır, araştırılır, soruşturulur, titiz bir incelemeden geçirilir, sonra gençler görüştürülür, evlilikte mutlaka kızın ve erkeğin rızası alınırdı. Bu şekilde yapılan evlilikler ömür boyu sürerdi. 

“Kendi tercihiyle evlenen cumhuriyet kadını”nın evliliği ne kadar sürüyor? Boşanmalar neden artıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın 2 Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de, her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor ve antidepresan kullanımında kadınlar erkekleri ikiye katlıyor. 

***

İddia: “Osmanlı erkeği dört kadın alırdı, bu yüzden kadınlar mutsuz olurdu.”

Gerçek: Şer’i hukukta dörde kadar evlenme ruhsatı var, ama öyle şartlara bağlanmış ki, neredeyse imkânsız hale gelmiş. Bu yüzden erkeklerin çoğu tek eşliliği tercih etmişler.

Buyurun, Osmanlı kadınları hakkında detaylı çalışmaları olan Lucy Garnett’en okuyalım:

“İslam hukukunun bir erkeğe dört eşle evlenme ve sınırsız cariyeye sahip olma iznini vermesine karşın, genellikle, sanılanın aksine, bir Osmanlı ailesi, hiç de evin reisiyle evli birçok kadından oluşmaz. Aslına bakılırsa, günümüzde Türk emekçi sınıfında tek eş kuraldır ve daha varlıklı sınıflarda birden fazla eş istisnadır; her zaman böyle olduğu açıktır.” 

Lady Mantagu’yü dinliyoruz:

“…Yasalarının Türk erkeklerine dört kadınla evlenme hakkı verdiği doğrudur. Ancak, bu özgürlükten yararlanan ne erkek, buna katlanan ne de kadın örneği vardır.”

Tereke defterleri üzerinde yapılan araştırmalara göre, birden fazla evlilik oranı % 2 ilâ 5 arasındadır. XVII. yüzyılda Bursa’da Gerber (1980, 232) tarafından incelenen iki binden fazla terekede, iki veya daha çok eşe sahip olan erkeklerin sayısının yirmiyi geçmediği tespit edilmiştir. 

Köylerde ise bu oran çok daha düşüktür. Osmanlı toplumunda görülen çok eşliliğin temel sebebi çocuk, özellikle erkek çocuk sahibi olma arzusudur.

1546 tarihli Kayseri sicilinde, varlıklı bir kadın üzerine başka bir kadın getirilmesini kabul etmediği için mahkemeye giderek “Kocam Hızır Bali benim üzerime bir kızla evlenmiştir. Ben üzerime evlenmeyi kabul etmem, beni boşasın” diyerek boşanma isteğini dile getirmiştir. 

Zaten genç kızlar evli erkeklerle evlenmeyi düşünmemişler, hatta nişanlı kızlar bile nişanlı oldukları erkeğin bir başka kadınla evli olduğunu öğrendikleri zaman nişanı bozmuşlardır.

Sultan II. Abdülhamid döneminde İstanbul’a gelen başka bir kadın seyyah olan Georgina Adelaide Müller de Osmanlı toplumunda çok eşliliğin yaygın olmadığını söylüyor ve şöyle bir olaydan bahsediyor:

“Bir nazırın eşini ziyaretine gittik. Konu çok evlilikten açılınca bize şöyle dedi: ‘Biz sizden daha mutluyuz… (Çünkü en azından kumamızı tanıyoruz). Sizin kocalarınız ise tanımadığınız aktristlerle dolaşıyor.” 

Bizdeki hâlihazır durum daha beter, hatta “vahim” olduğuna göre, ne cevap vereceksiniz? 

 

YORUM YAZ

 • semaemine aydınellisemaemine aydınelli4 gün önce
  Eskiden, görücü usulüyleyapılauz omuza.omn evliliklerindahamutlu, uzun süreli olduğuçok tartışmalı. Boşanmayoksa mutluluk var diye bir mantık olabilir mi.Osmanlı dakadının kocasını boşama hakkı olmadığınıbiliyoruz.Görücüusulünü beğensek dahibugün olamayacağını biliyoruz. Kız erkek okurken, çalışırken oişimuz omuza.Geçmişi Osmanlıyı bir tarafa bıraksak,bugünün şartlarında gençlerimizeiyi birevliliğianlatsakdaha yararlı olmaz mı...
 • M.EminM.Emin5 gün önce
  İslam'da keyfîlik yoktur.. keyfiyet, keyfîlik değil, nitelik-kalite anlamındadır.. lütfen lügate bakınız... selâmlar
 • meleknurmeleknur5 gün önce
  ESKİDEN ERKEKLER GURBETTEN GELİNCE, DUYDUKLARINI, BİLDİKLERİNİ ANLATTIKLARI İÇİN,AİLELERİDENE KADAR ÇOK BİLGİLİ ÇOCUKLARI, EŞLERİVAR DİYE SAYGI DUYDUKLARINI DÜŞÜNÜYORUM..AYNI ZAMANDA ERKEKLERDE AİLELERİNE KÜLTÜRLERİNE GÖRE KORUYUP KOLLUYORLARDI... GELİNEN BU NOKTADA ERKEKLER TEKNOLOJİ OYUNLARIYLA HEMHAL OLDUKLARI İÇİN, AİLEYE ÇOK ZAMAN AYIRAMIYORLAR.. HANIMLAR DA EFENDİLERİNİN BU HALLERİNDEN HOŞNUT OLMADIKLARI İÇİN, NE YAPARIM DİYE SÜREKLİ ARAŞTIYOR BİLGİ SAHİBİ OLUYORLAR.BU SEFERDE FİKREN ERKEKLERDEN DAHA BİLGİLİ DURUMA GELMİŞ OLUYORLAR. SAYGIDA DUYMUYORLAR....
 • Hakan Hakan 5 gün önce
  İnsan kendi ailesine öyle dermi
 • maraşlımaraşlı5 gün önce
  Güzelim medeniyetimiz ne hale geldi. Tarihteki olayın gerçek olup olmadığını inandırmak için avrupalılardan şahit gösteriyoruz. Neden ? Acaba tarihimiz bize anlatıldığı gibi gerçekmi yalanmıAma şu bir gerçekki osmanlının adaletini yaptığı eserlerle ve insanlığı ile biliyoruz. Yalan yazan tarih utansın
 • hakanhakan5 gün önce
  Yazılarınızı okudukça hayrete düşüyorum. Bu ülkede şunu hiçbir zaman anlamış değilim Kadının ne yaptığını nasıl yaşayacağına ne yaşadığına neden hep erkekler anlatıyor. Siz 100 yıl öncesiyle bugünü kıyaslamaya çalışıyorsunuz Osmanlı da kadınların gayet güzel hayat sürdüğünü dillendirmeye çalışıyorsunuz. Size tek sorum var Osmanlının Fatih Sultan Mehmet dönemi ile Osmanlının yıkılış döneminde ki kadınlar hep aynı mıkalmış? Bize sunmuş olduğunuz alıntılar hangi Osmanlı döneminde yazılmış.
 • huseyinhuseyin5 gün önce
  cumhuriyet kadinlarinin evlenmeye ihtiyaci yokkiher gece barda gonlu hovarda corap degistirir gibi erkek degistiriyorlaren mutlu onlar
 • nn5 gün önce
  SAVAŞDÖNEMLERİNDEZORAKİİKİ EVLİLİK OLMUŞTURBUNLARİN DA EKSERİYETİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK LA İLGİLİ BİZARAŞTIRDIK ZENGİN OLANAİLE DE MUTLU DEYİLBUNLAR TANIDIKLARIM İŞ YAPTIKLARIMA SORDUMHER İMKAN VARAİLE NEDEN DAĞINIK DEYINÇEALDIĞIM CEVAP PARA HUZUR GETİRMİYOR DEDİBİZDE ONAHUZUR PARAYLA SATIN ALINMAZ HUZURİSLAM DANDEDİK
 • birisibirisi5 gün önce
  canileri saymazsak kadın erkek meselesi diye bir şey yok gerçekhayatta. Allah iyi insanlara düşürsün. dediğini dinletmeye alışmışların oğluyla evlenirsen erkek haklarını savunur kızıyla evlenirsen kadın hakları savunucusu olur. modern muhafazakar görünüş farketmiyor.
 • MemetMemet6 gün önce
  "Biz daha mutluyuz en azından kumamızı tanıyoruz" diye nakletmiş ...
Daha fazla yorum göster